Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od chuan »

Po zdlouhavém a úmorném lepení pásu na churchilla jsem se musel odreagovat něčím menším a tak jsem se rozhodl posavit si tohle zajímavé auto, které na první pohled vypadá docela jednoduše, avšak díky nepřesnostem, se zněj stává poněkud zapeklitý oříšek. Nyní již něco k historii a vlastnostem:

V roce 1941 se ve Velké Británii pracovalo na stavbě lehkého obrněného průzkumného vozidla, které by mohlo být použito jako průzkumné vozidlo v britském armádním sboru. První prototyp se dostal do armády na konci roku a byl používán britskými vojáky v bojích v severní Africe. Vyrobeno bylo celkem 2055 vozidel typů Mk.1 a Mk.2, které byly používány v Africe, Itálii, Normandii a Německu až do konce války. Tyto typy vozidel byly také v polských ozbrojených silách na Západě. Prototypy Mk.1 Morris byly na podzim roku 1942 upraveny pro výcvik vojáků. Nejprve byly nasazeny v obrněném motorizovaném pluku, seskupeném na základně v Iráku. Byly dodány průzkumným oddílům, včetně 12. ozbrojeného Podolského pluku, 15. ozbrojeného pluku Poznaň, pluku Podkarpatských ozbrojenců a používal se také pro vojenský výcvik do konce roku 1943. Také ve Velké Británii se objevila vozidla Mk.1, které se účastní výcviku. Před vyloděním v Normandii se v některých jednotkách objevila vozidla Mk.2 Morris, která se účastnila bojových operací v 1. Obrněné divizi generála S. Maczeka.
Posádka: 3 lidé
Délka: 391 cm
šířka: 201 cm
Výška: 183 cm
Světlá výška: 17 cm
výzbroj: 1 kulomet Bren, protipancéřová puška Boys , kouřové granáty
pancéřování: 8-14 mm
dojezd: 234 km
brodivost: až do hloubky 60 cm
Rychlost: až 80 km/h

Obrázek

Stavbu jsem začal klasicky kostrou, vše poměrně dobře sedělo, až na moji chybu, kdy jsem udělal tunel kloubové hřídele na opačné straně. A to jsem si říkal dvakrát měř.... asi třikrát jsem se přesvědčoval, zda je to správně a stejně jsem to přilepil obráceně. Ještě že mám ostrý skalpel ;) Zjistil jsem, že návodné kresby by mohly více odpovídat realitě

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Následovala zadní náprava, kde se začaly projevovat nepřesnosti a musel jsem velmi improvizovat. Nevím do jaké míry je chyba ve mě, každopádně málo co sedí přesně :oops: statečně se s tím ale peru

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Teď mám rozpracovanou přední nápravu a tam se to zdá také nic moc. Navíc moc netuším jak bude ve finále vypadat, návodná kresba je totiž docela nepovedená, také už mám skoro hotové kolo, a musel jsem také upravovat, hlavně co se týká průměrů.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od bedatruhlar »

Mám to postavené ale na nějaké zásadní nepřesnosti jsem nenarazil :?:
Uživatelský avatar
V.E.N.A.
Příspěvky: 304
Registrován: sob 21.1.2012 14:33
Bydliště: Vysoké nad Jizerou (Krkonoše)

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od V.E.N.A. »

Krásnej úvod, model zajímavej tak ať se vydaří :-)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od Pavel Pejša »

Další britská obludnost :) se tady rodí. Držim palec ke zdárnému dokončení.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od chuan »

Přináším další nepatrný postup a tím je kolo. Je to v podstatě moje první kolo na auto, a je to oproti kolům na tanky docela rozdíl. Nyní lepím části přední nápravy a vůbec nevím jak bude ve výsledku vypadat, z návodovky to není bohužel vůbec zřejmé. pokusím se vyrobit všechny části nápravy a pak to budu nějak zkoušet dávat dohromady. Pokud máte někdo morrise doma byl bych vděčný za nějakou fotku přední nápravy abych se mohl něčeho chytnout.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od Pavel Pejša »

krásný kolo, fakt si s tim hraješ. Na to že je to tvoje první bombírovaný kolo a i dezén, je to luxus.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2378
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od Brzdič »

Sice tuhle příšerku doma nemám, ale TADY by jsi mohl pořídit. ;)
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od chuan »

Přináším další postup na Morrisovi. Pekloval jsem se s tím pěkně, měl jsem sto chutí s tím fláknout o zem, ale nakonec jsem to nějak dal dohromady. Zadní náprava je OK, ale přední náprava je díky velikým nepřesnostem v samotné vystřihovánce a díky mým rukám hrozná. Vůbec se mi to nelíbí, jedna strana je asi o dva milimetry posunutá do zadu a s kolama to vypadá blbě, ale už se s tím nedá nic dělat. Také byl docela oříšek napasovat boky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Už mám tři kola, tak už jen dvě 8-)
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od Pavel Pejša »

Herle obluda se rodí solidně. Zatím to vypadá dost dobře.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od chuan »

Po nějaké době přináším další postup na Morrisovi. S vypětím všech sil jsem dokončil všechna kola, už jen zbývající dvě nabarvit. Stavba jde pomalu a složitě, protože snad nic poslední dobou nepasuje, takovou tragédii jsem opravdu nečekal, téměř vše musím nějak upravovat, některé úpravy se mi podařili jiné nikoli, to posuďtě na fotkách, to co se mi povedlo není vidět a to co se nepovedlo bije do očí, škoda že toho co se nepovedlo je poněkud víc, nemám bohužel tolik zkušeností s úpravami dílů, protože takhle nepřesný model jsem ještě nelepil. Stále se mi nechce věřit, že by to bylo všechno způsobeno mýma rukama.
Teď už zbývají jen detaily, které pomalu začínám dávat do hromady a věžička.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od chuan »

Po nějaké době přináším opět malý postup. Ve předu mi chybí už jen nalepit hotová zpětná zrcátka a dokončit druhou stranu řízení. Pak už zbývá jen dokončit zadní část. Kola se mi povedla tak na půl podle mého názoru, posuďte sami. Celý model je plný drobných chyb, které nejsou nijak dramatické, ale musíte pořád něco upravovat a to radost z lepení dost kazí.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od chuan »

Tak jsem celý model podle mě dost pohnojil, jsem téměř u konce, ale co se mi teď povedlo to je na přestlamu. Přilepuji madla z drátků na karosérii a zvolil jsem asi mega špatný postup. propíchl jsem špendlíkem dirky a do nich zasunul madlo pak jsem vzal špendlík a namočil do vteřiňáku, udělala se na špičce kapka a po přiložení k místu lepení se celá kapka přesunula k autu a rozplizlo se to všude a udělalo to strašný koláč okolo. No nevím co s tím pokusím se to nějak zaretušovat ale chce se mi z toho brečet, takhle to pokazit

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

Postup dobrej, vteřiňák špatnej. Gelovej, kterej neteče a takhle nesmáčí, je daleko lepší. Na druhou stranu já chápu, že ty to vidíš, protože tě to štve, ale ostatní si toho nevšimnou, když nebudou vědět, co hledat.
Uviděj hezky slepený ukrutně ošklivý auto ;)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

Nebo to zkus prostě z druhé strany, můžeš to pak obl í t co je radost ráčí. Ale znamená to předvídat do předu, co tě čeká, Nebo si lehce namočit jen ty konce madel a ty pak strčit do otvorů.
johnny7
Příspěvky: 56
Registrován: úte 24.1.2012 17:53

Re: Mk.I Morris / Eugeniusz Moczuk / 1:25

Příspěvek od johnny7 »

Na taketo madla je dobre gelove sekundove lepidlo. Ak ale nemas momentalne take poruke da sa to aj obycajnym.

Jednoznacne ale nie po tom ako vsunies madlo nasucho do pripraveneho otvoru. Bud si das kvapocku sekundaku do otvoru pre zasunutim madla, alebo das jemnu vrstvicku na cast madla, ktora bude zasunuta v otvore a tym ze ju budes zasuvat sa ti to prilepi tak ako ma. Mensim rizikom je ze madlo nestihnes dat do spravnej polohy, ale to je otazka praxe...

Za tretie, ked mas predpripravene otvory, tak na mieste to v pohode udrzi aj kvapka husteho herkulesu. Ved nebude predsa nikto skusat ze ako su tam napevno.

Nelam si inac hlavu s takymito prkotinami. Model je paradny a ako ti aj napisali predtym, ludia budu model vnimat ako krasne zlepeny celok a kym ich vyslovene neupozornis na tie drobnosti, tak by si to ani nevsimli...

Vela zdaru pri pokracovani...
Odpovědět

Zpět na „Veterány“