T448p / MODELIK / 1:25 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Kolešká, kolešká....

Pár cibulových kroužků. Díky bohu za laserové části. Nechtěl bych to klovat v milimetrovém kartonu :-)
Teď již zbývá pouze zaretušovat a poskládat k sobě.

Obrázek
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Dobré ráno

Tak ještě večer se mi povedlo dát dohromady kola. Vše vcelku sedělo jak má, jen laserový díl 15 byl mírně větší než ostatní obruče 15 a. Ale nebyl problém po přilepení k sobě větší kolečko zbrousit do požadovaného průměru. Vnitřní i venkovní obšívka byla tentokrát dostatečně dlouhá.

Obrázek Obrázek

Nyní mě čeká závěrečná kompletace podvozku do sebe a brzdová soustava. Rád bych dokončil podvozek dnes nebo zítra. Uvidíme jak to půjde. S dalším postupem brzy.
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak po 7 hodinách práce se hlásím s dalším pokrokem.

Podařilo se mi dát dohromady podvozek:

Obrázek

Toto vše se muselo navléknout na osu kol. Byl to docela boj. Osa prochází patnácti díly. Z jedné strany je dobré osu mírně zbrousit do špičky. Navlékání pak jde o něco lépe. Ale vše si sedlo jak má.

Dále jsem se pustil do brzdové soustavy. Nejsložitější části podvozku:

Obrázek

Všechny vyřezané a zaretušované díly. Zde jsem narazil na chybu ve vystřihovánce. Dílů 18a je jen polovina, než by měla být. Brzdové zdrže mají být z obou stran držáku aby doléhaly po celé šířce kola. I v návodu je to takto naznačeno. Takže nezbývá než druhou polovinu okopírovat.
Zde již zredukovaná část připravená na osazení na model:

Obrázek

Nasazování na model byl trošku oříšek. Vše je nasazeno na osách tak se to různě kroutí. Osvědčil se mi následující postup: Nejdříve jsem osadil vnější část zdrží, tu jsem přilepil napevno ke kolu. Dále jsem spojil spodním táhlem 18d vnější zdrž s vnitřní a tím jsem měl danou rozteč. Vnější zdrž jsem také přilepil napevno ke kolům a pak již zbývalo protáhnout a zafixovat vnější zdrž osou 17. Zde je již výsledek:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak přináším další postup. Nějak nebyl čas na focení takže to teď shrnu vše. Podařilo se mi již dokončit podvozek. Osadil jsem brzdové válce a pryžové sloupy. Ty jsem natřel barvou Tamyia Black Rubber a jsou jak opravdová:

Obrázek Obrázek

Obrázek

A zde již hotové oba podvozky:

Obrázek

Práce to byla příjemná, vesměs vše sedělo přesně. Veškeré chyby jsou pouze jen v rukách. Asi jsem si ukousl velké sousto :?

Zajímavá statistika. U druhého podvozku jsem začal počítat všechny díly.. Nečekal jsem že oba podvozky budou mít dohromady 1000 dílů :-) :
Obrázek

Nicméně jsem nelenil a pustil jsem se do rámu mašiny. Při pohledu na všechny ty velké díly mi šla hlava kolem. Nikdy jsem s ničím tak velkým neměl zkušenosti. Ani se mi to pomalu nevejde na stůl. :D :D Třiceticentimetrové pravítko jako měřítko mluví za vše. Zde je vše vyřezáno a podlepeno:

Obrázek

Kromě dvou velkých dílů je to vše podlepené 1mm kartonem, takže vyřezávání opravdu stálo za to. Lámal jsem si hlavu jak to podlepit, aby se mi to nezkroutilo. Nakonec zvítězila oboustranná lepenka, kterou jsem k tomuto účelu použil poprvé. Nicméně se metoda velice osvědčila. Nalepit a ihned vyřezat. Žádné kroucení. Snad se postupem času nezačne odlepovat, jak jsem zde již několikrát zaznamenal.
Pak přišla na řadu kompletace celého rámu. Tam už oboustranná lepenka nepřipadala v úvahu z důvodu potřebné korekce nalepit přesně díl na díl. Takže klasické tyčinkové lepidlo a dva dny nechat proschnout.

Zde je stav před přiklopením spodní části rámu. Musím říct že to vše i při tak velkých rozměrech sedí naprosto přesně. I laserový horní díl se přesně shoduje s dílem ve vystřihovánce. Práce to byla naprosto parádní a vše krásně ubíhalo.

Obrázek Obrázek

Obrázek

A na závěr ještě hotová nádrž. Opět se lepila sama, laserová žebra jsou přesná a i obšívka sedí tak jak má.:

Obrázek

Další postup již brzy
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Zdravím s dalším postupem.

Dokončil jsem kompletně celý spodek mašinky. Připraveno na osazení podvozků. Největší strach jsem měl celou dobu ze vzduchojemů. Odkládal jsem je na úplný konec a nakonec to nedopadlo tak hrozně :D Laserové mřížky schůdků vypadají na modelu parádně. Hadice pískování jsem udělal z gumiček do vlasů, jsou krásně poddajné. Zde již důkaz:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek

Nyní se pokusím osadit podvozky, dokončit předky rámu a pak již bude zbývat jen nástavba ;) Konečně nějaké jiné díly než černá, o které jsem se mimochodem přesvědčil, že je na retuš snad nejhorší barva. Současně pomalu probíhá práce na nějakém tom kolejišti.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Jeňa Sova »

Škoda té nádrže. Jinak je to parádní model. Už se na něj těším. :twisted:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Vím že nádrž není co se týče rozměrů úplně ono, ale já jsem se rozhodl jí nechat tak jak je. To by dopadlo kdybych se pustil do vlastních úprav ;)

Jinak stavba pokračuje plným tempem. Nějak nebyl čas psát reporty. Nemocenská se již blíží ke svému závěru :-). Zkompletoval jsem podvozek, osadil jsem přední části rámu, nárazníky, šroubovky, hadice. A konečně je lokomotiva posazená na kolech. Horní část pochozího plechu budu teprve barvit. Barva je již objednaná.
Tak poslední pohled zespodu:

Obrázek Obrázek

Hotová šroubovka. S kterou jsem si tedy pořádně vyhrál :D a hotový předek:
Obrázek Obrázek

A zde již stav před barvením:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

No a poslední velká část - nástavba. Směle jsem se pustil do práce. Z laserových žeber se to skládalo jedna báseň, vše sedělo jak má. Jen díly W 11 mají jiný sklon střechy, ale není to žádná velká překážka. :

Obrázek

No a ve finále ještě jedna fotka... Tohle.. Tohle byl očistec. Jak mě tohle nebavilo :-) strávil jsem nad tím dva dny práce. Ale snad se nějakým způsobem zadařilo:

Obrázek

A až později jsem se v návodu dočetl, že díly se dají jen prořezat, nalepit již na nástavbu a žaluzie si prohloubit až na nalepeném díle. Možná by se to dělalo lépe, neměl jsem možnost to vyzkoušet. Retuš byla ještě otravnější než samotné žaluzie. Ale sláva je to hotové. Teď mě čeká kompletování celé nástavby. Postup snad již brzy

Ještě bych poprosil nějakou hodnou duši, která má tento model, zdali by mi nemohla oskenovat díl 31a, 31b. Jedná se o výstupky na straně rámu, za které se zvedá lokomotiva při vyvazování. Měl jsem je v krabičce slepené takovou dobu, a když přišlo na lepení na rám, tak se mi jedna záhadně zatoulala. Je to zrovna díl, na kterém je nakreslena bílou barvou kresba. Takže jsem bez šance si vytvořit vlastní... Zrovna tenhle díl který je nejvíc vidět.. Děkuji
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Jeňa Sova »

Ono to nebude složité. Prostě ji narýhuju podle skutečných rozměrů a kdyby chybělo nebo přebývalo, tak se něco uřízne nebo vyřeže navíc... A k tomu zvedacímu bodu - udělej vlastní, popisek se sloupnul. Jak kdybys neznal mašiny... :lol:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

No pokud mi nikdo nepomůže, tak to nejspíš tak dopadne ;) . No kdybych to měl brát, jak to v reálu standardně vypadá, tak bych si s popiskama rozhodně hlavu nelámal. Víme jak to je. :lol: Spíš mi zarazilo, že ve vystřihovánce je takového prostoru, všude místa habaděj, což si tedy velice pochvaluji, ale nikde ani centimetr náhradní červené plochy, která je pro tento model naprosto stěžejní. Snad žádná nebude potřeba.
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Laďuša »

Pěkný, ale šroubovce ňák chybí madlo na utáhnutí. A popisky se na mašinach a vozech hlídají dost, však si všimněte, že na posprejovaných vagónech jsou nápisy první místa, který jsou vyčištěný ;)
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
Příspěvky: 205
Registrován: pát 16.6.2017 14:19
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Jeňa Sova »

My to oba moc dobře známe, je to náš denní chleba. :lol:
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

:D :D Jo jo. Tak nějak. Denní chleba. Co se týče nápisů tak s tím souhlasím, ale obzvláště tyhle symboly aby člověk na mašině vůbec zahlédl to je umění. Obzvláště na nějaké posunovací, co nevyjede ze stanice :-)
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Shagrath »

Tak jsem tu s dalším výrazným postupem.

Hlásím že mašina je připravená ke kompletaci. Podařilo se mi dát dohromady celou nástavbu včetně kabiny. Musím říct, že práce to byla parádní. Jsem neustále překvapen, jak model naprosto přesně sedí. Když čtu na fóru co mají polské modely za nepřesnosti.

Světlomety jsem nabarvil stříbrnou barvou, přidal jsem i hlavičku špendlíku jako žárovku. Žebříky a držadla jsou z plastových profilů, které jsem si objednal i na zábradlí. Kliky a panty byl teda pořádný boj. Jsem rád, že jsou tam všechny na svém místě.

Zde již slíbená fota:

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

A zde již kabina strojvedoucího včetně interiéru. Poprvé jsem na zasklení použil oboustranou lepící pásku a musím si tento postup pochválit.

Obrázek Obrázek

Jedna BS 2 :-)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Nyní mě čeká závěrečná kompletace nástavby, následné přilepení střechy kabiny, doplňky okolo a pak již osazení na rám. A ještě taková drobnost.. zábradlí. Které si nechávám úplně nakonec protože se mi do něho vůbec nechce ;)

Příště již snad foto hotového modelu. :)
Uživatelský avatar
Laďuša
Příspěvky: 122
Registrován: pon 1.9.2014 21:03
Bydliště: Klatovy / Plzeň

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od Laďuša »

Nemělo by bejt čelo zadní kapoty bez žaluzií? Aspoň český verze to tak mají.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: T448p / MODELIK / 1:25

Příspěvek od yvan »

Vypadá to velice pěkně, ale na první pohled mě praštilo do očí jedno pěkné upravené světlo a pod ním čtyři papírové. Nezvážíš to ještě dole vylepšit o fólii a parabolu?
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“