Motorový čln MO-634 + SP-5 / Ripper Works / 1:32 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Motorový čln MO-634 + SP-5 / Ripper Works / 1:32 - HOTOVO

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj chlapi. ;) :)
Ako som už avizoval po dokončení tatry tak tentokrát blúdim do mne neznámych vôd a teda do námornej technike. Už dlhšie sa mi tento model ako taký páčil a uvažoval som, že si ho zlepím. Teraz zrejme prišiel ten správny čas skúsiť to... Zatiaľ budem lepiť čln a podľa nálady si možno zlepím aj príves. :)
Náhľad na obálku a samotný model:
Obrázek Obrázek

Veľmi peknú stavbu tohto modelu tu na fóre prezentoval zkooter a tam som sa aj inšpiroval pri začiatkoch. :P

Na úvod nejaké technické informácie o predlohe:
Člun byl vyvinut jako náhrada člunu MO-111P a je součástí soupravy PMS. Je určen pro vlek a postrk pontonových mostů a soulodí z PMS a jiných nesamohybných plovoucích břemen a dále k jízdám sólo a jako pracovní člun k zabezpečení činnosti vojsk na vodních překážkách. Člun je převážen na podvozku SP-5 za tažným vozidlem (zpravidla T 813, T 815).
Člun má v porovnání s člunem MO-111P některé modernější konstrukční prvky zvyšující jeho výkonnost a manévrovatelnost na vodě – krytá paluba, ochranný štít osádky, hydraulický servoválec řízení, dokormidlovávací zařízení.
Obrázek Obrázek

Takticko-technická data:
Hmotnost člunu bez popsádky: 5000 kg
Hmotnost čllunu s podvozkem: 8850 kg
Délka: 8,07 m
Šířka: 2,3 m
Výška: 2,3 m
Ponor: 0,92 m
Max. rychlost na vodě: 22 km/h
Rychlost při postrku dvou říčních dílu PMS zatížených břemenem o hmotnosti 20 t: 12 km/h
Osádka: 2 muži (velitel člunu a lodník)

Doba spuštění na vodu: 8-10 minut
Doba vytažení z vody: 10-15 minut

Pohon:
Motor: naftový, vodou chlazený, typ Škoda M-634
Trvalý výkon motoru: 110 kW (1600 ot/min)

Tah člunu na upoutaném laně
- při chodu vpřed 17,66 kN
- při chodu vzad 6,86 kN
Objem palivových nádrží 260 litrů (zajistí provoz člunu po dobu asi 8 hodin při výkonu motoru asi 96 kW)
Lodní vrtule jedna čtyřlistá
Průměr lodní vrtule 800 mm

Zdroj:
http://forum.valka.cz/topic/view/37047/" onclick="window.open(this.href);return false; ... orovy-clun
http://www.csla.cz/technika/plavidla/mo634.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Report:
Pustil som sa do samotnej stavby.. Nuž ako som hovoril, mne vody neznáme a tak to aj dopadlo :oops: :( Začal som normálne podľa návodu samotnou kostrou tu problém ešte nebol. No problém nastal pri obliepaní kostry. Nakoľko s tým skúsenosti nemám tak to aj tak dopadlo. Nepodarilo sa mi to. Na niekoľkým miestach sa mi pretlačila trochu kostra, čo mi až tak nevadí. Viac ma naštval a mrzí dolný predný diel. išlo o prvý diel ktorý som lepil, keby som predtým trochu dobrúsil kostru tak by to sadlo lepšie. Takto mi tam vznikli trochu medzery a pri snažení sa mi ešte aj pokazilo natvarovanie "špicu" . Snažil som sa to nejak poladiť tým, že som do paluby urobil otvory a tvarovkou trochu upravil tvar. Lepšie to už ale nebude. Vyzeralo to ale ešte horšie. Ďalej to už asi nechám tak a budem pokračovať v stavbe.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Tak na úvod asi takto. Myslím si, že to najťažšie mám za sebou aj keď nie úplne zdárne ale teraz to snaď už bude lepšie a v celku to nebude tak byť do očí.

Tak zase nabudúce :lol: :twisted:
Naposledy upravil(a) martin1807 dne pát 21.6.2019 0:22, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Pár dní som sa k modelu nedostal a stavba stála. Každopádne som späť a pokračoval som podľa návodu. Ďalší číslovaný diel bol pohon- vrtuľa, hriadeľ a samotné kormidlo. Kormidlo som prilepil vo vytočenej polohe, nechcel som aby bolo rovné splynulo by to a nevyniklo. Na spodnú časť som ešte pridal chladiacu špirálu. Ďalej som nalepil rubové diely motorového priestoru, na tých sa nachádzajú nejake kladky dokormidlovacieho zariadenia, čo vlastne absolútne netuším čo je. :lol: ďalej som ešte spracoval čerpadlo a kladky. :)
Tu sú fotky:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
jbb
Příspěvky: 199
Registrován: pát 20.1.2012 21:41

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od jbb »

Pokud si to dobře vybavuju, dokormidlovávací zařízení slouží ke změně polohy lodě proti připojenému tělesu... Tedy aby jsi mohl "namířit" "ocas" člunu jiným směrem, když potřebuješ připojený ponton někam přešíbovat. Novější lodě to asi budou mít řešené pomocnými pohony (thrustery) v přední části, ale tenhle archivní kousek to měl takto...
P.S. Jak já jsem se tehdy vyvztekal při kreslení člunu - to bylo horší než Čmelák... Když jsem si říkal "že já blbec na tohle Listimu kývnul".
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj

Díki za objasnenie, myslím si že som to pochopil. :D

Motor: ďalšia robota bola jednoduchá, a to samotný motor a následne jeho vlepenie do motorového priestoru:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Len som si akurát teraz uvedomil že som pri jeho manipulácii ulomil hrdlo na olej :oops: a medzičasom som vyhodil aj bordel z podložky, tak budem musieť vyrobiť nový :evil: :roll:

Ďalej som pridal lícový diel paluby, vnútorné diely priestoru pre posádku a zatiaľ prvý dekeľ v prednej časti.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Ta příd se moc nepovedla , ale do očí to bít snad nebude . A slep i přívěs , aby se model lepší prezentoval na soutěžích .
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Je to tak nepovedla. :? ale čo už.
Zase malý pokrok. dorobil som ulomené hrdlo oleja na motore. a pokračoval. Dorobil som všetky poklopy na vrchu člnu. Zadné sú napevno predné nad motorovým priestorom sú zdvíhacie. Nakoľko vo vystrihovačke nieje nijak riešené podopretie, tak som to vyriešil jednoduchým mechanizmom na podopretie.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Ďalej som v zadnej časti dorobil úchyty a kryt tunelu trysky. A na boku priestoru pre posádku som dorobil kladky.

Obrázek Obrázek Obrázek

Stavba ide celkom rýchlo. teraz sa budem pomaly venovať priestoru pre posádku no a ešte som zatiaľ vynechal všetky možné zábradlia, ktorých je teda požehrane. :lol:
Tak zas nabudúce. ;)
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Ďalší malý pokrok. Do interiéru pribudla palubná doska, volant a všetky ovládacie prvky- páčky.. Ďalej pribudlo ešte výfukové potrubie, ktoré vedie celým priestorom pre posádku. ;)
Tu sú fotky:
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj. Dnes som spracoval ďalšie veci do interiéru. Pribudlo ručné čerpadlo spoločne s potrubím, bedňa na baterky, sedačky, a hasiaci prístroj na palubnej doske.
Ďalej som ešte dorobil predné čelo s oknami a svetlomet umiestnený na ňom. V návode je uvedená aj možnosť sklápacieho predného skla, ktorá sa používala v prepravnej polohe, no ja som to dal napevno vztýčené. Už to má celkom pekný tvar a ostáva už iba pár detailov a samotný čln bude hotový :P :twisted:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Martas dobrá práce . Tento model dělají detaily . Já se teda ještě jednou přimlouvám za vozík , model by to určitě pozdvihlo .
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Díki Zbyňo, vozík určite bude ;) už som sa rozhodol. Štvalo by ma keby mi to vo vitríne stalo tak nakrivo.:D
Stavba pokračuje a je to viac menej už iba o detailoch a drobnostiach. Dnes pribudla na prednú časť lode kotva pripojená tam kde má byť reťazou a umiestnená na svojom mieste Je ale funkčná. :P Ďalej som ešte spracoval záchranné koleso, pridal som na neho naznačenie šnúry. :P Súčasťou číslovaného dielu 20 bol ešte jeden diel z drôtu (20z2) ktorý mal tvoriť nejaký rám na prednej časti ale ten robiť nebudem, príde mi zbytočný keď tam bude tlačná vidlica.
Tu sú fotky:
Obrázek Obrázek Obrázek

Na samotnom člne ostáva dokončiť posledné dva čislované diely ktoré tvoria tlačnú vidlicu a stožiar v interiéri. No a ešte dokončiť zábradlia..
Tak snaď čoskoro :lol: ;)
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Stožiar: ďalšou prácou bol stožiar. Tu som zvolil mierne úpravy. V návode je písane že v prepravnej polohe je stožiar sklopený. Ako súčasť modelu nieje žiadny mechanizmus sklápania a iba tak ho prilepiť zložený sa mi nepozdávalo. tak som stožiar vo vyznačenej časti rozrezal pridal tam "puzdro" a vrchná časť je sklopná dozadu. Ďalej sa tam nachádza hák, ktorý by v prípade sklopenia dozadu zavadzal. Na reálnom člne je pravdepodobne odnímateľný a tak som ho urobil aj ja. Zasunie sa do výrezu v stožiari. Ešte som na navijak namotal lano a to je z úprav všetko. Stožiar som nalepil do interiéru, zatiaľ tam ešte chýbajú vzpery. tie mám hotové iba na nich schne farba :P Ešte som uvažoval o tom že na majáčky by dobre padlo vytiahnuť ich z fólie, no takto vysoko to vytiahnuť neviem. Smerovky ešte zvládnem no toto nie, tak hold budú papierové. :oops: :?
Tu sú fotky:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Koti
Příspěvky: 62
Registrován: úte 29.8.2017 7:04

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od Koti »

Ahoj, konečně nějaká loď, u které stavba odsejpá :D Pěkné to máš. Majáčky by z folie byly pěkné, a ten průměr nevypadá zas tak malý - viděl bych to na špejli jako kopyto, pár pokusů a pak vybrat nejpovedenější ;)
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works/ 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Ahoj, díki ;) . Nakoniec som na majáky použil diódy. Tiež to nevyzerá úplne zle. :lol:
Takže som pokročil a mám skoro hotovo. Pôvodné svetlá na stožiari som nahradil diódami. Najmenšie aké som zohnal. Vždy som zbrúsil spodnú "pätku" diódy( rozšírené miesto), odrezal som drôtiky a nalepil ich na miesto. Keby boli o trochu menšie asi by to nevadilo ale aj tieto vyzerajú celkom dobre. Pridal som aj vzpery v interiéri aby stožiar stál pevne na mieste.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Posledné papierové diely bola tlačná vidlica umiestnená na prednej časti lode. Je čiastočne funkčná no pravdepodobne ju zalepím v zloženej polohe napevno :P 8-)
tu sú fotky:
Obrázek Obrázek Obrázek

Ostáva dorobiť pár drôtov a bude hotovo :P ;) :twisted:
Uživatelský avatar
martin1807
Příspěvky: 427
Registrován: sob 21.1.2012 23:08
Bydliště: Medzilaborce- SK

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works / 1:32

Příspěvek od martin1807 »

Tak a je to. Dnes som dorobil posledné drôty, zábradlie na zadnej časti a tým je samotný čln hotový. Nakoniec je to veľmi pekný model, ktorý robia detaily a som rád, že sa mi podaril tak ako sa podaril. Škoda toho úvodu, keď spodná časť sa úplne nepodarila ale s tým nič nenarobím. Ďalej sa už čln lepil bezproblémovo a aj tých pár drôtov som zvládol. :P Samotný čln je zatiaľ umiestnený na provizórnom podstavci a ako som spomínal časom pribudne samotný príves. :P ;) 8-)
Tu sú fotky:

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
haageeman
Příspěvky: 726
Registrován: stř 4.2.2015 23:15
Bydliště: Náměšť nad Oslavou

Re: Motorový čln MO-634 / Ripper Works / 1:32 - Hotovo

Příspěvek od haageeman »

Chlape tys to vzal takovým fofrem, že než jsem objevil, co stavíš a stihl reagovat, tak ty už máš hotovo. A není to vůbec špatné :!: Tak gratulka k finálku.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“