bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Miloš D. »

Stále sleduji, pereš se s tím statečně a podpořím tě hláškou z jednoho velmi známého české filmu "vyděržáj pijaněr" :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

No tak v duchu těch populárních hlášek se s tím peru dál :D

Doplnil jsem zbývající přístavky a střechy na té "spojovací" části - nejprve levou

Obrázek Obrázek Obrázek

potom i pravou

Obrázek Obrázek Obrázek

a takhle to vypadá jako celek

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od kaktusak »

Dane prosím tě jak moc ten model pasuje ? Jsou tam nějaké chyby a nebo to sedí ?
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Zatím mohu říci že víceméně sedí (to znamená že vše je odhalitelné při pasování na sucho a odstranitelné lehkým přistřihnutím). Největší zádrhel byl hned zkraje stavby s tou stříškou nad vstupem. Podhled má trochu jiný geometrický tvar než by kvůli klenutí potřeboval, ale vyrobením "mezikusu" se to jakž takž spravilo.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Pustil jsem se do zbývajících střech. Bohužel ta úplně poslední ukázala, že papír vystřihovánky není úplně vhodný na tvarování ve více směrech a tak jsem díl zprasil. Teď musím vymyslet, jak to opravím, protože scan nemám, abych si díl vytiskl znovu :?

Tak aspoň pár fotek z cílové rovinky

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Tak oprava střechy dopadla takhle

Obrázek

Není to úplně ideální, ale pokud by se v budoucnu sehnalo něco v lesku, dá se to odpreparovat a vyměnit :oops:

Protože autor neřeší viditelné rubové části vyrobil jsem si "opravné" díly tam kde mne to nejvíc drásalo

Obrázek Obrázek

Jako poslední jsem model opatřil štítkem, který jsem podlepil pro zplastičnění barevným papírem 300 g.

Obrázek

A na závěr pár celkových pohledů

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Celkem jsem použil 282 dílů z originální šmikajdy a k tomu 362 vlastních (převážně vyztužujících) dílů. Obdivuji všechny, kdo takovéto modely slípnou bez vyztužování. A protože já jsem vyztužoval vydatně, tak se celková hmotnost modelu vyšplhala až na konečných 496 g. :D
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Miloš D. »

Gratuluji k dokončení !!!! Tak jsi to nakonec zvládl s velkým předstihem před Brnem. Teď už jen nějakou "malou přepravní krabičku" a těším se na okouknutí v Brně.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od IceZero »

no řekl bych že konečná verze vypadá hodně dobře... třeba někdy zkouknu v reálu... tak a teď hurá na něco menšího ať to máš kde skladovat :lol: :lol:
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od JakubSDK »

Tééééda, to je ale kus :lol: Krásná práce Dane, gratuluji k dokončení :!: Opravdu velmi povedené ;)

Jakub.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od kaktusak »

Koukám dobrá věc se podařila . Něco mě říká že to bude kandidát na diváckou cenu .
Pěkně slepený mě jen vadí ta grafika , ale to je můj osobní boj .
Carvrer
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 9.2.2012 7:40

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Carvrer »

Teda to je cvalík :-) Velká gratulace k dokončení krásného modelu.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Daniel »

Děkuji, děkuji, děkuji - tolik chvály si nezasloužím, ale potěší to :D Samozřejmě jsem připravený přijmout i kritiku, která se určitě objeví po zhlédnutí modelu v reálu (podmínkou je, že se mi podaří vyrobit nějakou vhodnou přepravní bednu :( abych model někam dovezl )
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Aki »

též gratuluju k donončení, slepený to máš pěkně :) stejně jako kaktusáka mě ale grafika zrovna neuchvátila, mně by se to teda lepit nechtělo :)
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Konopka »

Je to sice "jen" papírový model a tak je asi na místě, že tu pánové řeší opakovaně grafiku modelu, ale trochu mě mrzí, že se tu nikdo nepozastavuje nad grandiózností té stavby a zejména jejího východního závěru. Přičítám to zejména neznalosti dějin architektury a protože za postavení tohoto modelu mohu já, tak si z tohoto titulu dovolím v rámci mé oblíbené "osvětové činnosti" uvést pár souvislostí k této stavbě. Podstatná část celého kostela vznikla za zhruba 42-43 let, což je prakticky stejně dlouhá doba, za jakou se u nás postavilo 90 km dálnice z Prahy do Krušných hor. Jenže dálnice se stavěla na konci XX. a začátku XXI. století, zatímco kostel Cluny III se stavěl na konci XI. a v první polovině XII. století, což je přece jen kapánek rozdíl. Přesto vznikla stavba, která do značné míry předběhla tehdejší vývoj, což se o dálnici D8 rozhodně říci nedá. Důsledným uspořádáním všech částí a stálým opakováním jednotek o základních rozměrech obsahoval tento klášterní kostel jeden z podstatných prvků gotického slohu. Návštěva tohoto velechrámu musela mít na tehdejší současníky ohromující účinky. Není tedy překvapující, že věřící spatřovali v Cluny obraz nebeského Jeruzaléma a všechno to považovali za zázrak. Žádná světská budova té doby se nijak nedá srovnat s Cluny. Klášterní kostel v Cluny je posledním vzepětím románského slohu do takovéto monstrózní stavby před příchodem gotiky. Zajímavé je, že prototyp clunyjské baziliky se nám vlastně dochoval ve zmenšeném měřítku v podobě poutní baziliky Panny Marie v Paray-le-Monial. Také tento kostel vydal L´Instant Durable jako papírový model, dokonce oživený o procesí. Tento model můžete vidět v mé expozici architektury v MPM, neboť jsem ho kdysi stavěl. Dalších následovníků Cluny kupodivu moc neexistuje. Je to dáno jednak nástupem cisterciáků, kteří byli proti takovýmto monstrózním stavbám, jednak brzkému příchodu gotiky. Nejvýznamnějším dodnes stojícím chrámem, který má mnoho společného s Cluny III je tak katedrála sv. Lazara v Autunu. Z architektonického hlediska je nejzajímavější východní závěr kostela, který dominuje a upoutá pozornost i na papírovém modelu. Předznamenává velmi rozšířený způsob stavění poutních kostelů v kraji Auvergne, kde prakticky všechny významné kostely mají toto stupňovité uspořádání východních závěrů. Někdy se tomu také říká "pyramidální styl", neboť od nejnižších apsidiálních kaplí se hmota kostela zvedá přes střechu chórového ochozu ke střeše kněžiště, aby pak ještě výše pokročila na střechu transeptu a byla korunována centrální věží nad křížením. Těchto pět stupňů tvoří pomyslnou pětistupňovou pyramidu a je charakteristickým rysem auvergneských kostelů. Základ tomu byl položen právě v Cluny III. Pokud jste to dočetli až sem, možná si někteří z vás řeknou "Ježíšmarjá, co sem píše takové blbosti, když je to fórum o modelech." Já si ale myslím, že když stavíte papírový model nějaké historické stavby, měli byste o ní něco vědět, abyste si dokázali lépe představit a uvědomit proč to tenkrát tak stavěli a jaké okolnosti je k tomu vedli. Prostě považuji nejen za vhodné, ale přímo za důležité znát širší souvislosti, které vám trochu napomohou lépe pochopit takovou stavbu jako je např. klášterní kostel Cluny III.
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“