Galerie - Zax

Vaše alba a přehledy dokončených modelů
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Všetkým prajem šťastné a veselé vianoce. ;)

Tento rok mám trochu menej času, ale nejaké betlehemy si predsa len zlepím. Prvým je tento historický kúsok ku ktorému som sa dostal vďaka jednej pani, ktorá má ďaleko väčšiu zbierku betlehemov ako ja a bola ochotná mi predať pár kúskov, ktoré mala naviac a ku ktorým by som sa už tak ľahko nedostal. Ešte raz vďaka.

LIDOVÝ BETLÉM

Vydavateľ: Švec, 1992
Autor: Vítězslava Klimtová

ObrázekObrázekObrázek

Rozsah betlehemu je 2 strany, podložku si musí urobiť každý sám podľa vlastného uváženia. Ja som pridal ešte sneh a trochu sena.


Celú zbierku mojich betlehemov (či už hotových, alebo tých, ktoré som zlepil sám) je možné pozrieť na mojich stránkach:
http://zax.sk/betlehemy/papierove/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

BETLÉM - ZROZENÍ REPUBLIKY ČESKOSLOVENSKÉ

Vydavateľ: ABC 25/2018 (reprint betlehemu z roku 1919, ktorý vydala Bakulova družina)
Autor: František Bakula (?)

Tento betlehem vyšiel vo vianočnom čísle ABC a je to dosť netradičný kúsok...Je to betlehem k 1. výročiu založenia republiky a je to skôr alegória danej historickej udalosti s viacerými skrytými odkazmi. Z historického hľadiska je vcelku zaujímavé, že niečo takéto vôbec vzniklo.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

VYSTŘIHOVACÍ BETLÉM

Vydavateľ: OFTIS
Autor: Pavel Langhans

Tento betlehem sa dá po vystrihnutí zložiť do "harmoniky" a voľne postaviť na stôl. Ja som ho umiestnil do papierového boxu, takže môže byť buď voľne stojací, alebo sa dá niekde zavesiť ako 3D obraz.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Prajem všetko dobré do nového roka, hlavne veľa zdravia, šťastia a chuti do lepenia. ;)

Dnes pridám aspoň takú drobnosť:

Betlehem
Vydavateľ: Fifík
Tento betlehem som si zmenšil tak aby mi vošiel do krabičky cca 14x12 cm, takže je to dosť maličké, nakreslený je ale pekne.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Betlehem

Vydavateľ: Fifík
Autor: Karol Krčmár

máme po vianociach, tak už dokončujem len rozrobené kúsky. Tento pekný betlehem je zo staršieho Fifíka, pridal som len jednoduchú podložku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Vianoce sa nám skončili tak pridávam posledný betlehem, ďalšie pribudnú zase až v decembri :wink: .

LADŮV ČESKÝ BETLÉM

Vydavateľ: MFP, 19 vydanie, 2014
Autor: Josef Lada

Tradičný betlehem od J.Ladu, rozsah betlehemu je 4 strany, betlehem je v boxe 30x45x10cm.
ObrázekObrázekObrázek

Celú zbierku mojich betlehemov (či už hotových, alebo tých, ktoré som zlepil sám) je možné pozrieť na mojich stránkach:
http://zax.sk/betlehemy/papierove/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od JoskaM »

Zax píše:VYSTŘIHOVACÍ BETLÉM

Vydavateľ: OFTIS
Autor: Pavel Langhans

Tento betlehem sa dá po vystrihnutí zložiť do "harmoniky" a voľne postaviť na stôl. Ja som ho umiestnil do papierového boxu, takže môže byť buď voľne stojací, alebo sa dá niekde zavesiť ako 3D obraz.
ObrázekObrázekObrázek
Pan Langhans je zrovna z mého rodného kraje, jestli zrovna ne z České Třebové! Tak to mi oku lahodilo, taky jsme ho kdysi stavěli. Co s tolika betlémy děláš?
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

...už je trochu problém s miestom, ale aspoň viem, že sú vianoce...jeden mesiac v roku to síce u mňa vyzerá ako v múzeu betlehemov, ale ešte sa to dá...už sa ich snažím (pokiaľ to je možné) lepiť do krabíc, ktoré sa dajú ukladať na seba, alebo zavesiť na stenu. Pri tých veľkých kúskoch sa už ale určite nevyhnem zmenšovaniu, lebo na 1,5 m betlehemy už skutočne miesto nemám ;)
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

NAUTILE

Autor: Ladislav Jakubčo (Baj)

Vydavateľ: Perfekt (kniha Papierové modely-Vystrihovačky)

Mierka: 1:50

Model prieskumnej miniponorky. Dioráma znázorňuje ponor tejto ponorky k vraku RMS Titanic v roku 1987. Krátke info ohľadom reálnej predlohy:

Nautile je miniponorka, ktorú vlastní francúzsky Výskumný ústav pre využívanie mora Ifremer. Do prevádzky bola uvedená v roku 1984, pracovná hĺbka je až do 6 km. Posádku tvoria 3 ľudia. Má dĺžku 8 m, stále zobrazovacie kamery, dve farebné videokamery a množstvo reflektorov. Je vybavená dvomi robotickými ramenami, ktoré umožňujú diaľkovú manipuláciu. Nautile môže zostať pod vodou po dobu až osem hodín. Plavidlo bolo použité na preskúmanie vraku RMS Titanic a na vyhľadávanie čiernych skriniek z Air France Flight 447. (zdroj: wikipedia.org)

Ide o mierne upravený model, ktorý som doplnil o pár detailov (prerobené hlavne čelo ponorky). Na model som doplnil osvetlenie pomocou LED diód -2 reflektory na čele (2xbiela LED) a blikajúci maják na vrchu (1xblik. červená LED). Dodatočne som ešte pridal nasvietenie vnútorného priestoru "akvária" 2 svetlami, ktoré sa nachádzajú mimo ponorku (2xmodrá LED). LED diódy sú zapojené paralelne s predradeným odporom. Vonkajšie svetlá sú samostatne vypínateľné. Všetky konektory sú riešené cez USB, na napájanie je použitá vonkajšia USB powerbanka.
K modelu je dorobené morské dno s troskami potopenej lode (časť urobená podľa reálnych trosiek z RMS Titanic). K modelu som dorobil "akvárium" z modrého plexiskla do ktorého sa dá zo spodu nasunúť pre lepšiu imitáciu hlbokého ponoru. Steny akvária sú narezané z 2ks dosiek na dokumenty, zlepené je to chemoprénom. Spoje sú prekryté rohovníkmi z farebného papiera a prichytené pomocou obojstrannej pásky, pod rohovníkmi je ešte hliníková páska, ktorá zamedzuje prenikaniu nežiadúceho svetla. Základ celej zostavy tvorí fotorámik, do ktorého je vlepené celé "akvárium". Model má na spodu ešte jedno vysúvacie dno, ktoré čiastočne zaisťuje vnútro a tiež slúži ako ochrana elektriky. Na vnútornej strane vysúvacieho dna je prilepený zalaminovaný popis reálnej ponorky. Celé vnútro sa dá vybrať, takže prezentácia modelu môže byť rôzna (viď. foto)

Samotná ponorka fotená za svetla:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Samotná ponorka fotená v úplnej tme:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Kompletný model fotený za svetla:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Kompletný model fotený v úplnej tme:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Pokiaľ nechcem mať na poličke tmavú modrú kocku, zostavenie modelu je možné aj takéto :
ObrázekObrázek

Video:
https://youtu.be/VDqQEivzlVQ" onclick="window.open(this.href);return false;
sepecat
Příspěvky: 244
Registrován: sob 21.1.2012 7:42
Bydliště: Jičín

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od sepecat »

Hustý. To tedy smekám. :shock: :shock:
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Ďakujem, vcelku jednoduchý model, ktorému dosť pomáha to osvetlenie... ;)
Uživatelský avatar
Ozzy CZ
Příspěvky: 220
Registrován: pát 24.2.2012 12:01
Bydliště: Cheb

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Ozzy CZ »

Seš borec, opravdu nádhera.
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Ďakujem, snáď to inšpiruje niekoho popri tých krásnych, zložitých nových modeloch si občas zlepiť aj takýto starší a jednoduchší model ;)
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Battling Knights-papierový automat
(kinetický model)

Autor: Keith Newstead

Video: https://youtu.be/HuloesMxl4s" onclick="window.open(this.href);return false;

Ďalší automat od môjho obľúbeného autora Keitha Newsteada. Tento automat vytvoril pre Národnú galériu v Londýne podľa obrazu The Battle of San Romano od Paola Uccella, ktorý sa nachádza v ich zbierkach, ide o tento obraz:
https://www.nationalgallery.org.uk/pain ... san-romano" onclick="window.open(this.href);return false;
Automat som si zohnal cez Amazon, je vytlačený na pomerne hrubom lesklom papieri a diely sú predseknuté. Niektoré diely majú potlač aj zo zadnej strany (čierny kôň). Je k tomu 4 stránkový kreslený návod, takže to zlepí úplne každý... Autor tu síce použil pomerne jednoduchý mechanizmus, ale pomocou akýchsi tiahiel, ktoré sú pevne spojené s podložkou sa to vo finále rozpohybuje celkom slušne. Ešte by som dodal, že ide o pomerne veľký automat, na výšku to má viac ako 40cm.
Keby to niekto chcel zlepiť bez úprav, tak by to išlo pomerne rýchlo...ja som sa snažil všetko dôkladne retušovať a tiež opravovať niektoré diely, ktoré neboli predseknuté presne, tak to išlo pomalšie. Pozadie s motívom pôvodného obrazu mám odoberateľné, čim sa stala zadná strana automatu viditeľná, takže som si musel poriešiť zadnú stranu rúk, zbraní, štítu, ktoré boli väčšinou biele...buď som to zaretušoval, alebo oscanoval pôvodné diely , zrkadlovo otočil v gr.programe a takto vytlačil. Okrem fotiek som urobil aj krátke video, kde je vidieť ako to celé funguje...

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie - Zax

Příspěvek od Zax »

Ford GPA-Orech 2019 (1:150)

Obrázek

Po roku tu mám ďalšiu mikro diorámu v orechu. Súťaž poriada minimodel.cz Podstatou tejto súťaže je zlepiť model ľubovoľnej techniky a umiestniť ho do orechovej škrupiny tak aby sa dala kompletne zavrieť. Tento rok som sa vrátil k mierke 1:150, nenašiel som síce tak veľký orech ako minule, ale Ford sa do neho vošiel aj v tejto väčšej mierke. Zostal som pri vojenskej tematike, keďže som našiel parádnu zbierku free modelov od R & P Models (v mierke 1:87), takže je možné, že niektorý model od nich použijem aj v budúcnosti. Pri tejto dioráme som sa nechal inšpirovať veľmi peknou diorámou Angry fisherman v mierke 1:35, ktorú som si prispôsobil tak aby sa mi vošla do orecha.

V orechu som sa pokúsil vytvoriť nasledovnú diorámu: Dej sa odohráva v západnej Európe, na konci leta 1944, Americký vojak sa ponáhľa za svojou divíziou. Dioráma zachytáva moment, keď prekonáva na svojom Forde GPA brod rieky. Trochu nahneval dedinčana, ktorý tu chytá ryby, vedľa cesty stojí iný vidiečan, ktorý prišiel napojiť koňa, z hôr prichádza ďalší s kravou...
Vedľa auta beží pes, ktorý zatiaľ ešte nezbadal mačku,prechádzajúcu sa na móle vedľa rybára... Auto je plne naložené, vzadu má vojak okrem lekárničky aj ruksak s vybavením a na sedadle spolujazdca pripravenú pušku...

V dioráme som použil nasledovný model (free model z internetu):
-Ford GPA - zmenšený z 1:87 do 1:150 (R & P Models)
V orechu som nakoniec použil 8 plast. figúriek (4 ľudia a 4 zvieratá)

Tak ako minulé roky som orech prilepil na stopku z pohára s vygravírovaným názvom...Takisto aj tento orech dostal podstavec, kde je nejaký ten pokec a foto.

Pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

...a nakoniec prezentačné video tak ako pri ostatných orechoch, kde je viac fotiek (aj zo stavby):

https://youtu.be/S6vDsUlAK-o" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Galerie postavených modelů / Galleries of finished models“