Pražské výstavy modelů

Propozice a oficiální informace o soutěžích a výstavách papírových modelů

Moderátoři: spida, JOK

Odpovědět
Konopka
Příspěvky: 169
Registrován: stř 18.2.2015 20:18

Pražské výstavy modelů

Příspěvek od Konopka »

Na sklonku léta a na počátku podzimu můžete v Praze navštívit dvě akce, kde lze vidět zajímavé modely. Ta první se koná v Jiřském klášteře na Pražském hradu a je to 9. ročník Architecture Week. Tato akce navzdory svému názvu trvá dva měsíce a letos jejím ústředním tématem je představit památky Česka. Mezi již známými modely, které se objevily i v minulých ročnících, se objevilo pár premiér, mezi nimiž upoutá pozornost nepřehlédnutelný gigantický model zámku Vranova nad Dyjí, který je něco přes dva a půl metru dlouhý a přes metr široký. Dominantním stavebním materiálem tohoto modelu jsou obyčejné špejle. Pro ty z vás, kteří znají Vranov jen z modelu Betexy, určitě velmi inspirativní podívaná. V zahraniční sekci mě zaujal architektonický model bulharské pevnosti Asenova. Zatímco před dvěma lety byl vystavován jen kostel, letos přivezli Bulhaři celou zříceninu hradu s krásnou ukázkou krajinné tvorby. Také velký model generálního sídla UNESCO v Paříži si určitě zaslouží pozornost. Za vstupné 120 Kč pro dospěláky můžete v areálu kláštera sv. Jiří pobýt klidně několik hodin a inspirovat se zdejšími modely třeba pro svou vlastní tvorbu. Více o výstavě na webu: http://www.architectureweek.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
25.8. jsem poprvé navštívil Království železnic na Smíchově a byl jsem překvapen zejména poměrně velkou expozicí papírových modelů. V devatenácti vitrínách je přes 400 papírových modelů, kterým v samostatné vitríně dominuje kompletní MPR i s renesančním zámkem. Nevím, zda-li je nyní někde v republice k vidění tento úplný komplet. Jinak jsou zastoupeny asi všechny hlavní kategorie "papíráků". Z technického hlediska mě zaujalo nasvícení papírových modelů, které je zcela odlišné od toho, které známe z MPM. Do Království železnic je pro dospělou osobu vstupné 260,- Kč, avšak do konce října platí způsob jak se tam dostat přece jen poněkud levněji. Pokud pojedete do Prahy, nebo Pražáci z Prahy na venkov, stačí, když pojedete vlakem, do kterého je možné kupovat místenky. Za tu dáte nějakých 30 na stole v českých a když si hned pokladní požádáte, aby vám vystavila poukázku do Království železnic v hodnotě 50,- Kč, tak tuto poukázku pak předložíte v pokladně Království železnic a dostanete vstupenku za NULA Kč. Upozorňuji, že tato výhodná možnost, jak na vstupném do Království železnic ušetřit, platí jen do 31.10. t.r. Ověřit si to můžete na stránkách Českých drah: http://www.cd.cz/volny-cas/zajimavosti/ ... zazitkytip" onclick="window.open(this.href);return false;
V Království železnic mají ale ještě jednu papírovou lahůdku - vlevo před vstupem do království (poté, co eskalátorem sjedete do mínus prvního patra) je místnost se dvěma modely Prahy - srdce všech "papíráků" zaplesá nad papírovým Šípovým modelem Prahy ze 30. let 19. st. na kterém je přes 3200 objektů. Druhý - architektonický model - spíše zaujme svou velikostí a to přesto, že je v měřítku 1:1000.
Původně jsem chtěl své předchozí řádky doplnit patřičnými fotografiemi, ale když jsem zjistil, jaký nesmyslný systém vkládání fotek tady funguje, že když chci sem dát nějakou fotku, musím ji nejprve dát někam úplně jinam, kam ji vůbec dávat nechci jen proto, abych ji pak "přetáhl" sem, tak jsem nad fotografickým doprovodem rezignoval. Nemusím chápat všechno, ale proč stále u nás vítězí heslo "proč to dělat jednoduše, když to jde složitě", mě moje hlava nebere.
Krásné zážitky ať už nad papírovými modely v Království železnic, nebo nad výtvory architektonických ateliérů na Architecture week přeje všem
Miroslav Konopka
Tomas
Příspěvky: 201
Registrován: ned 22.1.2012 16:28

Re: Pražské výstavy modelů

Příspěvek od Tomas »

Případně se dá dostat do Království železnic na lístek 1+1 přes O2 Extra (stačí mít mobil od O2 nebo si nechat zprávu od někoho poslat)

http://www.o2extravyhody.cz/cz/detail/v ... show#10009" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Kalendář akcí / Calendar of paper shows“