M24 Chaffee / WaK / 1:25 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

M24 Chaffee / WaK / 1:25 HOTOVO

Příspěvek od Pahejl »

Ahoj, další model vybrala manželka, je to sice Američan, ale aspoň si dám pauzu od tý čtyřbarevný japonský kamo. :D

Něco o tanku:

V roce 1942 bylo zřejmé, že 37mm kanon již neodpovídá potřebám výzbroje amerických lehkých tanků ani neobstojí jako hlavní výzbroj jiných kategorií tanků. Pokus o zabudování výkonnější výzbroje do tanku M5 skončil neúspěchem. Firma Cadillac proto zahájila vývoj nového tanku, jehož první prototypy vznikly koncem roku 1943. Nový tank, označený M24 Chaffee, se však do výzbroje americké armády dostal až koncem roku 1944, tedy příliš pozdě na to, aby se mohl v bojích 2. světové války výrazněji projevit. Bojovou hodnotu mohl plně prokázat až za války v Koreji. Spojoval v sobě hbitost průzkumných vozidel a výbornou bojovou výzbroj. Jeho největší přínos tkví v jeho koncepci. Byl navržen jako součást ucelené řady bojových vozidel na stejném podvozku. Součástí této řady byla i samohybná děla a protiletadlové tanky. Tank slouží v některých armádách ještě v současné době.

Výzbroj je tvořena 76mm kanonem, spřaženým 7,62mm kulometem, dalším 7,62mm a protiletadlovým kulometem ráže 12,7 mm na střeše věže.

Ještě foto originálu a můžem začít.


Obrázek

Začal jsem podlepením kostry, no a aby pořádně proschla pustil jsem se do pásů. Pásy jsou ve vystřihovánce pouze článkové takže žádná záchrana a pěkně všechno vyřezt, slepit a spojit. :D Ale jde to docela dobře. Články spojuju uhlíkovou kulatinou a je to super. ;)

Tak foto prvních článků:

Obrázek

Ještě jsem spatlal hnací kola abych otestoval zda pásy sedí do zubů. No a sedí takže radost veliká :D


Obrázek


To je zatím vše. Řek sem si že, s kostrou nezačne dřív než budu mít pásy, tak sem zvědavej jestli to vydržim. :D
Naposledy upravil(a) Pahejl dne ned 22.3.2020 19:04, celkem upraveno 1 x.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Markulin »

No pane kolego vybral jste si nádherný kousek... teda spíš manželka... Budu zase bedlivě sledovat jako předešlou stavbu. A podle prvních fotek bude co sledovat. Máme se na co těšit ;)

Podle úvodního psaní vidím že máme doma stejnou knížku :)
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od KarelM »

Chystám se na něj ... Můj oblíbenec ... :D ... Alespoň uvidim co mě čeká ...
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Michal Traj »

:shock: :shock:
Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Pahejl »

Jsem rád že manželka vybrala dobře. :D

Knížku bohužel nemám, info jsem čerpal z netu. Nějakej tip na knihu? Rád si počtu.

Snad nezklamu a ke koukání to bude, největší strach mám z věže, je to moc kulatý :D
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Markulin »

Pahejl píše:Knížku bohužel nemám, info jsem čerpal z netu. Nějakej tip na knihu? Rád si počtu
Tak gůgl má stejnou knížku :lol: Mám ji doma už skoro 20 let. Jmenuje se "Tanky a obrněná vozidla" Je to spíš takový kapesní atlas od 1 sv. války až po modernu. Co stránka to obrázek, TTDéčka a něco málo psaní. Je tam sice i pár nepřesností ale jinak je to příjemné listování. Mám doma i další, takže kdyby jsi měl zájem o nějaké to počtení tak můžu dát tip do zprávy. Ať ti to tady zbytečně neplevelím.

Jinak když jsem listoval tímto modelem tak tam byla myslím nějaká tisková chyba..
Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Pahejl »

Ahoj, času není moc tak postup na modelu je skoro zanedbatelný. Mám asi 15cm pásu a aby mi z toho nejeblo tak jsem spáchal napínací kola. :D

Obrázek

Jinak tisková chyba tam je, ale kupoval sem model v sadě se Stuartem a světe div se je tam errata na Chaffee. :D
Nezaplácne sice všechno ale zbytek je schovanej za kolama tak by to mělo být v pohodě.

Příště už snad bude i jeden pás, ale jde to celkem pomalu.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od chuan »

Perfektní práce s papírem i retuš plus předloha = jedna velká paráda. Moc hezký pokoukání.
Uživatelský avatar
KarelM
Příspěvky: 137
Registrován: sob 21.1.2012 14:23
Bydliště: Plasy

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od KarelM »

Nejsi z Manětína ? :D

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Pahejl »

Ahoj, když už má dneska chaffee 74 výročí začátku výroby, tak jsem hodím alespoň fotku mojí výroby .. :D

Postup na pásech nějakej je, už mi zbejvá "jen" 88 článků.. A pak to poskládat. :D

Obrázek

KarelM: Nee z manětína nejsem, ale foto pěkné!
Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Pahejl »

Ahoj,

Takž pásy konečně hotový!! Alespoň jsem si to chtěl včera pěkně říct... Bohužel mi není přáno a došla uhlíková kulatina 15 článků před koncem.. :D :D No zanadávál sem si :D

Takže kulatina doobjednána, a pásy už jsem odložil. Konečně se jdu vrhnout na něco většího.

Foto Pásů a Příště už něco víc snad.

Obrázek
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Markulin »

Perfektní práce ;)
Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Pahejl »

Ahoj, tak už sem konečně hodím zase kousek postupu. Obšil jsem kostru, moc spokojenej nejsem, příště to snad bude lepší.. Budu na některá místa naházet nějaký haraburdí abych to schoval.

Takže nějaký fotky:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Pahejl
Příspěvky: 90
Registrován: čtv 2.11.2017 10:21
Bydliště: Úhelnice Okr. Mladá Boleslav

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Pahejl »

Ahoj, mám špatnou zprávu, Chaffee bude delší dobu ležet v krabici. (Teda aspoň pásy a kola co už mám hotovo) :(

Po dlouhé době co jsem lítal mezi stavebním úřadem, hypoteční bankou, zaměstnáním a rodinou, jsem neměl na lepení čas, a když byl čas tak zas nebyla chuť... Stalo se to že, jsem se dnes při delší volné chvilce těšil že zas na tanku máknu a vono ouha..

Kostra byla celá pokroucená a obšívka viditelně rozmočeně-uschlá a flekatá.. Po vyšetřování co to a proč to jsem zjistil že:
Můj tříletém klučina se sklenicí šťávy kontroloval co kde mám na stole a nějakým způsobem tank polil. :(

Takže Chaffee jde k ledu, alespoň na chvíli. Určitě ho chci dodělat zvlášť když už mám hotové pásy a nějaká kola, (ještě že ty byly schovaný)

Nový výtisk objednán ale mezitím se vrhnu na něco jiného.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: M24 Chaffee/1:25/WaK

Příspěvek od Markulin »

Jo tak přesně tuto situaci už taky poznám. To jednoho nas..... !!!
Snad ten tvůj návrat k tomuto modelu nebude trvat dlouho, protože se na to velice dobře dívalo. Ale zase když místo toho dáš něco stejně zajímavého, tak si rád počkám ;)
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“