MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Co se chystá, vaše nové přírůstky

Moderátor: Vojta Č.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Medium »

Vážení modeláři,
možná jste zaznamenali, možná ne. Jako drobný doplněk k dlouho očekávaným Kestřanským tvrzím nečekaně vycházejí Kestřanské kapličky. Jde o jednoduché vystřihovánky šesti (z toho jsou dvě ve dvou verzích) sakrálních staveb z obce Kestřany. Autorem konstrukce je Miroslav Gabriel, o vybarvení se postaral Marián Hlaváč. Jedná se o ruční vybarvení!!! Marián Hlaváč po více než 15 letech opět zkusil vzít do ruky štětec a namočil jej do barev. Rozsah 2 stránky, měřítko 1:87, vydali MiG & MED. Více o vystřihovánkách i předlohách na Kestřanské kapličky.

Obrázek


Ruční pojednání od Mariána Hlaváče.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Aki »

Sympatickej počin, jenom škoda těch všudepřítomných lomových černých čar...
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Medium »

Není problém udělat klidně růžové čáry 8-)

Černé čáry tam jsou nejen proto, aby to co nejvíce bylo blízké kresbě Kestřanských tvrzí pana Richarda Vyškovského, ale hlavně jsou téměř nutností při vybarvování anilinkami. Pravda, někde by je bylo možné vynechat, ale o to víc divně by vypadaly ty čáry, které tam zůstat prostě musí.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Aki »

Na rozích budovy čáry bejt rozhodně nemusej, i když se to vybarvuje anilinkama :)
Big Pig
Příspěvky: 19
Registrován: ned 8.4.2012 11:20
Kontaktovat uživatele:

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Big Pig »

Líběj vodpustit vašnosto ale že sem tak smělej kolik voni toho ráčili nakreslit a vybarvit těma anilínkama? A zkusej si taky vydat něco za svý aby jim to našinec taky moh zvizitýrovat?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Aki »

Pár kousků jsem si už nakreslit zkusil a anilinky jsem použil jen na několik dílů. Bohužel moc malovat neumím, takže se držím spíš počítače. :)
Ale troufám si stát na svým, že rohy budov by prostě černý bejt nemusely, stačilo by jen vybarvit větší obdélník... :)
Zkrátka nemám lomový čáry rád, no, přidělávaj zbytečně práci s retuší...
A ohledně poslední části dotazu - možná se i dočkáš. ;)
Big Pig
Příspěvky: 19
Registrován: ned 8.4.2012 11:20
Kontaktovat uživatele:

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Big Pig »

Ohledně posledního slova Akiho reakce: přiznávám, nejsem si zcela jist, jak jsme na tom vzájemně právě my dva, ale jsem stará škola, takže jsem zvyklý na to, že si lidé vykají. Nemám rád, když mi tyká nějaký nick...

Ohledně merita věci: někomu se líbí modely staveb se vzhledem snažícím se vypadat realisticky, v krajnosti až s implementovanými fotkami. A někomu jinému zase spíše komiksový styl s čárami i tam, kde ve skutečnosti nejsou. Co preferujeme my, by mohlo být jasné z toho, co podporujeme a vydáváme. Pokud není, Medium to výše napsal vcelku jasně.
A mimochodem: tam, kde by čáry opravdu rušily model i nás, jsou vynechány.

A nakonec: nehodlám nadále diskutovat via DF. Nebráním se diskusi na mailu, ale tady ne. Ende punkt.
S pozdravem
MiG
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Kuba78 »

tak sem to dneska dostal. teda postou. jasne, cerne hrany jsou v porovnani s dnesni moderni tvorbou desne out, ale zrovna v tomto pripade si myslim ze je to hezci tak jak to je, protoze je to de fakto do serie s tvrzemi a je to krasny "vyskovsky style"
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od mára »

Taky mně dnes přišla zásilka s novými modely kestřanských kapliček, kestřanských tvrzí a lidových staveb. Asi tak: byl to dobrý nápad zkombinovat počítačovou konstrukci s ručním vybarvením. U staveb to jednoznačně oživí grafiku. Problém je v tom, že počítačově tvořené obrysové čáry vyjdou při tisku jako sytě černé, takže při stejné tloušťce vypadají opticky silnější než při kompletně ruční kresbě, kdy obrysové čáry jsou spíše tmavě šedé. Takže řešením by bylo buď použít tenčí čáry nebo použít pro obrysové čáry nějaký tmavě šedý odstín. Tím nechci hanět práci autorů, ale spíš to beru jako inspiraci do budoucna.
Big Pig
Příspěvky: 19
Registrován: ned 8.4.2012 11:20
Kontaktovat uživatele:

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Big Pig »

Díky márovi za názor.

Pan Hlaváč je zkušený architekt a grafik a dlouholetý tvůrce papírových modelů a vzniku sešitu s modely kapliček věnoval nadmíru péče a času. Diskuzemi nad nejvhodnější sílou čáry jsme strávili opravdu dlouhé chvíle (operátor by mohl vyprávět :-). A kdyby jen nad tloušťkou čáry... :-)

Majo své nejlepší modely záměrně stylizuje tam, kde jsou spíše ty starší z modelů arch. Vyškovského. Má je rád, stejně jako my, a výsledný vzhled je tedy záměrem. Jsme s ním spokojeni. Já osobně se například už jen při pohledu na terény u 04 a 07 přenáším ve vzpomínkách do dětství k modelům z 18., 19. a 20. ročníku. Pro mne tedy omládnutí o desítky let. A o to šlo. :-)

Nespokojen jsem u kapliček s jinými dvěma věcmi, které však zřejmě nevadí jiným, protože si na ně zatím nikdo nestěžoval. :-) A možná si jich díky těm černým čáram ani nevšiml. :-)

A ty počítačové čáry nejsou sytě černé. Je to CMYK (0, 0, 0, 90) tedy 90% černé.
Pomůže 85? :-)

S pozdravem
MiG
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Aki »

Big Pig píše:Ohledně posledního slova Akiho reakce: přiznávám, nejsem si zcela jist, jak jsme na tom vzájemně právě my dva, ale jsem stará škola, takže jsem zvyklý na to, že si lidé vykají. Nemám rád, když mi tyká nějaký nick...
Tož se převelice omlouvám, já měl zato, že si tu tykáme tak nějak všichni... Když jste mě familiárně nazval vašnostou, mylně jsem se domníval, že můžu být též fameliérní… Ale když jste zvyklý na to, že si lidé vykají, pro mi potom onikáte? ;)
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od mahdy »

Že by zhrzená ješitnost velkého prasátka? Toto fórum je o papírovém modelářství a řeší se tu problémy s tím související. Nechápu, proč by se to tu nemělo veřejně probírat?
Big Pig píše:A nakonec: nehodlám nadále diskutovat via DF. Nebráním se diskusi na mailu, ale tady ne. Ende punkt.
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od bigpetr »

Nediskutovat na diskuzním fóru - to mi přišlo taky zvláštní.

Nejsem zastáncem lomových čar ale respektuji autorovu volbu. Je to koneckonců jeho dílo a může si to udělat jak chce. Komu se grafické zpracování nelíbí ten si model pravděpodobně nepořídí a je vyřešeno.

Chtěl bych se zeptat proč jsou při vybarvování anylinkami černé čáry téměř nutností?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Aki »

bigpetr píše: Chtěl bych se zeptat proč jsou při vybarvování anylinkami černé čáry téměř nutností?
Sice, jak už jsem psal, moc jsem toho anilinkama nenamaloval, ale bude to tím, že je potřeba plochu nějak ohraničit, protože ručně předěl dvou barev od ruky by dal dokonale rovně asi jen Pikaso. :)
V rozích bejt čáry určitě nemusej, ale chápu, že tady byla snaha napodobit styl Mistra. Jenom, jak jsou ty kapličky úzký, tak jsou tam ty čáry na můj vkus až moc nahusto...
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: MiG & MED: Kestřanské kapličky – M. Hlaváč, M. Gabriel

Příspěvek od Medium »

Nebojte, jen diskutujte. Nic se nemí brát tak vážně 8-)
Odpovědět

Zpět na „Novinky na trhu / New models in the market“