AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od Zax »

AVIA BH-9
Mierka: približne 1:40 (nenašiel som nikde údaj o mierke, ale po prepočte skutočného rozpätia a toho čo som postavil mi vychádza mierka 1:40,5)
Autor: Jaromír Svoboda
Vydavateľ: ABC 12/2017 (pôvodne model vydal Albatros v roku 1972)

Zdravím,

pustil som sa do tohto retro modelu, ktorý vyšiel v aktuálnom čísle ABC ako spomienka k 60. výročiu vzniku ABC. Trochu si tak aj ja pripomeniem časy, kedy som začal lepiť prvé papierové modely, aj keď u mňa je to "len" cca 35-40 rokov. Pre mňa je to asi prvé klasické lietadlo čo lepím, takže tam asi budú chyby, ale čo, tak si to aspoň vyskúšam... :wink: Model neplánujem nejako výrazne upravovať, pretože sa mi páči taký aký je. Zatiaľ jediná úprava je pridanie označenia 3 let. pluku, na boky lietadla, ktorý bol dislokovaný na letisku v Nitre. Určite budem robiť aj jednoduchú podložku, na ktorú pridám pár drobností. Pár fotiek aktuálneho stavu:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od rybak »

Pěkný retro. škoda, československé vlajky se špatnou orientací na pravém křídle
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od Zax »

...asi by to šlo opraviť, ale lepím to z originálu takže neviem, či by sa mi podarilo vytlačiť opravenú vlajku tak aby boli obe farebne rovnaké...(naviac ako som už písal, nechcem moc zasahovať do grafiky, pretože ako sa poznám nakoniec by som to prekopal celé... :) )

Lietadlo je v podstate hotové, nejaké malé úpravy som nakoniec predsa len urobil-obvod kolies som máličko pretmelil, prebrúsil a natrel, aby som zakryl spoj (kolesá sa podlepovali a potom lepili 2 do kopy, čím vzniklo jedno kompletné koleso) a trošku som sa pohral s motorom, pretože mi prišiel až moc jednoduchý...pár drôtikov to predsa len trochu oživilo. Ešte vlepím do kokpitov palubné dosky, pretože tam chcem dať pilota, tak nech má aspoň niečo pred sebou. ;) Teraz sa pustím do podložky, na čo sa vždy teším, pretože nikdy neviem čo vo finále vymyslím a ako to nakoniec dopadne :) Pár fotiek:

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od Zax »

Základ podložky by bol...použil som u mňa už klasicky A4 nástenku z Tesca, ktorú som prebrúsil a prelakoval. Ako podklad som použil trávový koberec, ktorý používajú žel.modelári. Maličká úprava na lietadle-zmenený predný veterný štítok z hranatého na oválny (podľa reálneho lietadla) Nerád síce zasahujem do už zlepeného modelu ale ten pôvodný štítok mi tam nesedel...(neviem či som ho zle zlepil, alebo bol nedobre nakreslený, ale nech som ho otočil na lietadle akokoľvek, vždy bol trochu nakrivo) Takže keď mi kolega modelár poradil, že reálny štítok je oválny prišlo mi to celkom vhod a urobil som túto úpravu...Na rám som dokonca použil rám z pôvodného štítku, len som si ho trochu upravil. Jedno ilustračné foto:

Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 278
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od silverman »

Pěkný retro model :-) Možná jsi mohl trochu potunit vzpěry na křídlech aby nepůsobily tak mohutně. Taky vrtule by neměla být tolik překroucená, ale třeba to jen zkreslují fotky. Decentní podložka tomu sedí.
pista t
Příspěvky: 14
Registrován: ned 2.10.2016 13:42

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od pista t »

Vyzerá to super, podložka a tá úprava motora to pekne oživila. Akurát mám otázku, toto vydanie mi nejako ušlo, dá sa niekde takéto minulé číslo abc kúpiť?

Pišta
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od Zax »

Čo sa týka tých vzpier, tak je pravda, že by nemuseli byť tak hrubé, ale na začiatku som sa držal návodu, kde boli vyznačené ako diely, ktoré sa majú podlepiť...vo finále by sa to už tažko opravovalo a tak som to nechal tak. Tvar vrtule asi zodpovedá mojim skúsenostiam zo stavby lietadiel, pri druhom lietadle to už snáď bude lepšie ;)
A čo sa týka toho ABC, tak to sa v stánku už asi zoženie ťažko, keďže je v predaji už ďalšie číslo...možno tu na fóre v sekcii bazar, alebo v nejakom antikvariáte...
A čo sa týka samotného lietadielka, tak keďže mám teraz trochu menej času, pri lietadielku aspoň maličký pokrok-doplnené palubky a pilot (plastová figúrka, trošku upravená a natretá farbami Unikol a Revell, vo finále dotvorená pomocou čierneho suchého pastelu)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od Zax »

Model je hotový, pridal som ešte figúrku mechanika a navigátora...Ako doplnky som použil časti diorámy "Italy 1944 acessories" od p. Navrátila (upravené do správnej mierky), náradie pre mechanika som si urobil sám...Celkovo to nie je žiadny zázrak, ale pre mňa je to taký celkom pekný spomienkový model. ;)
ObrázekObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Listy
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 12.4.2012 20:32

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od Listy »

Wery good :!: :!: :!:
Uživatelský avatar
Zax
Příspěvky: 370
Registrován: čtv 23.2.2012 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: AVIA BH-9 /ABC/ 1:40

Příspěvek od Zax »

Ďakujem, lepenie tohto lietadielka ma bavilo počas celej stavby (aj napriek chybám, ktoré sa mi tam podarili urobiť), ale tak snáď nabudúce to bude zase o trochu lepšie... ;)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“