Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Začátkem prosince minulého roku jsem začal stavbu bojového vozidla. Nějak se mi posledních pár hodin přestalo dařit. Nu což - model byl odložen.

Protože se stavbou papíráků chci bavit a dělat si tím radost, vytáhl jsem s archívu domeček......Staré bělidlo. Mám v plánu tento domeček zasadit i do okolního terény, kdy se však malinko vzdálím od reálné předlohy.
Model i předlohu si myslím, že není nutné Vám představovat. Je to krásná chaloupka stojící v údolí - Babiččině, nedaleko od Ratibořického zámku.

Stavba modelu bude v plné verzi, doplněna laserem vyřezaným plotem a jednou malou boudičkou, která si myslím, že k bělení plátna neslučitelně patří.

Pohled na rozložený model.
Obrázek

Obvodové zdivo domečku s již jedním osazeným špaletovým oknem. (Snad se mi podaří připravit video ze zasklení okna)
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Daniel »

Tak na tuhle profesorskou stavbu v tvém podání se moc těším a přeji, at se daří a užiješ si hodně radosti.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Včera kromě lepení jsem se svojí Magdalenkou byl také za kulturou - v kině. Po návratu jsem se snažil sestříhat natočené video a při tom ještě připravit pár dílků - dveře a okna. Asi budu muset vyměnit PC, protože je stále víc a víc pomalejší, úprava videa trvala téměř 5 hodin.

Obrázek Obrázek

A slíbené video:

https://www.youtube.com/watch?v=zDFVSDT ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Během dopoledne, než na mě začala hulákat baterka ve foťáku, se mi podařilo obvodové zdivo se zazděnými okny.
Pro udržení geometrie, jsem si do obvodu modelu vlepil připravený půdorys z kartonu tl.1mm. Ve spodní části pomocného půdorysu jsem vyřezal prostor pro dveře. Dvě okny mi nechtěla na stěně pomocí oboustranky držet, taky když je lepivé plochy jen něco malinko 0,2mm, tak se není ani čemu divit. Zavolal jsem tedy na pomoc herkules a odlepená okna po hraně natřel lepidlem a na stěnu přilepil. Dveře od verandy jsou zatím k budově postaveny jen zkusmo bez přilepení.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
křemilek
Příspěvky: 114
Registrován: pon 25.2.2013 19:03
Bydliště: Brumov.Bylnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od křemilek »

Ahoj zdendo velice dobry výběr modelu v tvém podání budu očekávat babičku i sultána s a Barunka nesmí chybět. PS prosím koukni se na mojí radnici a z hodnot moji dosavadní práci prosím moc ti děkuji a tvé komentáře mě posouvají ku předu dál a dal každým modelem
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Vojta Č. »

Krásná čistá práce, strašně chci, aby se mi to líbilo, ale ty okna se mi takhle prostě nelíbí :/ (ale může to být jenom můj problém).

Co mě tahá za oči?
1) Tlustý příčky, stejně tlustý jako rám, což je nesmysl.
2) Sklo je silou papíru a lepicí páskou moc hluboko v rámu, což souvisí s
3) Není odlišená pevná a funkční část okna, kde je ve skutečnosti "schůdek" výraznější než zapuštění skla v rámu, takže tuning okna bych začínal napřed tady a až pak u zasklívání
4) A když už okno, tak i parapet, který by z podstaty věci měl být "ze zdi" ještě víc než okno.

A vůbec celá ta konstrukce, kde je za úžasně proskleným oknem je zase jenom pomalovaná krabička je divná... :/
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,
za me je to ok, okna prokouknou a je to urcite vec nazoru jednotlivce..V pripade, ze by Teo chtel stavet 100% repliku, bylo by treba vhodne udelat i panty a kliky ale dle toho, co Teo uvadi na pocatku se nebude jednat a 100% realnou stavbu, takze to je takto zvoleny tuning v poradku ;) a pokud nekdo chce udelat okna jak pise Vojta, muze ale v tomto meritku bych si tipnul, ze na takovy zakrok by musel mit pujcene ruce a oci od mistra Bakuldy :lol: :lol:
Nemyslim to zle, jen bych videl takovy tuning uz jako hardcore, ktery kazdy neda a tento postup je v poho i pro mene nadane lepice ;)

Za me parada Teo a diky za navod ;) at se ti dilo dari Jakub.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Vojto...parapety ještě budou, jsou součástí modelu a lepí se jako poslední...a to i podle psaného návodu. Já model nijak netuním, lepím jen a pouze to, co sám autor navrhl ve full verzi. Na to nemám už oči a ty náhradní nenahradí ostříží mladý zrak, ani ruce nemám tak zručné jak tady píší o Bakuldovi.

Asi máš Vojto v bodech kritiky určitou pravdu, stavím - lepím v rámci svých možností a schopností. Okna jsou pro upřesnění ze dvou vrstev papíru, tak jak je autor navrhl. Až budu někdy chtít odlišit funkční a pevnou část okna, nejspíš si to navrhnu pro vyřezání laserem - tam bych i snad mohl docílit zjemnění příček a plastičnost.

Já se chci stavbou bavit a né se trápit malichernostmi.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Vojta Č. »

Ale já vim ;) A ty to úžasně doděláš a já ti to zase pochválím ;) Můžeš mi za to vynadat zase někde osobně, probereme to nad předmětem doličným (jen co se teda někam dostanu, protože mi ty jarní akce hanebně nevychází...) :)
Zdeněk-TEO píše: ...
Já se chci stavbou bavit a né se trápit malichernostmi.
...
Jo! Tesat do kamene, frézovat ze dřeva, skládat z papíru ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Aki »

to TEOvo makro okno působí fakt trochu "hampulácky", ale myslím, že to zkresluje, v reálu to vypadá o něco subtilnějc. aspoň takhle jsem ho spáchal já...

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Jak píše AKI, makro použité při focení Vám ten díl krásně zvětší, že jsou vidět sebemenší detaily, ale zároveň si již nelze uvědomit jeho reálnou velikost.
Ve stavbě pokračuji, i když se nabíjejí baterky do foťáku. Takže jsem si pár dílů připravil, aby je bylo možno blejsknout jakmile to půjde. Pro zpevnění střechy jsem si připravil pomocné díly ze strojní lepenky - kartonu tl.1mm. Pro jejich přilepení na originál díl, jsem použil kontaktní lepidlo (může být chemoprén, UHU, Butaprém a jím podobná lepidla) - a proč? Při použití tohoto lepidla nedojde k nechtěnému kroucení dílu, tak jako když se použije herkules, nebo lepidla na vodní bázi. Podezdívku jsem si taktéž zpevnil a vyplnil kartonem požadované tloušťky vyvozující z velikosti daného dílu. Pokusil jsem se na štíty domku a verandy v jejich dolní části upravit, ale bohužel náhradní oči mě hodně limitují a tato úprava je tedy v rámci mých možností.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Domeček bělidla je hotov. Žádné složitosti na nás při stavbě tohoto modelu nečekají.
Určitě si při prohlížení fotek všimnete, že mám verandu malinko ve vzduchu. Je to délkou trámku, který stejně při zasazování do terénu ponořím.
Na poslední fotce je domek pospolu se záhřivkou, se kterou chci bělidlo umístit na podložku z terénem.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Kamil
Příspěvky: 148
Registrován: ned 10.1.2016 21:08

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Kamil »

Moc pěkné. Fascinují mě čistě provedené detaily a hodně ta velká, naprosto rovná střecha, bez jakékoli deformace.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Plocha střechy je pro zpevnění podlepena hlasovacím lístkem. Ten není tak tlustý, jako kancelářský papír a v kombinaci s lepidlem poslouží k danému účelu.
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2559
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Staré bělidlo / Dukase / M.Bartoš / 1:120

Příspěvek od kaktusak »

Krásná práce , perfektní report a navíc jedno poučné video . Jak se to zdá v Tvých rukách jednoduché .
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“