Santa Maria / Modelarstwo Okretowe / 1:50

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Santa Maria / Modelarstwo Okretowe / 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj bando,
rád bych se s vámi podělil o průběžný report z mojí stavby Santa Marie.
Protože dakarka je hotová, na stole je Svojanov , který je potřeba sem tam něčím proložit :-), odhodlal jsem se k svojí první stavbě mimo vystřihovánky. Shodou okolností mám rozečtený životopis Kryštofa Kolumba a tak mě napadlo zkusit si postavit menší loď z jeho flotily. Bohužel jsem ale nemohl najít žádné solidní plány na Ninu, kterou jsem chtěl začít, jen návody z dřevěných nebo laserových stavebnic. To jsem ale nehledal.
Při courání po prodejcích v Neratovicích jsem narazil na Okretove Modelarstvo , ve kterém byly plány na Santa Marii.
A bylo rozhodnuto :-) :-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A tak tedy s radostí do toho.
Na svatbu bych chtěl použít hlavně papír a tak jsem pro výrobu kostry zvolil 2 a 1 mm karton.
Nastříhal jsem šablony žeber, žebra vyřezal a osadil na středové žebro.
Obrázek Obrázek

Po nalepení žeber jsem přešel k jejich zpevnění a k přípravě plochy pro první palubu. Vyztužil a vymezil jsem mezery mezi žebrama.
Obrázek Obrázek

A začal s pokládkou paluby. Palubu jsem se rozhodl udělat plaňkovou, protože mi přijde realističtější a protože se mi líbí víc :-).
Nicméně je to moje první takováhle stavba a taky jsem hned vzápětí udělal chybku.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Natěšený jak pěkně mi to jde a zajímavě to vypadá, jsem byl hledele upozorněný že jsem jaksi pozapoměl na sedlový tvar paluby.
Tedy oblouk pro stékání vody z paluby mimo. Ale protože stavba je to volná a v tomhle stupni není problém něco měnit, udělal jsem oblouk nastavením žeber a pokládka paluby začala znovu.

Obrázek Obrázek

Obrázek

S radostí oznamuju že poslední prkno paluby je na svém místě.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Délka modelu je v tuhle chvíli asi 50cm.
Teď se chystám udělat ještě testovací kus paluby abych otestoval povrchovou úpravu.
Paluba přijde napustit herkulesem, přebrousit (odchlupatit).
Povrchovou úpravu jsem se rozhodl udělat pomocí washe a olejových barev.
Vyzkouším nejprve na testovacím kusu paluby a budu určitě reportovat, protože jsem zvědavý na názory ostatních, jestli to bude to pravé.

Tak zatím.
Štefan
PS: Stavba podle plánů je něco trochu jiného, ale je to paráda :-)
Kid Karola
Příspěvky: 108
Registrován: ned 4.3.2012 10:03

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Kid Karola »

Tak tohle budu sledovat. Pokud budeš dělat testovací palubu, možná bych zauvažoval i o vyzkoušení jako impregnace zředěný bezbarvý lak jako alternativu za herkules. Já to ještě nezkoušel, ale vím, že se to používá a popravdě jsem i zvědavý, jaký v tom je rozdíl.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Kid Karola píše:Tak tohle budu sledovat. Pokud budeš dělat testovací palubu, možná bych zauvažoval i o vyzkoušení jako impregnace zředěný bezbarvý lak jako alternativu za herkules. Já to ještě nezkoušel, ale vím, že se to používá a popravdě jsem i zvědavý, jaký v tom je rozdíl.
Ahoj, ano mám to v plánu i s lakem.
Dostal jsem to jako jednu z rad na facebooku.

Na testovací ploše budu zkoušet:
- napuštění lakem , wash a barvu
- napuštění herkulesem , wash a barvu
- sidolux a zas wash a barvu
- nakonec polepení folii pro srovnání.

Štefan
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj,
tak jsem tu s drobným pokrokem i já.
Rozhodl jsem se otestovat jeden z možných postupu povrchové úpravy. Jelikož s tím vším pracuju poptvé tak se s píš učím ...
Připravil jsem si testovací plochy, stejným způsobem jako palubu u Santa Marie.
Jedna je před broušením napuštěná herkulesem, druhá má dva nástřiky akrylového laku.

Obrázek

po vyschnutí a přebroušení. Ta napuštěná herkulesem vypadá opticky měně chlupatá. Obě plochy jsem po obroušení přetřel matným akrylovým lakem, v silnější vrstvě

Obrázek

aplikace washe (olejovka rozpuštěná v ředidle, konzistence kanlé vody), výseldek nebyl úlně co jsem očekával, ale ve finále to pak docela šlo.

Obrázek

po aplikaci washe plocha základem herkulesu

Obrázek

plocha se základem ,lak (zdá se být méně výrazná )

Obrázek

pro srovnání, pravá podlaha, s herkulesem vytváří lepší kresbu ... ne že by na tom v tom měřítku záleželo, ale celkově se zdá být sytější .

Obrázek

foto 7. aplikace vrchního odstínu - plocha základ lak

Obrázek

foto 8. plocha základ herkules

Obrázek

foto 9. srovnání

Obrázek

foto 10. ... abych se u schnutí nenudil, přebrousil jsem tedy palubu , která byla před broušením natřená herkulesem. Dál jsem připravil vstupy do podpalubí (zatím je díry) .

Obrázek Obrázek

Za mě tedy prozatím vyhrává při práci s papírem postup.
herkules, broušení, akrylový lak, wash a nátěr ...
Samozřejmě všechny názory vítány, do aplikace na loď je ještě hodně daleko.

Chtěl bych aby byl na model v co největším měřítku použitý papír. Mám v záloze ještě pokládku lepící folie místo barvení, ale do toho se mi prozatím moc nechce.

Štefan
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj,
práce na Santa Marii nestojí,
svátky pomalu v plném proudu, tak jsem začal pokládát vnitřní plaňky.
Jsou zatím jen nahrubo, nebroušené, otřepy zmiznou.
Jde to pomalu, ale v klidku :-)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Obrázek

Tak to byla jen taková rychlovka.
Štefan
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj všichni,
předkládám drobný silvestrovský posun!
přeplaňkoval jsem vnitřní bočnice, protože jsem dostal upozornění že mám plaňkování špatně. Prkna nemizí v palubě , ale palubu kopírují. Boční strany prken jsem natřel tmavou barvou aby byla vidět spára. Po přebroušení se ten rozdíl ještě stáhne a po natření to bude doufám "eňo ňůňo" :-)
Pravdou je že tím jak jsem kopíroval palubu, která není úplně rovná, nejsou ani ty spáry tak jak bych si představoval. Ale stím už toho moc nevymyslím. S barvou to pak nebude tak upoutávat pozornost.
Měl jsem dát na rady a udělat pod palubu z plaňek pevnou palubu. Myslel jsem že jen žebra budou stačit, ale bohoužel. Příště už to tak udělám.


Obrázek Obrázek

A povedlo se mi užmoulat samodomo stěžeň, z čehož mám radost a teď můžu koumat jak to ukotvím.

Obrázek

Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek

Všem přeju příjemný Silvestr a do nového roku hodně dobré nálady !
Díky

Štefan
Uživatelský avatar
TOm.a.s.h.
Příspěvky: 186
Registrován: sob 21.1.2012 0:50
Bydliště: Chýně

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od TOm.a.s.h. »

Krásný. Držím palce a koukám :)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj bando,
zase malý posun (ale pro mě mega skok :-)). Začínáme dostávat podobu.
Podařilo se mi vybrousit a osadit stěžně. Byly to moje první, takže spíš oťukávaní postupu jak na to.
Až to tedy cele proschne, začnu plnit trup a věnovat se venkovním plaňkam.

Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek

Tolik tedy rychloreport :-)
Štefan
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Brzdič »

Já myslím že dobrý, na rychle report. :lol:
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Brzdič píše:Já myslím že dobrý, na rychle report. :lol:
Díky :-)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj,
tak zase jedno rychlé průběžné info.
Pustil jsem se do vnějšího plaňkování, jde to pomalu, ale není kam spěchat.
Jednotlivé plaňky mají boky natřené na tmavo. Doufám že pak vyleze trochu spára ven.
Pomalu přemýšlým jakou vrchní barvu zvolit. Polovina modelů Santa marie má světlé dřevo a polovina tmavé. Hezčí mi přijde světlá varianta.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Tak zas příště.
Štefan
Kid Karola
Příspěvky: 108
Registrován: ned 4.3.2012 10:03

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Kid Karola »

Zdar, koukám, že si použil na papírák poměrně nestandartní metodu potahu trupu. Celkem jsem zvědavý, jak se to vyvine, já bych teda měl obavy z pár věcí. První je, jak dopadne povrchovka, přeci jen použitý papír má hodně hrubou strukturu, takže bude potřeba trochu toho broušení. To asi nebude takový problém, sice jsem to nikdy nezkoušel, ale v kombinaci s impregnací lakem se bude dát docílit hladkého povrchu, na druhou stranu se může stát, že spáry mezi prkny vezmou za své. Ale to asi taky není neřešitelný problém. Víc bych se ale bál těch žeber, protože přeci jen je to jen papír a tím broušením bych měl obavu, že se mi protlačí ven. Ale třeba to ten lak natolik zpevní, že k tomu nedojde. Já osobně bych udělal 2 vrstvy plaňkování. Tady tu na srovnání a zpevnění a pak finální, z ne tak hrubého kartonu, takže bych tím eliminoval protláčení žeber a nemusel tolik brousit, takže by zůstaly zachovány spáry. No a poslední věc, která mě padla do oka, tak v porovnání s plánem se mi zdá, že směrem k zádi by plaňky měly mít krapet větší prohnutí. Ale může to být jen zdání. Každopádně držím palec, ať se daří a budu sledovat :) Něco takového tu ještě nebylo ;-)
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj Kide,
děkuju za palce, jsou a budou potřeba. Je to moje první taková stavba a jsem i trochu tvrdohlavý že si chci vyzkoušet postup co jsem si zvolil. Proto někdy nedbám rad ostatních. Já myslím že se tvá slova vyplní,ale nejdřív bych chtěl dotáhnout plaňky tímhle způsobem.
S broušením se počítá a s druhou vrstvou planěk asi taky (z počátku ale ne :-)).
Pár věcí pro příští stavbu už je jasných, třeba že je rozdíl plaňku uříznou z kartonu, natřít hrany, nalepit a výslednou plochu pak brousit anebo plaňku očistit už před natřením. Ono to broušední pak tak nezanese spáry ... atd. jsou to sice drobnosti ale cenne zkušenosti :-).
myslím že se druhé vrstvě planěk stejně nevyhnu a to právě z důvodu borcení v místech kde jsou žebra daleko od sebe.
Ale jak říkám není kam spěchat. Ono už jen vymyslet co, jak z čeho se udělá je pěkný rébus.
Zatím se ale držím zásady, kterou bych nechtěl zbytečně porušit, pokud to jen tochu půjde a bude mít smysl, vyrob to z papíru :-)
Tak že až dolepím první vrstvu planěk a obrousím, uvidíme co z toho vyleze.
Zatím otazku..jaký odstín a jakou barvu na povrch ?
- olejové barvy, jsou fajn, ale nepřijsou mi jako dobrý nápad, nebude na nich držet lepidlo (musel by se to barvit jako celek)
- akryl (nevím ...)
- vodovky ve více vrstvách (na střídačku s lakem) ?

Díky za všechny rady a komentáře.
Štefan
Kid Karola
Příspěvky: 108
Registrován: ned 4.3.2012 10:03

Re: Santa Maria, stavba z plánů , 1:50

Příspěvek od Kid Karola »

Tak to je jasný, jak jinak zjistíš jestli ten postup funguje, když ještě není vyzkoušený. Z mý strany to byla spíš úvaha než rada. Těžko budu radit něco, co jsem ještě sám nedělal :-) Barvy jsem zatím používal jen akryl, ale na velký plochy to není zrovna ideál, protože docela rychle schne. Na další lodi chci vyzkoušet barvit každou plaňku zvlášť, takže by se eliminovala ta velká plocha, tak uvidíme, jak to půjde. Olejovky na imitaci dřeva používají plasťáci, protože dlouho schnou a dá se s nimi dlouho pracovat. Odstín na základní vrstvu používám takovou hodně světle žlutou, jakoby krémovou, oficiálně je to neapolská žlutá, Hlavní vrstva je pak smíchaná neapolská žluť, siena přírodní, umbra pálená a černá, ale poměry nevím, ty odhaduju. A pak černý wash, aby povrch získal trochu opotřebený vzhled. Ještě něco málo o barvení. Lodě v tý době mívaly část pod čarou ponoru napuštěnu dehtem jako ochranu, takže ta část bývala tmavá, zbytek by mohl být světlý.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Santa Maria / Modelarstwo Okretowe / 1:50

Příspěvek od Nafe_CZ »

Ahoj,
Docela mě dneska pobavilo, že ještě to není hotové,ale facebook by to viděl v technickém muzeu :-)

Obrázek

Tak to jen tak pro pousmání :-)
Jinak práce stale probíhají.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“