M10 Achilles / Angraf / 1:25

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od Pahejl »

Ahoj, tak jsem se pustil do dalšího modelu. Jedná se o americký stíhač tanků na podvozku tanku Sherman. Jedná se o Britskou verzi, přezbrojenou na 17-ti liberní kanón.

Něco o předloze:
Životní dráha M-10 GMC započala v listopadu 1941, kdy vedení armády se začalo poohlížet po novém stíhači tanků. Rozhodnuto bylo o postavení stroje na podvozku středního tanku M4A2 a nový typ byl označen jako T35. Tento prototyp byl vyzbrojen dělem ráže 76.2mm v lehce upravené kruhové věži těžkého tanku T1.

Po provedených zkouškách bylo rozhodnuto o změnách v projektu – výška měla být snížena a pancéřové pláty usazeny šikmo. Po úpravách projektu začala firma Chrysler v lednu 1942 se stavbou dvou prototypů nového modelu T35E1. Po jejich dokončení a provedení zkoušek se shledal dozorový orgán ještě jeden zásadní nedostatek – nevhodná litá kruhová věž, která byla následně nahrazena novou svařovanou šestibokou věží. Po dokončení přejímacích zkoušek byl nový typ nakonec přijat armádou do sériové výroby pod označením „3inch Gun Motor Carriage M10“.

Ještě před náběhem sériové výroby se objevily zásadní problémy s výrobou šestibokých věží a ta tak byla ještě jednou překonstruována a sériová produkce probíhala s novou pětibokou věží.

Výroby se ujala firma Chrysler (speciálně její subdivize Fisher Tank Division) a pro urychlení výroby i firma Ford, ten však díky tomu, že v té době již probíhala v jeho závodech výroba podvozků M4A3, modifikoval výrobu M10 na tento podvozek a tím vznikl typ M10A1.

Celkem dala sériová výroba probíhající od září 1942 do listopadu 1943 6706 kusů (Fisher 4,993 М10 + 675 M10A1, Ford 1,038 М10А1).

2143 z vyrobených strojů bylo v rámci Lend-lease předáno Spojencům – 1548 Anglii, 52 Sovětům a 443 Francii.

Modifikace
300 amerických strojů M10A1 bylo v roce 1944 přestavěno na stíhače M36. Část strojů M10A1 byla odstraněním věže přeměněna na dělostřelecký tahač M35. Britové, kteří své stroje M10 nazvali Wolverine jich většinu v roce 1944 přezbrojili 17-liberním dělem a provozovali pod označením Achilles Mk.IC (M10) přip. Achilles Mk.IIC (M10A1).

Ještě přiložím foto originálu.

Obrázek

Něco o modelu:

Model je vytištěn na celkem solidním papíru. Obsahuje 12 stran s vystřihovánkou a tři strany s návodem. Jsem zvědav jak se bude Angraf stavět, ještě sním nemám žádnou zkušenost.

Tak hurá na model. :D Stavbu jsem začal podlepením kostry, a než proschne pustil jsem se do munice pro 17-ti liberní kanón.

Takhle to dopadlo, už jen dalších 45 kousků :D

Obrázek

Nemá někdo nápad na seriovou výrobu těch hlavic? Nějak se mi pořád nedaří udělat je přesně stejný.. :(
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: M10 Achilles/1:25/Angraf

Příspěvek od Ričmond »

Tak to jsem zvědavý jak se ti to bude lepit. Já jsem pořídil od Angrafu Merkavu (v domnění, že ho někdy dám na Spidův tahač) a co se návodovek a zpracování týče tak to na mě nepůsobí moc dobře, držím palec.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: M10 Achilles/1:25/Angraf

Příspěvek od Bakendrid »

Super, tohle mě hodně zajímá už jsem nad ním několikrát uvažoval, tak aspoň uvidím jestli mám zájem.
Do stavby držím palce :)
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: M10 Achilles/1:25/Angraf

Příspěvek od Marson »

Tak tohle budu sledovat ... taky mě jednou tenhle model čeká, akorát jsem si na něj zbaběle nakoupil všechny vylepšení (pásy, žebra, hlaveň) :-)
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Opět perfektní volba. Na toto se velice rád podívám ;)
Tento model jsem měl už nesčetněkrát v ruce, ale pořád odolávám ho zařadit do svého skromného archivu. A ani nevím co mě od toho odrazuje.
Takže o to víc se těším na pokračování a třeba mě tvoje stavba přesvědčí ;)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od kaktusak »

Přiznám se , že předlohu ani neznám . Jsem , ale zvědavý jak to bude sedět a jestli tam nebudou chyby . Je to přece jen Angraf . Každopádně držím palce a budu sledovat .
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od chuan »

Moc pěkná neokoukaná předloha, jsem zvědavý jak moc bude ta šmikajda přesná a jak si s tím poradíš. Ty máš ruce šikovný, tak už jen doufat, že model bude přesný. Držím palce a sleduju
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od bedatruhlar »

pro jistotu počítej díly ,kola a tak, hlavně ty co jsou tam víckrát :lol:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak na tohle se těším. V Tvém podání to bude zajisté paráda. Usedám do první řady
Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od Pahejl »

Ahoj, dík že se vám volba modelu líbí. Bohužel nemám dobré zprávy.

Celé tři dny jsem se snažil dát dohromady kostru a obšívku. No a nedal.. :D Prostě ať pasuju jak pasuju, tak to prostě nejde dohromady.
Problémy začaly tady, ten proužek mezi blatníkem je navíc dal jsem ho tam jen jako výplň tý díry.

ObrázekObrázek

To by asi nebyl problém přeříznout a nastavit to by bylo řešení.

Nedalo mi to a zkusil jsem napasovat i vršek korby. Po vyřezání a natvarování a přeměření jsem zjistil že celý vršek má o 3mm na šířku vetší základnu než je spodek korby.

Obrázek

Nepříjde mi že bych někde udělal chybu, ale už nevěřím ničemu. :(

Napadá někoho jak to tam napasovat? :D
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od Toptop »

I já se přidávám k přihlížejícím. Model už jsem měl několikrát v ruce, líbí se mi, tak mi možná vyřešíš dilema, ať tak či onak. Držím palce
Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od Pahejl »

Tak to jsem zvědavý jak se ti to bude lepit. Já jsem pořídil od Angrafu Merkavu (v domnění, že ho někdy dám na Spidův tahač) a co se návodovek a zpracování týče tak to na mě nepůsobí moc dobře, držím palec.
Tak merkavu mám taky a teď celkem lituju, že jsem ji v Neratovicích pořídil. Ale zase na druhou stranu je jiný autor tak to třeba bude dobrý. :D
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od Ričmond »

Pahejl píše:
Tak merkavu mám taky a teď celkem lituju, že jsem ji v Neratovicích pořídil. Ale zase na druhou stranu je jiný autor tak to třeba bude dobrý. :D
No já nevím, když jsem viděl třeba pásy přijde mi to hodně nedotažené...
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Pahejl píše:Ahoj, dík že se vám volba modelu líbí. Bohužel nemám dobré zprávy.

Celé tři dny jsem se snažil dát dohromady kostru a obšívku. No a nedal.. :D Prostě ať pasuju jak pasuju, tak to prostě nejde dohromady.
Problémy začaly tady, ten proužek mezi blatníkem je navíc dal jsem ho tam jen jako výplň tý díry.

ObrázekObrázek

To by asi nebyl problém přeříznout a nastavit to by bylo řešení.

Nedalo mi to a zkusil jsem napasovat i vršek korby. Po vyřezání a natvarování a přeměření jsem zjistil že celý vršek má o 3mm na šířku vetší základnu než je spodek korby.

Obrázek

Nepříjde mi že bych někde udělal chybu, ale už nevěřím ničemu. :(

Napadá někoho jak to tam napasovat? :D
Kaktusák ti poradí - je v tom dopasovávání dobrý, hóóódně dobrý :lol:
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: M10 Achilles / Angraf / 1:25

Příspěvek od bedatruhlar »

To ale záleží na tom čím dotyčný topí on plynový kotel nebo dálkové topení není úplně ono :twisted: :lol:
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“