Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Zdravím všechny,
po delší úvaze jsem se rozhodl jít s kůží na trh a prezentovat zde na fóru postup prací na mém modelu Jagdpanthera od GPM. Vystřihovánku asi není třeba nějak představovat, protože je zde již několikrát sestavená. Pro zájemce o informace k předloze je zde odkaz na panzernet.

Přiznám se, že jsem nikdy nelepil nic složitějšího než Miniboxy z ABC. Také jsem nikdy nepoužíval podlepování, laserové kostry a podobně. Stejně tak moje modelářské zkušenosti jsou slabé. Na tomhle modelu poprvé díly vyřezávám, vypichuji oblouky, lepím natupo, atd. Ve zkratce jsem úplné ucho co se rozhodlo, že si slepí jeho nejoblíbenější pásové vozidlo.

A teď už k mému modelu. GPM odvedlo v interiéru vcelku dobrou práci, ale já se rozhodl jít ještě o kousek dál. Řekl jsem si – Když už se s tím mám patlat, tak ať to není moc snadné. Z toho důvodu disponuji dvěma výtisky. Jeden je pro stavbu a ze druhého si vyzobávám textury. Každý díl porovnávám s nalezenými podklady a snažím se více přiblížit realitě. Někde už to moc nejde a jsem nucen smířit se jen s částečnou shodou s originálem, ale kde to výrobce umožnil doplňuji a ubírám díly, přesouvám je na správné pozice...zkrátka snažím se o to, aby model byl ve větší shodě se svým dospělým bráškou. Rovnou jsem zavrhl úpravu motoru do reálného vzhledu, protože ten bych musel stavět vlastně od nuly a to se mi moc nechce (říkejme tomu lenost). Kryt motoru bude tedy zavřený. Rozhodl jsem se pro výraznější retuš interiéru (i když je mi jasné, že ne každému se to bude líbit). S modelem jako takovým mám určitý plán v podobě většího otevření interiéru, ale zatím nebudu předbíhat.

Moje snažení začalo vanou. Tady moc práce navíc nebylo. Rozměrové nesrovnalosti podélníků, torzních tyčí a podobně jsem příliš neřešil, protože vše zmizí pod pochozími plechy. Přidal jsem příčná žebra, upravil tvar krytů ústrojí hnacích kol, doplnil trubky k převodovce a k hnacím kolům, posunul na správná místa tlumiče a doplnil jejich kryty.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther/GPM/1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak tedy vítej v klubu! No musím říct, že nanejvýš slibný začátek. Tenhle stroj patří také k mým nejoblíbenějším. Samozřejmě že ho mám v archivu, tak budu bedlivě nakukovat. Doufám že projekt dotáhneš do konce a na samotné úpravy jsem také moc zvědavý. Držím palce a usedám.
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther/GPM/1:25

Příspěvek od Erunamo »

Děkuji. Projekt určitě dokončím. Momentálně jsem pořád na home office (už dva měsíce), takže mám víc času na lepení. Sice za chvíli možná zase naklušu zpátky do práce, ale i tak nepočítám s odložením projektu k ledu. Budu se snažit přidávat nový postup nejhůře jednou týdně.

Momentálně se snažím vylepšit motorovou přepážku, která je od GPM řešena velmi schématicky.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther/GPM/1:25

Příspěvek od Markulin »

Vítej. Vybral jsi si krásný model.
Začátek vypadá velice slibně. Těším se na další úpravy a samozřejmě na pokračování ;)
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther/GPM/1:25

Příspěvek od Erunamo »

Tak motorová přepážka je dokončená podle mích představ. Výrobce se s tímto dílem moc nepáral. Na druhou stranu zbylo více zábavy pro mě. Když to vezmu odshora dolů, doplnil jsem horní lem pancíře s podpěrami, prolisy a víka. Následovala ventilace a tlaková láhev pod ní. Ze druhého výtisku jsem použil hasicí přístroj. Nalevo od něj jsem přidal kryt pravého zadního tlumiče, který v reálu zasahuje skrz přepážku do prostoru posádky. Jako poslední jsem naznačil přírubu kardanové hřídele. Po zakrytování pochozími plechy z ní moc vidět nebude, ale lepší než nic. Tím bych přepážku považoval za hotovou. Je zajímavé jak po dodání těch pár dílů tato partie modelu hned ožije.

V další části dám do kupy prostor ventilátorů a chlazení motoru. Tato část vcelku přesně odpovídá skutečnosti (jen ventilátory by měli mít o cca dva milimetry větší průměr středů, ale to nehodlám řešit). Jediné co upravím je pozice nádrží, které jsou dle návodu ve špatných pozicích (respektive jsou přeházené mezi sebou).

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther/GPM/1:25

Příspěvek od Erunamo »

Tak jsem dokončil další část, motorový prostor. Tady nebylo nic co bych shledal za vhodné doplnit. Jak jsem psal v minulém příspěvku přeházel jsem jen mezi sebou nádrže. I přes můj odpor jsem se pokoušel vysochat trochu reálný motor z toho co nabízí GPM, ale nakonec jsem to vzdal a ztvárnění dvanáctiválcového Maybachu HL 230 P30 definitivně zavrhl.

Jako další se vrhnu na převodovku, na které je práce jako na kostele. Spousta součástí chybí, něco je naopak navíc. Celkově neodpovídá její tvar a bohužel je celá převodovka užší (o 2 cm) a kratší (o 3 cm) než by měla být. Tvar hodlám upravit co to jen půjde, doplním co nejvíce dílů, ale s menšími rozměry jsem víceméně smířen.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther/GPM/1:25

Příspěvek od Erunamo »

Práci na převodovce bych momentálně považoval za uzavřenou. Nakonec to nebylo tak hrozné jak jsem se ze začátku obával. Upravil jsem základní tvar skříně převodovky, aby více odpovídal realitě. Následně jsem postupně přidával vše potřebné co v modelu scházelo - držáky převodovky, tlumiče, táhla, příčnou tyč s jejím uchycením, páky ovládání, budíky na tyči i na převodovce a systém pedálů. Pedály samotné přidám až podle toho jak daleko bude sedadlo řidiče.

Jako další na vaně doplním držáky u příčné tyče a převodovku usadím zatím na sucho na místo, abych mohl pomalu začít rozměřovat podlahu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther/GPM/1:25

Příspěvek od Markulin »

Tak jako ale to nevypadá vůbec špatně ;)
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Děkuji Markuline. Pořád se učím a bojuju s čistotou práce. Snad to postupně bude lepší.

Dokončil jsem uložení převodovky do vany. Musel jsem prodloužit konce bočnic a přidat držáky s uložením. Celá převodovka je zatím jen nasucho, protože s ní bude potřeba manipulovat při rozměřování podlahy.

V další části mám v plánu vyrobit novou podlahu. Ta ve vystřihovánce je mírně řečeno zjednodušená. Bohužel množství textur slzičkového plechu je i ve dvou sešitech žalostně málo. Proto jsem se rozhodl texturu vykopírovat, naskládat v grafickém programu vedle sebe a vytvořit si souvislou plochu, ze které budu řezat nové díly. Společně s podlahou musím sestavit novou rozvodovku a kardanovou hřídel k převodovce. Obě sestavy GPM vynechalo.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Hodně povedené! A pěkně nafoceno. Radost sledovat tvůj report. Jen tak dále
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

To Shagrath: Díky. S nastavením foťáku jsem se páral skoro hodinu. Nakonec jsem kvůli světlu musel vybudovat fotografický koutek v koupelně v umyvadle :lol:
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Podlaha dokončena. Vykopírovat a namnožit texturu se mi povedlo až napotřetí. Pro každou část podlahy jsem si rozměřil šablony, které co nejvíce odpovídaly originálu včetně naznačení spár mezi jednotlivými plechy. Taktéž jsem přidal vybouleniny u krytů tlumičů a bednu u příčníku kanonu. Bohužel na podlaze je nejvíce vidět délkový deficit převodovky, kdy rovný úsek mezi převodovkou a příčníkem hlavní zbraně by měl být o polovinu kratší. Ale i tak jsem s výsledkem vcelku spokojen.

Jako další jsem od nuly sestavil rozvodovku a kardanové hřídele. Z obojího ve finále není moc vidět, ale přišlo mi hloupé tyto sestavy nedoplnit. Příčník kanonu má mírně upravený tvar, nicméně ještě není dokončený a budu ho dále doplňovat o další díly. V tomto kroku jsem také osadil mírně upravenou traverzu nad rozvodovkou. Její táhlo přidám později.

V další části bych rád začal s osazováním levé bočnice vany, kde chybí sklopná sedadla, držáky zbraní a podobně.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Tak, levá bočnice vany je hotová. GPM se s vybavením na obou bočnicích příliš nepáralo a v podstatě je vynecháno vše až na tlumiče. Když to vezmu odzadu, doplnil jsem - držáky kulometu, malou krabičku a dvě velké krabice (jejich účel se mi nepodařilo dohledat), sklopnou sedačku, držáky samopalu, přeplátování původního značení pozice tlumiče (není to elegantní řešení, ale naštěstí většinu vzniklých hran zakryjí kabely) a přepracované sedadlo řidiče. Jediné co zbývá osadit, je kabeláž, která přijde na řadu až v pozdější části.

V následujícím kroku stejným způsobem doplním pravou bočnici.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Erunamo
Příspěvky: 38
Registrován: úte 7.6.2016 5:32

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Erunamo »

Dokončil jsem pravou bočnici vany. Postupně jsem doplnil - skříňku se šuplíky, malé přeplátování původních čar na textuře, velkou krabici, sklopnou sedačku, držák samopalu, další sklopnou sedačku a pouzdro na dvě hlavně kulometu. Na této straně vany ještě chybí doplnit jednu sklopnou sedačku a krabici elektroinstalace. Obojí dodám až po úpravě příčníku kanonu, abych měl jistotu, že vše sedne.

V další části doplním pár drobností, co mi chybí k tomu, aby byla vana pohromadě a mohl jsem přejít na osazování prostorů nad koly.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Sd.Kfz.173 Jagdpanther / GPM / 1:25

Příspěvek od Saskardin »

Parádna práca a vylepšenia pôvodného modelu. A potom sa to všetko zavrie...až je to človeku ľúto. :cry:
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“