Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek
(obrázek převzat ze stránek výrobce)

Obrázek

Komatsu 830 E-AC
měřítko: 1:32
vydavatel: Orlik
autor: Peter Urban
formát: B4
rozsah: 53 stran s díly - 2 strany šablon - 13 stran návodu (v podstatě jen vysvětlivky) a kreseb
počet číslovaných dílů (resp. celků): 88

Toto je opravdu výzva. Není mi známo, že by existoval model pozemní techniky takového rozsahu. Takže jak jsem dneska avizoval, jdu do toho.
Výsledkem by měl být takový macíček, takto vypadá stránka s díly na kola. ;)

Obrázek
Naposledy upravil(a) Lukáš dne pon 27.2.2017 10:14, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
TomC2
Příspěvky: 378
Registrován: pát 20.1.2012 23:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Komatsu 830 E-AC

Příspěvek od TomC2 »

No listoval jsem v tom a je to pěkná bichle. :lol: Tak držím palce, v tvém podání to bude určitě parádní podívaná. ;)
Uživatelský avatar
Miloš D.
Příspěvky: 166
Registrován: sob 21.1.2012 20:10

Re: Komatsu 830 E-AC

Příspěvek od Miloš D. »

Rovněž jsem v Brně listoval, listoval, listoval ale zatím nepořídil.
Věřím, že v kině bude opět nabito a tak usedám do první řady a budu sledovat a třeba mě to přesvědčí k zakoupení.
Autor k tomuto kousku chystá i další "drobky" z oboru stavebnictví, pravda nevím zda budou opět i v měřítku 1:32. ale na "pětadvacetině" se pilně pracuje.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Komatsu 830 E-AC

Příspěvek od kaktusak »

No bavili jsme se spolem v Brně o tomhle stroji . Taky jsem listoval , ale jedna taková potvůrku už stačila . Navíc tohle je úplně jiný level než Belaz . Každopádně si myslím, že budeš mít hoooodně sledovaný vlákno . Včetně mě .
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Komatsu 830 E-AC

Příspěvek od Marson »

Tak na tuhle stavbu se rád podívám. Po tom co jsem ji držel v ruce, jsem si říkal, že by byla škoda tu knížku rozstříhat. :-D
Jarda F.
Příspěvky: 260
Registrován: ned 22.1.2012 19:57
Bydliště: Velká Dobrá
Kontaktovat uživatele:

Re: Komatsu 830 E-AC

Příspěvek od Jarda F. »

No vida, tak držím palce a rezervuji si též jedno místo pozorovatele. Tenhle drobek se včera značnou měrou podepsal na vyprázdnění mé peněženky, tomu odolat prostě nešlo...po pořízení Belaze jsem si říkal jaký je to kousek. Ale tady jsem několikrát důkladně kontroloval jestli to náhodou není jiné měřítko :D...tak mnoho zdaru a pevnou ruku.
Toptop
Příspěvky: 379
Registrován: sob 21.1.2012 11:10
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Komatsu 830 E-AC

Příspěvek od Toptop »

Tohle je veliká krása, i mě to láká. Budu držet palce a bedlivě sledovat.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Díky všem za podporu. O přípravě dalších kousků do série jsem taky četl, tak snad autorovi nadšení vydrží. A doufám, že i další modely budou k dispozici v dvaatřicetině - i tak to bude obrovské a 1:25 je už vážně moc. I v 1:32 by přitom některé celky mohly být propracovanější, ale co už..

Začal jsem koly a zatím jen stříhám a stříhám a zase stříhám jednotlivé tvary. Mimochodem, toto je můj první model, u kterého by už stálo za zvážení chodit s odstřižky k modrému kontejneru :lol: Prostě těch megakruhů se na stránku moc nevměstná, navíc když autor myslel na modeláře s vyřezávacím kružítkem (které nemám).

Vedle toho se ještě chci se ctí popasovat s :arrow: dříve rozjetým projektem. Jakmile ale slepím pár dílků k sobě, hodím první fotky.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od IceZero »

model tohohle drobečka si asi prolistovalo nemálo lidí (nejen modelářů) takže se přidávám k těm co budou sledovat jak se s tím Lukáš popere
ale věřím že výsledek bude stát za to (třeba já sám nemám na takovýhle "drobečky" zrovna moc místa) tak aspoň sleduju
H,
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Obrázek

Po mnoha dnech práce mám vystříhané všechny díly na pneumatiky. Teda, chybí ještě vzorek a nápisy na boky. I tak je to v podstatě 12 stran. Schválně jsem to fotil na podložce, ať si uděláte představu o velikosti; mřížka je po centimetrech.

A teď už se konečně začne nějak lepit. Už několikrát jsem o tom nad návodovkou špekuloval a úplně mi není jasné, jak to autor zamýšlel pospojovat. Návodné kresby se zdají být přehledné, ale minimálně u některých celků (určitě kola, disky, zadní náprava atd.) by se hodil i řez. No, snad se nezaseknu hned u prvního celku :roll:
Naposledy upravil(a) Lukáš dne pon 2.1.2023 19:54, celkem upraveno 1 x.
PedroSunchez
Příspěvky: 135
Registrován: stř 12.11.2014 12:51

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od PedroSunchez »

Bude to cvalík :)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Tak první obrázek lepení. Na rozjezd jsem si dal něco, u čeho nehrozil žádný zásek. Pomocné kruhy B z laserovánek byly v běhounu moc volné, stačí však vnitřní díly 1i a 1j podlepit kancelářským papírem; pak to sedí krásně. Navíc pneumatika se tím ještě zpevní.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Lukáš dne stř 21.3.2018 21:08, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Mimapnd »

Cau Lukas,
si asi prvy, co tento model lepi, autor ho lepil v 25tke, ty ho davas v 32jke.. Klaniam sa. Ako modelara ta uz nejaky ten rok uz sledujem, tak hadam nebudes mat tazkosti zlepit aj toto monstrum. Ale, ked sa sustredis na tvojej fotke na lave koleso, horny detail, tak behun sa ti dava o "U"... teda vonkajsie rebra su vacsie ako obvod, cize pravidlo "este sa to dalo vpasovat, ale natesno" sa uplnatnilo. Ale pri velkosti tychto kolies, by sa to mohlo prejavit. Ale to len cisto teoreticky pisem, takyto velky model som este nelepil.
Cus
M.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Říkal jsem si, jestli si toho někdo všimne. :roll: Díky, že sleduješ.

Sám jsem si promáčkliny všimnul až na fotce a připravila mi perné chvilky. Všechna kola jsem tedy zběžně kontroloval a inkriminované místo ne a ne najít. Už jsem to skoro přisuzoval nějakému optickému klamu až jsem po dalším pátrání "záhadu" objevil. Po slepení kol jsem totiž spoj těch vnitřních dílů 1i a 1j dodatečně zevnitř ještě zpevňoval nalepením chlopně (kusu papíru). Tohle kolo bylo poslední a v době focení nebylo lepidlo zcela zaschlé, takže došlo k deformaci, ale pouze od chlopní a v jejím bezprostředním okolí. Při prvotní zběžné kontrole na několika náhodných místech jsem tedy chybu nenašel. Už je to samozřejmě napraveno.

Právě začínám experimentovat se sestavením bočnic; zlatý bombírung ;)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Komatsu 830 E-AC / Orlik / 1:32

Příspěvek od Lukáš »

Pokračuji boky pneumatik. Z návodné kresby není úplně jasné, jak díly pospojovat, zejm. jak k vnitřní části připojit díl 1g. Trochu jsem se nechal unést obrázkem hotového modelu na obálce a právě tento díl jsem natvaroval. Na první fotce je vidět, že toto řešení zřejmě nebude správné a mělo by se lepit tak, jak je na obrázku druhém. Stavbu by rozhodně hodně usnadnilo, kdyby autor do návodovky zařadil i řez.

Obrázek Obrázek

Zádrhelem modelu jsou také "špalky" (díly 1m). Je u nich naznačeno podlepení papírem síly 2,3 mm. Výpalky jsou však silné jen 2 mm, takže pro potřebnou sílu je potřeba ještě zvlášť podlepit vlastní díly z vystřihovánky. Nechápu, proč to zrovna nedělali ze síly cca 2,5 mm, aby se vypálené díly mohly lepit přímo na běhoun (díly 1k a 1l). Právě tyto díly skrývají další zradu, jelikož jsou zrcadlově převrácené, než jak je vzorek nakreslen v návodné kresbě a jak jsou právě díly 1m. Ty by se tak měly lepit potištěným lícem dolů.

Ještě zkouším, zda je lepší lepit "špalky" před bočnicemi, nebo až po nich. Zatím se mi jeví jako lepší varianta posléze uvedená.
Naposledy upravil(a) Lukáš dne stř 21.3.2018 21:09, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“