PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25 HOTOVO

Modely soutěžní kategorie PT

Moderátor: jenda.e

Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25 HOTOVO

Příspěvek od Bakendrid »

Zdravím.
Představuji Vám svoji stavbu mého prvního polského modelu. Zároveň se jedná o můj návrat k modelařině po poměrně delší době. Ale před tímto modelem jsem už něco slepil, takže to nejdu na první dobrou. :) Ocením veškeré rady a připomínky :)

K předloze
Obrázek

Krásný a dlouhý článek je na webu panzernet : http://www.panzernet.net/panzernet/stra ... ky/pz1.php
Zde si dovolím uvést pouze krátkou citaci : I když to římská číslice v jeho názvu může naznačovat, nebyl Panzerkampwagen I prvním německým tankem vůbec. Nebyl dokonce ani prvním německým tankem v meziválečném období. Byl však prvním z rodiny moderních německých tanků, jejichž vývoj a výroba nebyly jen jakýmsi experimentováním a hledáním cest, ale skutečnou koncepcí, která měla vést (a vedla) ke stavbě nového moderního tankového vojska - Panzerwaffe. Kdo si chce přečíst více, nechť pokračuje na odkaz výše.

Dlouho jsem se rozhodoval, zda-li zde stavbu vůbec prezentovat. Nakonec jsem se rozhodl že ano, pokud mi dopadne obšívka. A protože se povedla (bohužel ale ne bezchybně) tak jsem dávám svůj postup.

Obrázek Obrázek

Jelikož jsem nováček, dokládám originál.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Začal jsem kostrou, kterou jsem podlepil vyřezal a slepil. Bohužel jsem se dopustil malé chybičky v natvarování zadní stěny motoru vlevo, která se se mnou potáhne a ž do obšívky. Dále bych všechny budoucí modeláře upozornil, že brousit hrany je třeba hodně, možná spíš seříznout skalpelem, jinak vám vyjde malinko vyšší nástavba, kterou pak obšívka nepřekryje a budete muset upravovat.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Mezistěna mezi motorem vyšla hezky, jen jsem si uvědomil, že musím používat jiné drátky. Torzní tyč v motorovém prostoru je špatně, musel jsem ji zaříznout a položit, z návodovky jsem to nepochopil. (Kdybych dával těch fotek zbytečně moc, tak mi napište, měl jsem radost z každého hotového dílku :D )

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Motor se stavěl příjemně. Jinak vystřihovánka je velmi kvalitní, nepřesnosti jdou za mnou, autor počítá se silou papíru, zatím žádný díl nechyběl a navíc je k tomu i návod, který vypisuje čísla dílků u jednotlivých celků.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Motor jsem usadil do vany a začal pracovat na vyplňování prostoru pro osádku.

Obrázek Obrázek

Převodovka. Myslím, že to byl asi můj nejlépe zpracovaný celek, škoda, že z ní nebude nic vidět :D

Obrázek Obrázek Obrázek

Usazená převodovka a dokončené vybavení prostoru pro osádku. Teda kromě pák ale do těch se mi nechtělo a pak jsem je zapoměl vyfotit :) Trochu mě štvou ty skvrny na sedačce. Lepil jsem to sekundákem a udělalo mi to takovýhle hnus. Čím lepíte drátky?

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

K vnitřnímu prostoru to bylo všechno a já začal zpracovávat a vyplňovat nástavbu. Zvláště zásobníky pro kulomet byly psycho :D

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A tady je tančík v hotové obšívce a s blatníky. Foťák hrozně vytahuje retuš, mám pocit, že je to takové chlupaté, nějaký tip, jak se toho zbavit?
Bohužel mě dohnala chyba na kostře a to jest zadní strana motoru a nedostatečné zbroušení spojů. Obšívka nástavby tak byla trochu výše. Naštěstí to šlo seříznout, kromě zadní strany, kde mi vylezla hrana a navíc je tam i minimální mezera, která nejde zalepit, ale zase se tak dá ta hrana částečně vytáhnout, než na to šáhnu a ona zase vyleze :(.

To je ode mě prozatím vše, pokud bych měl zlepšit něco ohledně prezentace, tak mi dejte vědět, rady uvítám.
Bak
Naposledy upravil(a) Bakendrid dne sob 20.1.2018 15:59, celkem upraveno 1 x.
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Super. Toto mě hodně zajímá. Mám ho na seznamu, tak můžu sledovat co mě čeká ;) Takže držím palec a těším se na pokračování.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Tapan »

Tak si tak říkám, jestli se mřížka na zádi tanku neměla vyříznout a nahradit nějakou síťovinou? Jinak to máš pěkné, vypadá to na důstojný návrat k modelařině ;-) Překvapuje mě, jak hezky má model zpracovaný motorový prostor a interiér a naproti tomu obšívka je nepřirozeně jednolitá. Když už se autor nepokusil o patinu, mohl zvolit aspoň nějakou strakatou kamufláž. Ale to by se zas blbě retušovalo :-) Vypadá to na pěkný, propracovaný model, který si ale říká o přebarvení a patinu. Každopádně díky za fotky, taky jsem o něm uvažoval.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

Díky za podporu.
K té síťce, v základu určitě ne, má to pod sebou ještě kostru, které by se musela taky proříznou. Je pak otázka jak, možná nalepit jen zadní díl kostry, proříznout, síťka a pak do toho dolepit zbytek. Možná by to šlo, ale já jsem si na to raději nakonec netroufl, i když je pravda, že jsem o tom dost uvažoval. Měl jsem hlavně strach aby to pak dobře sedlo. Potřeba zkušenější ruce než mám já :)
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

Nemáte nějaký tip, jak zlepšit a zefektivnit výrobu pantů? Mi to moc nejde. :roll:
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

S panty jsem zabojoval, no dopadlo to tak na remízu :D Jinak mám osázenou korbu tanku všemi poklopy i nejrůznějším vercajkem. Chybí už jen kryty ventilačních otvorů a vystřelovač dýmovnic. Stavba je to pohodová, sice pár nejasností a nepřesností bylo, ale nic za co by se měly strhávat body. No dost řečí, užijte si fotky a popřejte mi štěstí, na řadě je podvozek :).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

to je pro dnešek vše, budu se těšit zase za měsíc :D
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Vypadá to fakt dobře ;)
Jenom jestli můžu poradit. Z vlastní zkušenosti... tu drobotinu na blatníky a světla jsi měl dát radši až na konec. Nevím jak ty ale moje prsty by to určitě urvaly při osazování podvozku a natahování pásů.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

Díky, pochvala od zkušenějšího vždycky potěší.
Dobrý tip, už taky zjišťuju, že to není moc pohodlné. Ale nedá se nic dělat, už to tam je přilepené, tak to rvát nebudu :) a když něco upadne tak to přilepím až nakonec :)
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

Po delší době přináším další fotky postupu.

Obrázek Obrázek
Vypouklý díl je maličko delší, při pasování jsem si pomáhal vlhčením a strhl jsem si trošku tisk :/
Na tank přijdou přidělat až natáhnu pás na zvratné kladky jinak bych ho tam nedostal.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpružení prvního pojezdového kola jsem si užil, je to fajn celek, i se mi podařilo zachovat funčnost.

Mám teď trošku nelepící období, tak snad se to zase zlepší :)
Bak
krakra
Příspěvky: 58
Registrován: sob 8.4.2017 15:14

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od krakra »

Píšeš že to je tvůj první polský model, jak se ti lepí polák?
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

Po delší době přináším nové fotky. Práce stále pokračují, jen je téměř zastavilo krásné léto a autorovy chyby na kolech. Skoro všechno na nich bylo delší a bylo nutné skoro všechno upravovat, a vzhledem k jejich konstrukci to nebylo nic moc, zvláště délka loukotí bylo sázkou do loterie ...
Nakonec jsem vytrval. Není to sice úplně špička, ale asi to i odpovídá mojí současné modelářské úrovni :) Každý nějak začínal. Navíc jsem si nevybral dobře, předloha je malinká, a tím pádem i dílky jsou malinké, ale zase je to na druhou stranu opravdu velká škola modelařiny :mrgreen: teď pracuji na pásech, jsou článkové a až budou hotové, tak přistoupím k instalaci podvozku na tank :) (budu se modlit aby mi to všechno sedlo, protože té práce by mi bylo opravdu líto ) :)
no nic, dost řečí, fotky jsou dole :)

Obrázek Obrázek Obrázek


Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek


To krakra: jsem až převapen, jak mi bezchlopňové lepení sedlo :) baví mě to a líbí se mi, jak jde dosáhnout velkých detailů (i když za cenu drobných dílů)
Markulin
Příspěvky: 1274
Registrován: pon 14.5.2012 18:04
Bydliště: Hodonín

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Markulin »

Krásná práce. Udělat ty kola a závěsy muselo dát "sakra" moc práce! Model mám doma, prolistovaný a právě kola mě od toho zatím odrazují..... Takže klobouk dolů ;)
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

Děkuju.
Máš "sakra" pravdu, navíc kola se autorovi moc nepovedla, je nutné skoro všechno upravovat - délku loukotí, délku těch roztečníků mezi loukotěmi, plášť gumy i vnitřní kov co navazuje na loukotě. Nemyslím si, že by to bylo rukama, prostě se mu nějak pomotal poloměr a délka obalu. Vnější guma mi neseděla tak o 1,5 mm. Ale třeba někdo dokáže že se pletu :)
Nové fotky zatím nejsou, makám na pásech, první už skoro mám :)

Ale z jiného soudku. Třeba to někoho inspiruje a pomůže. Máme malý byt a tak lepím kuchyni. Žena vždycky vyvádí, když to protáhnu a už se mi nechce všechno uklízet. Tak jsem si vymyslel pořadač na věcičky :) Není z nejkrásnějších, ale funguje dokonale. Materiál je vlnitá lepenka a karton. Lepenka toho udrží spoustu a celkem dobře se s ní pracuje. Navíc je to super pro převážení, jediné se nevejde je podložka, která není problém. Navíc je to všechno krásně pohromadě a úklid se tím hodně zjednodušil :)
Pár fotek.
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

Ahoj :)
Přináším fotky dalšího postupu. Zdárně jsem dokončil svůj první článkový pás z papíru. Autor se zde vrací k dobré práci, články se skládají dobře, je sice trošku náročnější je vyřezat, ale je to v normě.
Omlouvám se za barvu, foceno pod žárovkou. Do příště se zkusím polepšit.
Obrázek
Všechna kolečka pohromadě a už usazená v závěsech.
Obrázek
Závěsy na sucho.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Stav s nasazeným pásem. Ještě to není úplně hotové, mezi osy závěsů přijde usadit příčné břevno, ale to udělám až budu mít nasazený i druhý pás.
Uživatelský avatar
Bakendrid
Příspěvky: 184
Registrován: pon 30.1.2017 14:44
Bydliště: okres Žďár nad Sázavou

Re: PzKpfw I Ausf. A / Orlik / 1:25

Příspěvek od Bakendrid »

Po dlouhém boji jsem i já svůj tančík posadil na pásy. Pásy byly v pohodě, jen jsem je pořádně rozhýbal, aby se nezvedaly. Do hnacího kola zapadly přesně. Trošku problém byl s tím, že vozíky se ohýbaly ven. Vyřešil jsem to tak, že jsem je přilepil natvrdo. Taky jsem přilepil pásy ke kolům, protože když jsem tank zvednul, tak kola vypadávaly ze zubů a pár zubů jsem ulomil, když jsem ho zase zpátky položil.
Už mi chybí pouze věž. Práce na ní započaly, plášť je skoro hotov. Postupoval jsem trochu jinak, než autor píše a místo dokončení konstrukce jsem přidělal pozorovací poklopy. chtěl jsem je otevírací, ale byly takové halabala, navíc nelícovaly s číslem (na fotce to není správně vidět, číslo lícuje pouze při pohledu kolmo) tak jsem je zalepil na pevno. Začal jsem už i kulomety, zatím mám zaměřovač. Celkem piplačka, ale všechno dobře a přesně sedlo. Uvidíme, jestli se mi podaří udělat zbraně pohyblivé, přinejhorším je zalepím na pevno.

ObrázekObrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Pásová technika / Tracked vehicles, tanks“