bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300 - HOTOVO

Příspěvek od Daniel »

Pětilodní bazilika s dvojitou příční lodí a se šesti věžemi, s délkou 187 m a s výškou klenby přes 30 m (kopule v křížení 40 m) byla až do přestavby Petrského dómu v Římě největším křesťanským kostelem. Stala se také často napodobovaným vzorem, ve zmenšeném měřítku např. v blízkém Paray-le-Monial, ale i půdorys pařížského chrámu Notre Dame je z ní odvozen. Kromě rozměrů stavba přinesla i další novinky. Byl to patrně první středověký kostel, který se stavěl podle předem navrženého plánu. Klenby jsou lomené a kostel měl zvenčí opěrné pilíře, jež se pak staly pravidlem v gotice.

Obrázek

Z kostela se zachovala jen jižní část příční lodi s věží, gotická kaple Jana Bourbonského z 15. století se zbytky plastik a torza dvou vstupních věží. Západní část půdorysu byla odkryta v poslední době.

Model v měřítku 1/300 obsahuje cca 300 jednotlivých dílů rozložených na 18 listech A4. V sešitě je dále 2 A4 návodových fotek (černobílých, takže nic moc neříkajících :( ) a 11 x A4 s popisem historie předlohy.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Stavbu jsem začal vstupním portálem mezi dvojicí věží.

Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) Daniel dne pon 15.1.2018 18:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od FreeVoj »

To je krásná stavba... skoro by si zasloužila více detailů, ale i tak to bude ohromný model... 62 cm na délku
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Konopka »

Velikost modelu koresponduje s velikostí středověkého klášterního kostela. Byl to opravdu po několik staletí největší sakrální objekt v Evropě. V tamním muzeu promítají film vytvořený moderní technologií, který vás jakoby provází kostelem. Je to úžasná podívaná. I dnes, když stojíte na Parvisu na označeném místě původního vstupu do kostela, tak jen nevěřícně zíráte do té dálky, kde se tyčí jak zmrzačený prst věž jižního transeptu. Na virtuální rekonstrukci se můžete podívat třeba zde: http://www.uni-muenster.de/Fruehmittela ... -synth.htm" onclick="window.open(this.href);return false; Jak probíhalo zničení kostela uvidíte na tomto čtyřminutovém videu: https://www.youtube.com/watch?v=_4p8xzNIiZM" onclick="window.open(this.href);return false; a jeho virtuální prohlídku jedinečného interiéru nabízí toto video: https://www.youtube.com/watch?v=LZICn_PlCFg" onclick="window.open(this.href);return false;. Jestli něco Francouzské revoluci vytýkám, pak je to určitě na 1. místě zničení tohoto kostela.
K poznámce o tom, že by si model zasloužil více detailů, tak dodávám, že francouzské vydavatelství L´Instant Durable sází spíš na grafické zpodobnění fasád, než na jejich plasticitu, což při velikosti předloh je vcelku pochopitelné.
Uživatelský avatar
FreeVoj
Příspěvky: 264
Registrován: ned 22.1.2012 15:18
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od FreeVoj »

děkuji za historický exkurz ;)
já vím, že frantíci sází spíš na grafické pojetí, však by se s tím člověk lepil jinak roky...

videa jsou úchvatná.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Souhlasím, krásná předloha to určitě je !

Trochu jsem popojel - připojil jsem hlavní i obě boční lodi, které jsou přerušeny plochou s grafickým vyobrazením interiéru .

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od kaktusak »

I když vím , že mě asi budete oponovat tak musím říct , že mě se ta grafika nelíbí . Přijde mě to takové jednoduché jako kdyby to malovalo dítě . Když to srovnám třeba s Ondrou Hejlem a nebo s panem Vyškovským tak je to nebe a dudy .

Nicméně stavbu budu samozřejmě sledovat . At je na akcích o čem mluvit .
mirec116
Příspěvky: 538
Registrován: úte 8.9.2015 12:48

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od mirec116 »

Grafika je slabšia ako iné modely (napr. od R. Vyškovského) v dobe vzniku tejto vystrihovačky. Stavba ma však zaujíma, chcel by som si ju časom zlepiť tiež - uvažujem, že to zmenším na 1:500 (podľa môjho názoru aj kvôli jednoduchej grafike je originál príliš veľký). V každom prípade sledujem :)
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Konopka »

Vzhledem k tomu, že mám skoro polovinu produkce L´Instant Durable doma a hlavně znám skoro všechny originální předlohy jejich modelů díky mému více jak dvacetiletému cestování po Francii usuzuji, že papírové modely jsou koncipovány hlavně pro koukání z větší vzdálenosti a proto tam není takový důraz na detaily. Ono je dost velký rozdíl dívat se na domeček ze Skanzenu ABC od arch. Vyškovského, který má půdorys 5x10 cm a dívat se na franc. katedrály, které všechny mají přes půl metru délky. Měla by se také zohlednit reálná podoba stavby a to je v tomto konkrétním případě víc než problematické, neboť grafiku modelu mohli autoři řešit výhradně jen na základě dobových kreseb. V čem se žádné české vydavatelství ale Francouzům nevyrovná, to je průvodní text ke každé vystřihovánce. Po postavení modelu vám totiž zůstane unikátní brožura s řadou fotografií a historickým přehledem nejen o dané stavbě, ale i širšími historickými souvislostmi, takže o daném objektu již nemusíte nikde shánět žádné další informace a víte toho až až.
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Opěrné pilíře a zastřešení bočních lodí

Obrázek Obrázek

Ted by měly následovat opěráky hlavní lodi, ale u těch se budu muset rozhodnout, zda je udělám zespodu otevřené (jako je to ve šmikajdě :? ) nebo si vyrobím "zapas kolorowy" a doplním jejich spodní část, aby to bylo uzavřené :roll: .
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Nakonec jsem u těch horních pilířů vyplnil novým dílem pouze tu svislou část a rychle s nimi na učené místo

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Celkové pohledy na dokončenou první část

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A jestli jsem pochopil správně údaj na tomhle štítku tak za pár dní by mělo být téhle šmikajdě 30 let :o

Obrázek
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od kaktusak »

Pokud má ta šmikajda 30 let tak se musím zpětně omluvit za mé nářky na grafiku . Já jsem si myslel , že je to taková skoro novinka . V tomto případě se tedy hluboce omlouvám . Na ty roky je ta grafika dobrá .
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Tak zase kousek za mnou - sestavil jsem portál střední části a doplnil i stěny všech pěti lodí

Obrázek Obrázek Obrázek

A takhle nějak by to mělo vypadat po spojení obou částí

Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Nejenom do délky, ale i do šířky se model pěkně rozrůstá

Obrázek Obrázek Obrázek

Teď přijdou na řadu opěrné pilíře a drobnější přístavky, jako třeba tyhle

Obrázek Obrázek

Zatím jsem použil 73 dílů ze šmikajdy a k tomu si vyrobil 120 nových, převážně ztužujících dílů. Takže jsem tak zhruba ve čtvrtině stavby teprve :( .
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Pomalu začínám zaplňovat bílá místa na obvodu tohoto "pětilodí"

Obrázek Obrázek Obrázek

Bohužel mi to jde opravdu pomalu, takže viditelnější progres hned tak nebude :( .
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: bazilika Cluny / Instant Durable / 1:300

Příspěvek od Daniel »

Další pilíře, přístavky a střechy jsou na místě

Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Sakrální stavby“