Tloušťka podlepování modely Ripper

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Waszek »

Ahoj,

prosím o radu ohledně podlepování u Modelů od Rippera.

V návodu se píše o podlepování čtvrtkou (*), dvěma čtvrtkami (2*) a pak kartony 0,5 mm (0,5 **) až 3mm (3**). S kartony nemám problém, tam je tloušťka jasně definovaná. Nejasnost mám u čtvrtky.

Koupil jsem v papíráku normální čtvrtky. Když jsem slepil dvě čtvrtky k sobě, tak jsem naměřil 0,5 mm (měřeno šuplerou). Pochybuji, že (2*) se má rovnat (0,5**). Dotaz tedy zní:

:arrow: S jakou tloušťkou mám počítat pro podlepování čtvrtkou (resp. u dílů značených * a 2*) :?:


Díky za rady

Vašek
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Zrzek »

Mno, standardně podlepuji Ripperovánky:
* - 1x papír 160g
** - 2x papír 160g
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Tomáš S. »

Doplním Zrzka o tu tloušťku:
* = po nalepení na origo díl by měla být výsledná tloušťka 0,35mm
2* = po nalepení na origo díl by měla být výsledná tloušťka 0,55mm (pozor, nerovná se 0,5**, protože po podlepení 0,5mm bude výsledná tlušťka 0,7mm)

...pokud teda dobře počítám. ;)
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Waszek »

No jo, jenže já mám zažito, že klasická čtvrtka má gramáž cca 220g. To je skoro 30% rozdíl (za předpokladu přímé úměry mezi gramáží a tloušťkou)
No a když jsem dvě takové "klasické čtvrtky" slepil k sobě, dalo mi to 0,5 mm (což by po podlepení dílu dělalo dohromady 0,7 mm)

Tomáši, ty výsledné tloušťky máš vyzkoušené/ověřené?

Jsem před střihnutím do modelu, a neumím odhadnout, jak moc se případná nepřesnost v tloušťce podlepení může týkat návazností rozměrů v konstrukci.

Když procházím stavby modelů od Rippera, tak dost často narážím na zmínky o tom, že špatná tloušťka podlepení se po nasčítání může na rozměrech projevit dost podstatně. Chystám se na T148 S3. Model nemá 50 dílů ale asi tak milion, a model od Rippera jsem ještě nestavěl. Proto nevidím tolik tahů dopředu a proto bych si to raději ujasnil už na začátku.

Díky

Vašek
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Majo71 »

Ja som onehdá konzultoval podlepovanie RW-dielov balzou (nosníky náklaďákov) priamo s Honzou a napísal mi, že strana vystrihovánky Rippera je 0,16 mm (s lepidlom 0,2 mm, pozn. na lepidlo sa počíta 0,04 mm!). Klasická štvrťka má 0,2 mm, t.j. keď podlepíš diel z vystrihovánky 1 štvrťkou, je to: 0,16 + 0,04 + 0,2 = celková hrúbka výsledného dielu je 0,4. Keď ho podlepíš 2 štvrťkami, tak je to: 0,16 + 0,04 + 0,2 + 0,04 + 0,2 = celková hrúbka výsledného dielu je 0,64 mm. Ja takto podlepujem všetky modely od RW (zlepil som zatiaľ 3) a sedí to presne (konštrukčne).
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Waszek »

Díky Majo71.
Večer přeměřím.

V
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od jbb »

Potvrzuji Maja, čtvrtka je u mne prostě ta samá tloušťka papíru, co je na ní tištěná vystřihovánka.
Pokud byste si nebyli jistí či nemohli vhodnou tloušťku sehnat - celá řada mých modelů mívá jeden z listů obrázkového návodu tištěného na té "tlusté" stránce - je to tehdy, když vystřihovánka má lichý počet stran. Takže návod se dá okopírovat a stránku rozstříhat na podlepy...

Ehm, edit: Tedy, skoro potvrzuji Maja - rychleji píšu než čtu... Takže moje čtvrtka je skutečně 0,16mm, ne 0,2. Nicméně lepidlo připočítávám, takže díl * má výslednou tloušťku 0,35mm.
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Waszek »

Pokud je tedy čtvrtkou myšlen papír o tloušťce 0,16 mm, mám odpověď, kterou jsem hledal.

Děkuji všem za ochotu a pomoc.

Vašek
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 616
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od pan Tau »

Zrovna teď podlepuju kartonem zadní nosík. Skládá se ze dvou dílů a obšívky. Díly nosníku se mají podlepit kartonem o tloušťce 1 a 1,5 mm. Takto silné kartony teď nemám a také se mně řežou hůř. Mám jen kartony tloušťky 0,5 mm, tak je vrstvím na sebe. Měl bych mít vrstvu 5 kartonů, ale lepidlo dělá vrstvičku, tak tam stačí 4 vrstvy. Vezmu jeden díl obšívky a porovnám ho s celkovou tlošťkou, jestli to sedí nebo přidat ještě jednu vrstvu.

Takže radši podlepuju slabším kartonem s více vrstvama a podle potřeby ještě přidám vrstvu čtvrtky nebo kancelářského papíru.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Vojtik »

Platí pravidlo, že čtvrtka = papír 160g/m2 i u modelů série EasyWorks?
Saliery77
Příspěvky: 1
Registrován: úte 18.8.2020 6:45

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Saliery77 »

Ahoj tak jak to teda je čím mam podlepit jednu * meril sem šuplerou stranku vystrihovanky a ta ma 0,2 mm a ne 0,16 mm. Jak to teda je
jarek
Příspěvky: 327
Registrován: sob 21.1.2012 0:11

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od jarek »

To samé u mně . Digitální šuplera ukázala něco kolem 0,2 , rozhodně ne 0,16
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od Lukáš »

Já teda nějak nerozumím ambici řešit u papírového modelu setiny milimetru.
TheD
Příspěvky: 1
Registrován: stř 6.10.2021 16:12

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od TheD »

Ahoj, Jsem relativně nováček,skládám RW Tatru 815 PMS, prosím Vás jaká je tlouštka papíru *** ? (ano vysvětlivky mám, ale pouze *-čtvrtka, 2*- 2x čtvrtka, 0.5**-karton 0.5mm, **-karton 1.0mm, 1.5**-karton 1.5mm, 2**-karton 2.0mm, 2.5**-katon 2.5mm a 3**-katon 3mm). Díky za radu.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 140
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Tloušťka podlepování modely Ripper

Příspěvek od OrasM »

Zrzek píše:Mno, standardně podlepuji Ripperovánky:
* - 1x papír 160g
** - 2x papír 160g
Takže keď tomu dobre rozumiem 2x čtvrtka znamená že mám podlepiť 2x?
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“