VAZ 2102 VB / Bc. Roman Josef + PMHT / 1:24

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

VAZ 2102 VB / Bc. Roman Josef + PMHT / 1:24

Příspěvek od Jarda F. »

Pěkný večer, dodatečně přeji hodně štěstí, zdraví a pevnou ruku v novém roce Všem... ;)

Po dlouhé době jsem se zase konečně dostal k lepení a i chvilce psaní (tajně doufám že mne to trochu donutí něco dělat :) ). A tak jsem oprášil tuto záležitost, kterou jsem opatřil na loňském,...ehm tedy už předloňském Modelhobby a dychtivě se do ní pustil, coby rychlovky na přerušení modelářské neaktivity. A ejhle, o rok a čtvrt později :oops:

Ale zpět k modelu. Od začátku mi bylo jasné že Žigulík musí být i s interiérem. Ten jsem opatřil i s doplňky na stránkách vydavatele a nedočkavě se pustil do stavby...

Foto sešitu a komplet materiálu pro stavbu...
Obrázek Obrázek

Práce jsem zahájil kolečky, kde jsem se rozhodl pro oživení dezény, přeci jen model s interiérem a sjeté pneumatiky...navíc u vozidla VB :) Jelikož v době stavby nebyly k dostaní žádné doplňky, po chvilce hloubání jsem použil vzorek ze Škody 130. Bylo sice potřeba ubrat na šířce, přidat na délce ale sedl ,,perfektně,, :lol:

Pro rozjezd jsem vytvořil čtveřici poklic. Do středu jsem vlepil kolečko z kartonu a natupo sestavil...
Obrázek Obrázek

...následovala úprava vzorku. Oddělil jsem krajní figury a na délce o část nastavil. Není to úplně top, ale dobovou teréní pneumatiku by to připomínat mohlo 8-) .
Obrázek Obrázek

...hotová úprava a připravená instantní kola...
Obrázek Obrázek

...sestavení disku proběhlo v pořadí jak je na foto, vše sedí na chlup přesně...Hotová kola jsem ještě vylepšil o ventilky. Jen škoda že vyšly v místě spoje, to je ovšem jen drobnost která na funkci nemá vliv :D
Obrázek Obrázek

Tak, to by bylo otestování modelu samotného, pokračoval jsem tvorbou interiéru...A i zde jsem začal vymýšlet blbosti, tu na příklad doplněné knoflíky z plastových profilů ;) ...
Obrázek Obrázek

...věnec volantu vytvořený z drátku s bužírkou. Drátek je o něco kratší, takže po stočení stačí zasunout do sebe a drží perfektně ;) ...
Obrázek Obrázek

...pokračoval jsem výrobou sedadel. Zde jsem rycí jehlou protlačil ,,švy,,. Rychlé, snadné a vypadá to celkem pěkně ;)
Obrázek Obrázek

...dále jsem vytvořil plastické uchycení bezpečnostních pásů...a doplnil na hotová sedadla...
Obrázek Obrázek

...dalším doplňkem byla řadící páka ze špendlíku, s hlavicí z Herkulesu a manžetou z navrstvených koleček papíru...vedle pak hotový volant se sloupkem řízení a doplněnými přepínači směrovek a stěračů (páčka vpravo od volantu je navíc a byla po konzultaci s katalogem ND a odborníkem na vozidla - naší maminkou, která je vyučená coby prodavačka osobních automobilů a ze svého působení v Mototechně má ještě dnes tato vozidla v malíčku :) ) obratem demontována...
Obrázek Obrázek

...vyřezaný vzduch v madlech dveří...
Obrázek Obrázek

...a konečně postupná kompletace připravených částí...řadící páka nemá být přímo ve středu, ale mírně vpravo od osy vozidla. Sedadla jsou zatím pouze položena pro doladění polohy při umístění ruční brzdy a řadící páky...
Obrázek Obrázek

...napevno jsem je doplnil až po přilepení bočních částí interiéru...Postupoval jsem takto: nejprve od palubní desky jeden, následně i druhý bok, kufr, zadní podběhy, zadní sedadlo a nakonec sedadla přední a madla dveří... ;)
Obrázek Obrázek

Z přiložených doplňků jsem si vybral pár drobností k oživení interiéru vozu. Použil jsem kužely a dopravní značku ,,20,, které jsem si nechal zmenšit na 80%, jelikož původní mi přišly příliš velké a bednu s radarem (patrně Ramer 3F) kterou jsem otevřel a radar do ní poskládal. Realita vypadá sice jinak, ale myslím si že toto pro daný účel bohatě stačí ;) Navíc jsem vytvořil ještě desky s nějakou tou nezbytnou dokumentací a zastavovací terč...
Obrázek Obrázek

...nakonec jsem vše přilepil na svá místa ;)
Obrázek Obrázek

Tak, interiér bychom měli, teď k němu dotvořit vozidlo :) A rovnou začneme tím asi nejvýživnějším,...skleníkem. Připravené díly karoserie a vnitřní část rozdělená pro lepší manipulaci při lepení. Zasklení pomocí oboustranné lepicí pásky proběhlo bez potíží, dávku opatrnosti a trpělivosti si vyžadují tenké sloupky a rámy oken...
Obrázek Obrázek

...po slepení obvodu a doplnění vnitřních bočních částí jsem na své místo usadil i střechu. Chvíli jsem si hrál s jejím natvarováním, ale pak sedla perfektně ;)
Obrázek Obrázek

...následně jsem doplnil i přední a zadní část vnitřku a vše zakončil stropem...ten bylo potřeba na šířku lehce zúžit (cca 0,5 mm) a pak padl na své místo naprosto přesně. Nad čelním a zadním sklem jsem jej zalepil Herkulesem, v ploše tuhým lepidlem a strany drží samy zaseknuté nad bočními díly...Poslední drobnou úpravou byla výroba zpětného zrcátka a sklopení stínítek ;)
Obrázek Obrázek

To by byl průběžný pokrok za celou dobu stavby, od začátku až po současnost, příště už to bude trochu živější ;) Jinak co se týče modelu, vše sedí perfektně a to včetně úprav pro interiér, tedy nemám co vytknout ;) Trochu nezvyk je pro mne absence psaného návodu, ale nečiní to myslím žádný problém. Pokračování příště, pro dnešek už přeji dobrou noc ;)
Uživatelský avatar
Venca 21
Příspěvky: 500
Registrován: sob 18.2.2012 22:56
Bydliště: Písek

Re: VAZ 2102 VB / PMHT / Bc. Roman Josef / 1:24

Příspěvek od Venca 21 »

Zdravím,
v současnosti dělám na tom samém, no už přes rok, ale tempem asi tak 2 dny lepení - 3 měsíce flákání se :D
Zatím mám hotovou kastli a část interiéru, mezi svátky jsem opět po dlouhé době pokračoval a dělal jsem zadní sedadlo. Musel jsem ho ve spodní části trochu zůžit (cca o 1 mm na každé straně), abych ho dostal na své místo. Pokud to Tobě sedělo přesně, pak je to asi mojí nepřesností.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: VAZ 2102 VB / PMHT / Bc. Roman Josef / 1:24

Příspěvek od Krejcak »

Ten interiér (a nejen ten) vypadá opravdu skvěle, dobrá práce.

Zasunutí drátku a spojení volantu je skvělý tip, určitě někdy vyzkouším.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: VAZ 2102 VB / PMHT / Bc. Roman Josef / 1:24

Příspěvek od kaktusak »

Jarku klobouk dolů . Neskutečná paráda .
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: VAZ 2102 VB / PMHT / Bc. Roman Josef / 1:24

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj Jardo,

opět tu od tebe máme symfonii pro oči, krásná čistá práce ;) také jsem si tento kousek pořídil ve full verzi..

Tak ať se ti daří Jakub.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: VAZ 2102 VB / Bc. Roman Josef + PMHT / 1:24

Příspěvek od Laďuša »

Tuten model mi teď přines Ježíšek, tak se musim inspirovat. Dostal jsem ho hlavně pro muj zájem o starý Žigulíky. :)

Páčka ovládání stěračů (ta vpravo) tam opravdu nemá bejt, jelikož je to eště starší verze s bílou palubovkou, takže stěrače se ovládaly knoflíkem. Na páčku se ovládání přesunulo s modernizací někdy okolo roku 1979, přesně už si ty roky přechodů nepamatuju. Jenomže právě zde přítomnej volant zase patří do tý novější verze, která už měla černý budíky a palubovku s imitací dřeva. A tři páčky pod volantem. Volant k bílej palubovce měl eště chromovaný mezikruží na troubítku. Přikládam snímky nalezený na internetech pro inspiraci ;)
Taky ta šaltpáka mi nepříde natolik ohnutá, ale to jsem eště nerozebíral :lol:

Novější verze s trojpáčkou: https://a.d-cd.net/d1ef3das-960.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Starší verze s mezikružím: http://cdn2.3dtuning.com/info/Lada%2021 ... tory/2.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: VAZ 2102 VB / Bc. Roman Josef + PMHT / 1:24

Příspěvek od Jarda F. »

Pěkné odpoledne Všem...

:arrow: Venca 21: Ahoj, tak držím palce, taky se s tím strašně courám, ale nějak nebyl čas, spousta jiných záležitostí a tak stále do kola...K sedadlu, tvojí nepřesností to nejspíš není, přeci jen už je to dlouho a na tohle jsem pozapomněl :oops: . Bylo potřeba ubrat trochu materiálu v místě kde se sedadlo opírá o podběhy, přisuzoval bych to nasčítané tloušťce papíru. A navíc jsem si vzpomněl na další dvě drobnosti, ale ty zmíním dále ;)

:arrow: Laďuša: Jó, tak pokud je to srdcovka, to se pozná každý šroubek 8-) Já se inspiroval různými fotkami, katalogem ND ale dle roků výroby a tipů jsem to nějak neporovnával. To by musel být jiný stroj :) Ale díky za fotky, třeba někdo další to vyladí o kus více, já budu spokojen takto. Co se týče řadící páky, je trochu více zakloněná, asi tam nepozorný ,,esembák,, nechal dvojku a vyrazil lovit piráty s radarem :D

:arrow: Ostatní: Kluci děkuji, vynasnažím se pokračovat tak i dále ;)

A zpět k modelu...Připravil jsem si přední čelo, kde jsem použil plastické díly z vystřihovánky (mřížka, světla, znak) a rámečky z doplňkové sady...
Obrázek Obrázek

...pokračoval jsem připojením boků karoserie k vrchní prosklené části. Vše šlo pěkně, boky jsem lepil od přední části směrem dozadu a nebyl problém, vše pěkně sedlo. Následoval druhý bok, kapota a zkusmé nasazení interiéru...a vypadá to že vše bude pasovat jak má ;) ...
Obrázek Obrázek

...stejně jako čela karoserie...
Obrázek Obrázek

...už to začíná vypadat jako auto :) ...
Obrázek Obrázek

Na závěr se vrátím k pár drobnostem, které mi minule při psaní vypadly. Na první upozornil Venca 21 a to malý problém při usazení zadního sedadla. Bylo potřeba ubrat trochu materiálu na vyznačených místech. Podobný problém jsem měl při vlepování ovládacího panelu (díl č.8, doplňkové sady) do palubní desky, kdy bylo potřeba o fous zvětšit otvor pro zmíněný díl. Ale náprava je v obou případech více než snadná ;) . Další drobností jsou chybně naznačené ohyby na kapličce přístrojů, tedy alespoň dle mého by měly být všechny značené černě.
Obrázek Obrázek

To by bylo prozatím vše, pokračování zase přiště ;)
gomba
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 9.2.2012 22:28

Re: VAZ 2102 VB / Bc. Roman Josef + PMHT / 1:24

Příspěvek od gomba »

Krásná práce. Vůbec jsem při kreslení netušil, že to bude až tak hezký model v podání šikovného modeláře.
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: VAZ 2102 VB / Bc. Roman Josef + PMHT / 1:24

Příspěvek od Jarda F. »

:arrow: gomba: A to já zase od prvního pohledu věděl, že model bude vypadat dobře ;) Navíc v podání šikovného modeláře, z něj opravdu bude pěkný kousek. A já se s tím snad nějak popasují :D

Nějak se mi to ,,příště,, protáhlo, tak přidám alespoň drobný postup...

Po opravdu malých chvilkách, velice bídným tempem jsem zpracoval zadní světla. Dalo to trochu práce, ale vše sedlo na svá místa, lehce se mi při tvarování malých ohybů začala odlupovat barva, takže to chce opatrně. Jinak postup který se mi osvědčil byl přilepit nejprve vnější hranu světla k blatníku, po zaschnutí vnitřní k hraně kufru a spodek, nakonec pak horní ohyb pod okno a opět po zaschnutí uzavřít světla přechody (díl č.24 a 26). U levého jsem díl lehce upravil, pravý mi sednul naprosto přesně, takže to bude rukama a vše opět sedí bezvadně ;)
Obrázek Obrázek

Dále jsem na předek doplnil stopku, blinkry - přední jak mají být, boční jsem malinko upravil podlepením ,,sklíčka,, a nalepením na šedý papír... ;)
Obrázek Obrázek

...drobnou úpravou prošla i zpětná zrcátka... ;)
Obrázek Obrázek

Bohužel se mi teď moc času nedostává a postup je opravdu mizivý. Ale pořád se něco děje, tak na shledanou příště ;)
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: VAZ 2102 VB / Bc. Roman Josef + PMHT / 1:24

Příspěvek od rybak »

Super práce, moc se mi to líbí.
Odpovědět

Zpět na „Veterány“