Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32 / HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od vsetíňák »

Pěkné už se to rýsuje...
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Původně jsem plánoval, že toho přes prázdniny stihnu více, ale nepovedlo se... Každopádně včera jsem vyzkoušel stavbu rámu do nástavby. Byl to můj první pokus o něco podobného a vcelku jsem spokojen. Ještě mi chybí dodělat dvě příčky v horní části.

Rám jsem nakonec tvořil z plastových profilů. Autor uvádí drát o průměru 1,7 mm, ale já použil profil s průměrem 1,6 mm. To si však nemyslím, že by byl nějaký závažný problém. Rám je lepen Tamiya lepidlem na plastové modely - zatím to drží dobře. Stále si pohrávám s myšlenkou, zda dotmelit spoje a následně celou konstrukci přestříkat, či ji nechat tak jak je... To jsem se zatím ještě nerozhodl. Opět přikládám fotku "komplet", stále je vše pouze nasucho poskládáno. Čekám až nebudou mrazy a objednám si barvy na gumy.

Kdybych začal dělat rám nyní znovu, asi bych udělat pár věcí jinak a hlavně už bych lépe odhadl, jak dlouho profil nahřívat a jak s ním dále pracovat. Těším se, až tyto poznatky použiji u tvorby rámu do kabiny - snad bude výsledek ještě lepší. Pomocí kartonových šablonek jsem si hlídal rovnoběžnosti a další důležité geometrické souvislosti.

Fotografie jsou dnes pouze od stolu...

Obrázek Obrázek Obrázek



Obrázek Obrázek Obrázek


:arrow: Nyní musím ještě dodělat detaily na nástavbě, trošku opravit blatníky, více zapustit kola, protože kvůli bombírování mi vylézají mimo blatníky a následně se pustím do kabiny... Zatím se model staví parádně i začátečníkovi
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od vsetíňák »

Máš to pěkné, až budou nastříkané kola tak to bude paráda...
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Tak jsem zase malinko postoupil ke zdárnému cíli, ještě mě čeká dlouhá cesta, ale už se to blíží ...

Ještě jsem model ani nedostavil a už nyní si myslím, že v určitých dovednostech jsem zaznamenal pokrok a kdybych nyní začínal znovu, tak určitě několik věcí udělám lépe - hlavně na rámu a nápravách. Chce to hlavně cvik, ale i když není dokonalý, vždy to bude ten první model (snad ...)

Beru tento model trochu tréninkově a proto jdu do té těžší varianty i s interiérem. Prošel jsem forum, stáhl si několik fotografií hotových interiéru a začal studovat. Po studiu přišlo na řadu vyřezání dílů a první jsem se pustil do sedaček. Zde se krásně ukázalo, že se člověk lepší každou minutou a každým přilepeným dílkem. První sedačka se mi nedařila, špatně jsem přilepil boky, no prostě děs, ale u třetí už vše šlo krásně, věděl jsem na co si dát pozor, kde si co pohlídat a s výsledkem jsem byl spokojený. (první sedačka je na fotografii označena) Ještě musím dodělat pásy.

Nyní pracuji na palubní desce, kde mám již základní část hotovou, musím doopravit retuš a přidělat všechny budíky. Potom mě čeká volant + řadící páka a vrhnu se na rám kabiny...

Začíná to již být pěkná sbírka "náhradních" dílů. Modle se lepí super a škoda že není více času, ale nechci to uspěchat. Zkusil jsem tradičně nasucho poskládat vše, co mám již hotové. Už se to začíná rýsovat.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Práce: 60 hodin
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Pustil jsem se do ochranného rámu kabiny. Přemýšlel jsem jakou metodu zvolit a nakonec vyhrála stejná metoda, jako při tvorbě rámu do nástavby. K výrobě jsem tedy použil (kromě klasického nářadí) plastové profily Evergreen o průměru 1,6 mm, dále lepidlo Tamiya Extra Thin (zelené víčko), svíčku, 2 mm karton, překližku a aku vrtačku...

Protože jsem chtěl mít dodrženou geometrii, tak jsem si přenesl body umístění podlahy na překližku, kde jsem vyvrtal otvory o průměr trochu větším než 1,6 mm a zde celý rám stavěl. Velká výhoda byla v tom, že jsem držel překližku a mohl jsem k rámu ze všech stran bez rizika, že urvu něco, co není pořádně proschlé. Z kartonu 2 mm jsem si vyřezal různé šablony a potom již nad svíčkou ohýbal a lepil dohromady. K uchycení jsem tentokrát nepoužíval klasikou izolepu (ta šla minule blbě sundavat), ale tradiční papírovou pásku pro malíře - šla z profilů dobře sundat.

Největší problém jsem měl s horním "křížem", ale i to se povedlo a vše klaplo. Možná bych u kříže podruhé zvolil jiný postup. Slepil jsem si celý kříž včetně bočních spojnic bokem a potom ho vlepil mezi přední a zadní rám. Příště vlepím nejdříve horní spojnice mezi rámy a do toho potom "kříž", ale od toho modely stavím, abych objevoval lepší metody a zlepšoval se. Na rám jsem nasunul palubní desku a zkušebně umístil i sedačku - pouze pro atmosféru.

Na rámu ještě musím dodělat:
:arrow: Protože mám rám zasunut v překližce, jsou stojky delší než mají být, musím nyní podle šablony vše zkrátit a dodržet geometrii
:arrow: Pod palubní desku vlepil ještě boční spojnice
:arrow: Stále si zahrávám s myšlenkou, zda rám nepřestříkat a nedotmelovat mírné nepřesnosti - zatím váhám

Z interiéru mi dále chybí:
:arrow: volant
:arrow: řadící páka
:arrow: bezpečnostní pásy

Než začnu s kompletací interiéru, chci si vyzkoušet, že se mi rám dobře vejde do kabiny. Textu bylo pro dnešek dost, takže pár fotek. Ještě nebylo všude úplně suché lepidlo, proto se některá místa lesknou.

Více fotografií ze stavby rámu:
:arrow: http://www.papirove-modely.cz/galerie/12752

Obrázek Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Pár rychlých fotografií přímo od stolu. Začistil jsem stojky rámu na konečnou velikost. Začíná to být již pěkná hromádka náhradních dílů, tak jsem to všechno vyzkoušel dát dohromady. Je to vše pouze nasucho poskládané, takže jsou místy nepřesnosti (například křivý rám nástavby). Chtěl jsem ale vidět jestli jsem trefil rozměry rámu a jak se to začíná rýsovat.

Nyní musím dodělat volant, pásy na všechny sedačky a mohu se vrhnout na část, které se bojím nejvíce - kabina a její zasklení.

:?: Předpokládám, že bílý vnitřek kabiny se vlepí až po zasklení. Lepíte ho v rozloženém stavu, nebo si slepíte kabinu bez podlahy a do ní potom vsunete slepený bílý vnitřek a následně spodem interiér s přilepeným rámem? Děkuji za rady.

Obrázek Obrázek Obrázek
MatesHK
Příspěvky: 678
Registrován: čtv 9.3.2017 22:17
Bydliště: Pardubice

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od MatesHK »

Tenhle model jsem v rukou neměl, ale podle jeho náročnosti a fotek předchozích stavitelů si myslím, že by měl jít interiér vložit ze spodu do hotové kabiny jak píšeš. Jinak si vedeš dobře. Tohle je hodně slušná práce. Už od začátku. Způsob jak jsi zhotovil rám je inspirativní. Dobrá práce :)

Martin
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 174
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od vsetíňák »

No já jsem interiér u svého Mana šoupnul ze spodu a podlahu jsem měl podlepenou asi 0,5mm aby se to nebortilo a drželo tvar. Ty plastové profily mě táké zaujaly, vypadá to dobře. Někdy bych mohl vyzkoušet...
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od yvan »

Máš velmi svědomitý přístup a výsledek tomu zatím odpovídá, pěkné :) Možná bych trochu přihnul ty sedačky, zdají se mi opěradla dost zakloněná. Když víc vyhneš boky do stran, tak to půjde snadno.

Pokud jde o postup na kabinu, zatím se mi osvědčilo takové obecné pravidlo, že jako poslední lepím to, co bude nejmíň vidět. U jiného MANu, který má myslím velmi podobnou kabinu, jsem to pojal tak, že jsem střechu a zadní stěnu rozdělil. Je tam v zadním horním rohu zkosení, které jsem vnějškem nechal u střechy a vnitřkem u zadní stěny, jako chlopeň. Vnější díly jsem zasklil a postupně zkompletoval, pak po zkoušení a přířezech v rozích přidány vnitřní díly, aby seděly okraje oken. Nad blatníky jsem si vlepil z 80g papíru pomocné chlopně (to už nevím proč, dneska bych to už nedělal :) ) Vzniklo to, co je na fotce:

Obrázek

V této fázi bych tam zezadu vsunul ten interiér (rohové zkosení zatím není přilepené k bokům) a přilepil bodově jenom na podlaze (já jsem tam prvky lepil postupně, neměl jsem to tak připravené vcelku). Zadní stěnu bych přilepil nahoře ke zkosení (už s vnitřním dílem, trochu seříznutým oproti vnějšímu po stranách) a natupo postupně jednu stranu, druhou stranu a u podlahy. Je tam na bočnicích zdvojená vrstva, takže plochy dost i bez chlopní a zadní stěna je s vnitřní plochou pevná).

Když to na závěr půjde špatně, tak vzadu u podlahy to nikdo tolik neuvidí a vepředu kolem střechy a skel máš celou dobu přístup zevnitř, odzadu i zespodu ;-)

Vsunout všechno zespodu je taky dobrá metoda, jenom dej pozor na přístrojovku, aby se ti nikde po cestě nezasekla, nebo tam nezůstala mezi sklem a přístrojovkou díra. Blbě se tam dostává, aby se to srovnalo, když už tam není kudy.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Děkuji za odpovědi, ještě si projdu pořádně forum a kouknu na všechny varianty postupu.

Na sedačky se podívám, ale možná tě trochu zmátla na prvních dvou fotografiích pravá sedačka, ona totiž spadla a leží vzadu na rámu. Každopádně je trochu přihnu.

Začalo být pěkně a práce kolem baráku je více a více, takže snad stihnu model do léta.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 998
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Tomáš S. »

Myslím, že Yvan měl na mysli sedačky přihnout tímto způsobem:

Obrázek

Co se týče mé zkušenosti s uzavíráním kabiny Spida-dakarky, tak jsem si taky našel způsob jak to uzavřít zezadu namísto uzavíráním čelním sklem. A jinak bych to ani nedělal, byl jsem rád, že jsem tam to sklo dostal v prvotní fázi, ne to tak s ním ještě uzavírat... Ale jednalo se kabinu Tatry a přiznám se, že nevím do jaké míry je konstrukce kabiny MANu a Tatry podobná.
yvan
Příspěvky: 972
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od yvan »

Myslel jsem to tak, jak píše Tom. Sedačka je dole úzká na nohy a na záda a nahoru se boky rozšiřují víc do roviny se zády. Uši v úrovní otvorů na pásy drží ramena. Tak, jak to máš ty, bys měl ramena na hranách těch uší, která je mají podpírat, a záda ve vzduchu. Je to pochopitelné?

Obrázek

Sedí se v tom takhle (správnější fotku pro tento případ sem narychlo nenašel, ty uši uplně nahoře kolem přilby tam ty nemáš):

Obrázek

A tím, že to roztáhneš, budeš mít i ten ostřejší úhel opěradla, což je taky správně.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Díky, jj je to pochopitelné. Určitě se na to kouknu a zkusím ty sedačky vylepšit. Jsem zatím opravdu začátečník, takže jsem za každou radu rád.
Uživatelský avatar
Krejcak
Příspěvky: 176
Registrován: úte 26.12.2017 13:06
Bydliště: Českokrumlovsko

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od Krejcak »

Po delší době jsem zase malinko pokročil. Barák a zahrada mi zabírají skoro veškerý volný čas...

Upravil jsem podle rad sedačky a opravdu to vypadá lépe a přirozeněji. K sedačkám jsem přilepil pásy a sedačky umístil na podlahu. Sestavil jsem řadící páku, která je vytvořena pomocí špendlíku s černou hlavičkou.

Dalším krokem byla výroba volantu, který jsem nakonec vyrobil z cínového drátku. Drátek jsem omotal kolem štětce do požadovaného průměru, slepil vteřinovým lepidlem a následně nastříkal základovkou na kterou přišla černá barva. Mohl jsem tedy na rám nasunout palubní desku a dolepit poslední dvě příčky rámu, které jsou právě pod palubní deskou. Nakonec jsem rám zkusil posadit na vyznačená místa podlahy.


Hodně jsem se toho bál, protože jsem nikdy nic podobného nedělal. Když je nyní interiér za mnou tak mohu říci, že se lepil super a jeho stavba mě bavila a dost jsem si jí užil, Ať už stavbu palubní desky a všech "budíků" či konstrukci ochranného rámu, kde bylo třeba zapojit trochu fantazie a různé modelářské techniky. Nyní mě již čeká celková kompletace kabiny, to je opravdový strašák.

Několik fotografií hotového interiéru:

Obrázek Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek Obrázek
spida
Moderátor
Příspěvky: 735
Registrován: pon 12.12.2011 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Man TGS 18.480 Dakar 2017 / Spidamodels / 1:32

Příspěvek od spida »

Krásná práce ;)
Odpovědět

Zpět na „Sport a Dakar“