Raketoplán Atlantis od Betexy

Aneb Kavárna - vítáni jsou slušní hosté
Gubis
Příspěvky: 11
Registrován: sob 12.12.2015 20:29

Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od Gubis »

Zdravím,
prosím vás stavěli jste někdo toto: http://www.darebacek.cz/raketoplan-atla ... k/d-70605/" onclick="window.open(this.href);return false; dostal jsem to jako dárek a mám strach že to bude na mě moc složité. Mám za sebou zatím jeden model, něco ve stylu tohoto: http://www.darebacek.cz/supermarine-spi ... l/d-71005/" onclick="window.open(this.href);return false;. Sice jsem to postavil ale vypadá to tak všelijak, trop je trochu promáčklý a nenavazuje tak na křídla, nevyšel mi rozměr krytu kabiny, tak jsem nechal kabinu odkrytou, a podobný blbosti, pokud se mi nějak podaří sem nahrát fotky tak ukážu. Mohl by mi tedy někdo poradit jestli se do takového modelu vůbec pouštět? děkuji
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Raketoplán atlantis od Betaxi

Příspěvek od rybak »

Pane Lorenc - uvezu to?
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 400
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od Medium »

Vzal bych v úvahu doporučení, že model je určen pro pokročilé modeláře. Ono na tom není mnoho rovných ploch, interiér to taky ztíží, rozsah 12 str. není úplně málo. Ačkoliv ten Spitfire co jsi lepil není rozhodně nejjednodušší, tak jak sám píšeš, ještě to není ono. Nacvič ještě zručnost na některých jednoduchých modelech, a pak se pusť do raketoplánu.
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od Waszek »

Ahoj,

kdysi dávno jsem stavěl. Potýkal jsem se s třema problémama.
1) hladký papír, na kterým nedržel herkules. Takže buď brousit chlopně, aby na nich držel Herkules, nebo najít jiné lepidlo...
2) poměrně tvrdý papír, takže bylo peklo tvarovat malé dílky. Doporučuju si udělat kopii na tenčí papír, a menší dílky řešit z kopie
3) je to velký model, se spoustou oblin. Takže se hůře tvaruje.

Je to už opravdu dávno, co jsem to stavěl, ale vím, že na to, jak se to "nekomfortně" stavělo, mě nakonec překvapilo, že na sebe všechno konstrukčně sedlo, a výsledek byl koukatelný.

VV
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od khaRel »

tak sem se přidám i já. Kdysi jsem ho stavěl a měl jsem stejné problémy, jako Waszek. Především tvrdý křídový papír. Kopii jsem si nedělal, všechno z originálu. Kokpit byl plný krabiček, které jak jsou malé, tak vím, že se to špatně tvarovalo, ale celkem si to sedlo. Na obliny byl tvrdý papír super, takže se mi všechno povedlo celkem dobře seskládat, a to mi bylo cca 13 a tehdy jsem nebyl nijak dobrý modelář. Co mi moc nevyšlo, byly dveře nákladního prostoru, ty se měly tendenci rovnat, takže zavřené nevypadají moc dobře. Taktéž úchyty dveří ke stroji mám z větší části už potrhané. Na družici mi něco malého nesedlo, ale už nevím, co to bylo.

Za mě, i když pokročilý model, je slepitelný s trpělivostí i pro méně zkušené
Gubis
Příspěvky: 11
Registrován: sob 12.12.2015 20:29

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od Gubis »

Děkuji všem za připomínky. Asi si pořídím ještě nějaký "levnější" model a trochu si ještě procvičím zručnost než se pustím do tohoto. Co jsem se ale tak díval na některé díly, tak už teď vím, že pro mě asi bude největší problém, kam který díl dát a jak. Kolikrát to na tom obrázku v manuálu mezi snětí těch čar nejde poznat který to ten díl vlastně je. Člověk asi musí mít i hodně dobrou představivost.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od yvan »

Souhlasím s tím, že raketoplán pro začátečníka asi nebude (soudě podle fotek), ale zahrňte do úvah, že je to dotisk digitiskem, takže zmíněné problémy s papírem jako by nebyly.
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od Tomys »

NO a spusty dílů lze lepit natupo... A postavitelný je, jen to chce zkušenost.
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od khaRel »

já tehdá moc zkušený nebyl, model mám celý upatlaný od lepidla, ale všechno mi pěkně lícovalo a byl jsem z něj tehdy nadšený.
Gubis
Příspěvky: 11
Registrován: sob 12.12.2015 20:29

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od Gubis »

Zdravím prosím, poradili byste mi? nevím jak ty "kornouty" vytvarovat do těch děr. V návodu je napsáno: Také můžete vystřihnout otvory raketových motorků, které lze zevnitř podlepit "kornouty" 3,4,5,5a. Obrázek zde:http://ulozto.cz/xoX25EjH/dily-jpg
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od Michal K. »

No, celkem snadno. Kornouty vystřihni, a vezmi si nějakou silnější jehlu nebo něco s čím tvaruješ malé kulaté díly. Přilož na kornout ze strany tisku, a na bříšku prstu ho uválej. Pak ho pomocí té chlopně slep, a hotový kornout přilep natupo na své místo :)
Gubis
Příspěvky: 11
Registrován: sob 12.12.2015 20:29

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od Gubis »

Díky, co to znamená natupo?
Uživatelský avatar
B@F
Příspěvky: 171
Registrován: pon 23.1.2012 15:50
Bydliště: Louny / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od B@F »

To jako bez chlopní. Namažeš lepidlem přímo okraje té díry a kornout do ní zvenku zastrčíš. Nebo naopak namázneš hranu kornoutu a přilepíš ji zevnitř k díře - nevím, jak se sejdou tloušťky papíru a ve kterém případě bude tryska vypadat líp.
Gubis
Příspěvky: 11
Registrován: sob 12.12.2015 20:29

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od Gubis »

Opět zdravím,

kornouty už mám zasazené děkuji. Teď bych Vás rád požádal o další radu jak zkompletovat podvozkové kolo. Opět přikládám obrázek. V odílu A jsou jednotlivé kusy z kterých se to má skládat v B je schéma a C jak jsem to složil nanečisto. http://ulozto.cz/xVwp8H3E/kolo-png" onclick="window.open(this.href);return false; Když si ho složím jak je uvedeno v návodu tak plášť kola je na to moc tenký. Buď jsem to podlepil tlustými kartony nebo nevím jak to spatlat dohromady, což spíš protože tam je díl 19 s kterým vůbec nevím co měla by to být pneumatika ale je nějak divně tvarovaná není to standardní pruh, copak ale ten pruh 15 to není pneumatika?

V návodu je napsáno: Podle obrázku slepte kolo: do obruče 15 vtlačte podlepené kotouče 16, 17, 18 a připevněte pneumatiku 19.

Pak mě ještě napadá vyříznout do 16 otvor a do něj vložit díl 17 ale to mi nepřijde logicke, to už mohlo být rovnou mohl být díl 17 namalovaný na 16. Nebo se mýlím? Teď by ale byl problém řezat do podlepeného dílu vypadalo by to prasácky.

Tak za případné rady moc děkuji
Uživatelský avatar
kiwiisek
Příspěvky: 176
Registrován: úte 24.1.2012 13:25

Re: Raketoplán Atlantis od Betexy

Příspěvek od kiwiisek »

tak ten díl 19 jsi měl podle té linky uprostřed narýhovat a v prstech vytvarovat ,kolem dokola Ti to mělo udělat takovou jakoby stříšku...
nahrazuje to bombírování pneumatiky..
prostě je to takový prolomený kolečko....
a to pak nalepíš na díl 16 a 18....aby Ti to drželo tvar....ale nemusíš , je to jen možnost , aby to kolo vypadalo víc plasticky , proto jsou díly 16 a 18 černý...
a díru do dílu 16 musíš udělat každopádně...protože střed má vyznačen díl 17 , je to disk kola..
a vzhledem k tomu , na jak strašně tlustou lepenku to podlepuješ , nemůžeš stejnou lepenkou podlepit i díl 17 , jinak Ti asi nevyjde šířka běhounu pneumatiky...
tak to chápu z obrázku...
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuse“