Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Odpovědět
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOTOVO

Příspěvek od yvan »

T3 (původní označení TIII) byla vyvinuta především kvůli velké hmotnosti svého předchůdce - typu Tatra T2 - který nebyl pro menší provozovatele s nekvalitním kolejovým svrškem ideální. Díky nadčasovému designu a kvalitní konstrukci se tento nový vůz stal synonymem slova tramvaj. T3 je totiž rekordman v počtu vyrobených kusů jednoho modelu tramvaje (přes 14 000 vyrobených vozů). I v současnosti je (zřejmě) nejrozšířenějším vozem na světě. Na svoji dobu patřila k nejmodernějším vozidlům, byly použity nové materiály (např. plasty a sklolaminát). T3 je jednosměrný čtyřnápravový motorový tramvajový vůz. V 90. letech proběhly u některých tramvají tzv. malé modernizace, které byly označeny jako Tatra T3m. Jejich hlavním účelem byla úprava interiéru pro cestující (nové sedačky, protiskluzová podlaha, nové osvětlení, atd.).

Technická data:
Výrobce: ČKD Praha, závod Tatra Smíchov
Výroba: 1962–1997
Vyrobeno kusů: 13 945 + 131 skříní

Délka (bez spřáhel): 14 000 mm
Šířka: 2 500 mm
Výška skříně: 3 050 mm
Pohotovostní hmotnost: 16 000 kg
Max. rychlost: 65 km/h
Počet a výkon motorů: 4×40 kW
Míst k sezení: 23 / 36 (verze SU)
Míst k stání: 87 / 59 (verze SU)

Wikipedia, http://cs.wikipedia.org/wiki/Tatra_T3

Obrázek
(Zdroj: Wikipedia, http://cs.wikipedia.org/wiki/Tatra_T3)

Vystřihovánka byla vydána v roce 2006 a to pouze samostatně jako reklamní produkt jedné pražské energetické společnosti. Dostupnost kdyžtak někdo doplňte, nápis na obálce hlásá "Neprodejné!", zřejmě bude nutné zjistit co a jak přímo u společnosti. Můj kus mi daroval Michal Traj (kterému tímto ještě jednou děkuji). Předpokládám dostupnost například v muzeu pražské energetiky.

Díly a návodná kresba jsou na dvou listech A3 přeložených na formát A4, papír je matný, gramáž odhadem 140-160g/m2. Obálku tvoří jeden list A4 slabšího lesklého papíru, na přední straně je několik fotek modelu a doprovodný text, druhá strana je potištěna návodem. To vše zalepené ve fólii. Tisk je kvalitní ofsetový, modrá je opravdu "hluboká". Na mém kusu je to ještě o něco znatelnější, protože jsem stavěl z kopie na 140g/m2 ofsetovém papíru a výsledek je lehce tmavší. Díly detailů a pantografu jsou ve vystřihovánce dvakrát.

Obrázek

S délkou skoro 17cm to není nic uplně malého. Podložka není obdélník, ale prostor 10×19cm bez problémů zabere, na výšku pak centimetrů téměř 11. Jediné, na co je potřeba dávat pozor, je plocha podlahy a střechy. Zatímco na podlahu se lepí boky s přesahem (který se vepředu a vzadu plynule ztratí), střecha jakoby s přesahem počítala, ale barva zespodu chybí. Je potřeba to zavčasu zaretušovat. Přesah na podlaze je nakreslený jenom na jedné straně. Na té druhé má ale být také a vyjde tam, takže je lepší zatřít střed modrou barvou a osazovat podle boků. Boky jsou celkem velká plocha, takže lépe podlepit (já jsem použil i vzpěrné příčky). Až na díly 14 a 15, které by mohly být delší, už je to bez problémů. Jenom je dobré počítat s tím, že pásky kol a nárazníky mají délkovou rezervu. Tvarování zrcátka je zvláštní, ale přemluvit se dá. Držák pantografu jsem musel v oblouku doříznout, nechtěl sednout ke střeše. Blatníky 4 jsem asi o 1mm zúžil. Pozadí podložky je o něco větší, seřízl jsem asi 1,5mm ze strany.

Oproti originálu jsem upravoval pouze pantograf vyřezáním vzduchu. Na podložce jsem zkusil totéž u zábradlí, vyšlo to až na druhý pokus. Trubky nemají ani milimetr, vodorovné jsou ještě tenčí. Vím, pro někoho slabší čajíček, mě to dalo celkem zabrat. Ale má rubovou stranu 8-)

Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 399
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od Medium »

Dostupné to tehdá bylo v baráku jenž je na pozadí za tramvají. Zadarmo, čili zmizelo celkem fofrem.
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od štefíno »

Paráda...v jednoduchosti je síla :)
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od kaktusak »

Krásně a čistě slepeno .

p.s. máš spočítáno kolik kolejových vozidel ti ještě chybí to sbírky ?
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od yvan »

Děkuju pánové.

Početně by to mělo být jednoduché, Historická železnice jsou 4 kusy, Historické tramvaje jsou 3 kusy, Tatra je mimo obě série jako reklamní model a o ničem dalším nevím, takže ze strany autora v tématice železničních modelů zřejmě hotovo.

Čili kdyby někdo o něčem věděl, tak dejte vědět, měl bych zájem ;)
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od bedatruhlar »

:P no slepený je to hrozně hold to není jako chlemtam 12 na kulturáku v Kyjově :P :P
Hekricek_LP
Příspěvky: 21
Registrován: sob 31.3.2018 13:15

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od Hekricek_LP »

Zdravím, kde se dá sehnat?
Tomtom8
Příspěvky: 18
Registrován: ned 9.10.2016 19:12

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od Tomtom8 »

Ahoj, také se připojuji - model výborný, pěkně slepený.
Jak píšeš, že zábradlí jsi dělal napodruhé - soudím, že máš vystřihovánku naskenovanou (nebo jsi vzal rovnou dva výtisky v PRE na okénku?). A jelikož byla zadarmo, nejedná se o pirátství, když bych tě o ní požádal :-)
Prosím, mohl bych tě tedy požádat o sken? A nebo pokud by měl někdo T3 přebarvenou na "normální" červeno-béžové barvy, bylo by to ještě lepší!
díky moc T.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od yvan »

Všechny otázky jsou výše už zodpovězené. Mám originál (jeden, který jsem tehdy dostal a mám ho stále) a lepil jsem z vlastního skenu. Některé prvky byly v archu vícekrát jako záloha, ale zábradlí jsem si asi tiskl ještě jednou.

Netuším, kde se dá teď sehnat. Dal bych si do bazaru inzerát, třeba ho má někdo navíc. Byl prý zdarma v tom baráku na pozadí podložky. Nebyl jsem tam, takže nevím.

Že je něco zdarma neznamená, že si s tím může dělat kdo chce co chce. Jako u vyprodaných modelů. Sice nejsou dostupné, ale práva na ně nezanikají. Až jejich vlastník uzná za vhodné, může stav změnit. Třeba se stačí zeptat. Kontakt se najít dá.
Tomtom8
Příspěvky: 18
Registrován: ned 9.10.2016 19:12

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od Tomtom8 »

Ano, asi máš pravdu, píšu SZ
Tomtom8
Příspěvky: 18
Registrován: ned 9.10.2016 19:12

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od Tomtom8 »

to yvan: chtěl jsem ti poslat soukromou zprávu, ale nenašel jsem jak se to tu dělá a jestli to toto fórum vůbec podporuje. prosím, mohl bys mi napsat na t_o@centrum.cz ?
díky moc. T.
Tomtom8
Příspěvky: 18
Registrován: ned 9.10.2016 19:12

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od Tomtom8 »

To jsem zase já... Yvan sice tuhle tramvaj má, ale nelze naskenovat.

prosím tedy ostatní kamarády modeláře, kdo by měl tuto tramvaj T3 od PRE a byl ochoten ji naskenovat a poslat, budu moc vděčný. Pro obhájce autorských práv vás mohu ujistit, že písemné svolení autora k okopírování této vystřihovánky mám.
prosím, piště na mail t_o@centrum.cz
předem děkuji
t.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

To ti mohl autor vystřihovánky s písemným svolením poskytnout klidně i její elektronickou podobu.....a nemusel by jsi zde žádat její scan.
Tomtom8
Příspěvky: 18
Registrován: ned 9.10.2016 19:12

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od Tomtom8 »

Autor elektronickou podobu vystřihovánky nemá, jinak by poskytl. ...proto tu žádám o scan.
Tomtom8
Příspěvky: 18
Registrován: ned 9.10.2016 19:12

Re: Tatra T3M / PRE, a.s. / M. Dudáš, M. Šrámek / 1:87 / HOT

Příspěvek od Tomtom8 »

...tak se tak jednou za čas kouknu na maily, co mi to přišlo - a ona ta tramvaj, kterou sháním !
Od mě úplně neznámého kolegy - o to víc to potěší. Děkuji Pavle !
Ruším akci "Hledá se modrá tramvaj"
:-)
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“