Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32 - HOTOVO

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modeláři a modelářky

v tichosti jsem "oslavil" dvouleté výročí zahájení stavby :roll: ke kterému jsem si nadělil celý víkend času na model. Vzhledem k tomu, že se obvykle k lepení dostanu tak na půl hodinky za týden to byla vítaná změna. No však to znáte... :lol:

Takže co je ze uplynulý čtvrtrok nového?
Usadil jsem piloty do kabin. Slepil jsem obšívku přední části trupu, včetně překrytů obou kokpitů. Žádné další podrobnosti jsem už nedoplňoval. Piloti přesně splňují mé představy o pohledu dovnitř, na nějaké detailní prohlížení to ale není.
Dodělal jsem vyplnění trupu kartonem. Celý trup tím získal na tuhosti. Spojil jsem přední a zadní část do jednoho celku. Teď už to má celý metr! a musím při manipulaci dávat pozor, abych s tím někde nepraštil.
Následovala obšívka. Přesněji řečeno její horní strana. Spojil jsem přední a hlavní část do jednoho celku a pak nastal okamžik kterého jsem se obával nejvíc.
Dopadlo to docela dobře, i když ne úplně podle mých představ. Model je opravdu hodně přesný a všechny obliny se nakonec vytvarovaly tak jak měly. Na velkých plochách vnitřní strany křídel se mi to trochu vlní, ale není to nic moc hrozného. Tady se projevily drobné nepřesnosti v lepení - model opravdu nic neodpustí.
Z obavy před vlhkostí jsem k lepení obšívky použil Chemopren. To se nakonec ukázalo jako ne úplně dobrá volba. Práce s lepidlem byla perfektní, ale na místech kde bylo potřeba přitlačit, zareagovala vrstva laserového tisku s lepidlem a udělala mapy. Je to vidět na náběžných hranách. Naštěstí to není nic fatálního a je to vidět spíš jen v protisvětle.

Neodolal jsem a při focení jsem nasucho osadil motorové gondoly. Už se to začíná rýsovat... ;)

Obrázek
bigpetr
Příspěvky: 293
Registrován: sob 23.1.2016 21:45
Bydliště: Brno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od bigpetr »

Paráda
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od Brzdič »

Moc pěkná práce. Tvarově je to letadlo fakt parádní. :)
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modeláři a modelářky

stojánek je součástí vystřihovánky a myslím, že se autorovi dost povedl. Spodek je laťovka velikosti A4, nohy z kartonu, to celé polepeno stříbrným papírem.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od Markulin »

Parádní práce ;) Tvarovat ten trup muselo dát docela zabrat.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Díky. Vlastně to ani tak hrozné nebylo. Nejsou tam žádné ostré ohyby. Složitější je jen část kolem kabiny a na kořenech křídel ;)
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modeláři a modelářky

pokračuju ve stejném tempu. Takže stále ještě nejsem u konce :( ale už začínám vidět světlo na konci trysek ;)

Obrázek

Položil jsem obšívku na spodní stranu trupu. Tentokrát jsem použil tyčkový Herkules. Spodní strana je tvarově složitější než ta vrchní a tak jsem se ani tady neubránil zvlnění.
Čeká mně ještě retuš v místě napojení horní a spodní části, tak uvidím, jestli se s tím dá ještě něco udělat alespoň v těch nejhorších místech.
Vylepení celého modelu kartonem se mi osvědčilo. Neumím si představit jak bych s tím pracoval pokud bych použil jen původní kostru.
Pokračoval jsem kormidly - tady šlo vše hladce.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Trysky motorů obsahují hodně dílů, ale myslím, že to stojí za to. Je to asi nejdetailnější část celého modelu.
Bylo zde potřeba udělat několik mezikroužků mezi vnější a vnitřní obšívkou, což ale vůbec nebylo na škodu. Celá sestava se tím zpevnila.

Poslední dvě sestavy, které mám před sebou, budou křídla a kužely ve vstupu motorů. Model je zatím poskládaný jen na sucho.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modeláři a modelářky

i když pomalu, stále vytrvale kupředu...
Křídla mi dala opravdu zabrat. Z fotky to není tak patrné, ale je to tvarově nejsložitější část modelu. I tady jsem prostor mezi žebry důkladně vyplnil kartonem - stejně jako trup.
Sice to bylo pracné, ale rozhodně nelituju. Původní kostra je hodně jednoduchá, prakticky to jsou jen žebra. Nedovedu si moc představit jak bych lepil náběžné hrany jen tak na tupo.
Obšívka je opět velmi přesná a je naprosto nutné důkladně ji před osazením vytvarovat.

Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od JoskaM »

Na bitvy každý generálem, že? Přesto zkus příště vynechat plošné lepení, zkus lepit jen na obvodě a pak lehce v místě prohnutí, papír pak nemá takový důvod se vlnit z důvodu vlhkosti. Přesto i mě se udělala boule na palubě, ale jen jedna kterou překryji letadlem.
Ať se daří je to zajímavá předloha.
Uživatelský avatar
Kuba78
Příspěvky: 626
Registrován: úte 3.1.2012 19:27
Bydliště: Doma

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od Kuba78 »

Zvlneni se neboj.. aspon to bude vypadat realne :-) zkus si najit fotky blackbirdu zblizka, byl bys prekvapen jak hruby povrch plny ruznych zvlneni ma.. rozhodne neni hladoucky jak detska zadnice.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

JoskaM -
Poučil jsem se už na trupu. U křídel jsem to udělal přesně tak jak píšeš. Obšívka je chycená na náběžných hranách a pak už jen bodově na pár místech.

Kuba78 -
máš pravdu ;) Při téhle velikosti to naštěstí není tolik vidět. Jen v příhodném protisvětle. Ale znáš to. Vždycky to může být lepší.
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od silverman »

Ahoj modeláři a modelářky

tak konečně hotovo :D
... a nakonec jsem to nastříkal matným lakem. To se ukázalo jako správné rozhodnutí! Zmizely mapy po použití Chemoprenu a dokonce se lehce vyhladilo i zvlnění obšívky. Není to dokonalé, proti světlu je to pořád patrné, ale je to rozhodně lepší.
Celkově jsem s výsledkem spokojený a doufám, že se bude model líbit i vám.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od JoskaM »

Nádhera! V Nera asi bude na shlédnutí, že?
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od Shagrath »

Nádherné. Gratulace k dokončení.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Lockheed SR-71A / Ecardmodels / 1:32

Příspěvek od kaktusak »

Impozantní dílo . To se bude líbit ! Gratuluji k dokončení .
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“