Jak retušovat bílou?

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
khaRel
Příspěvky: 275
Registrován: sob 21.1.2012 13:17
Bydliště: Věžky
Kontaktovat uživatele:

Jak retušovat bílou?

Příspěvek od khaRel »

Ahoj,

chtěl bych se zeptat, jak se zbavit nejlépe černých čar na bílém nebo světlém modelu. Jde mi především o zrušení rušivých čar na starších modelech, kde hrana ohýbaná do rubu je značená přerušovanou čárou, nejlépe tlustou, a ohyb do líce čerchovanou, taky velmi výraznou. Velmi to jde vidět třeba na Starém Karštejnu nebo Ferrari F40 od RV. Mám za to, že jsem jednou viděl to Ferrárko v takové úpravě, že karoserii nic nerušilo. Jde to hustou temperou, nebo i vodovkou? Nebo je nejsnažší model oskenovat, čáry zrušit a pak lepit ze scanu s přihlédnutím na originál?

Díky moc za rady
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Jak retušovat bílou?

Příspěvek od Tapan »

Ahoj, mám dobrou zkušenost s bílou akrylovou modelářskou barvou Vallejo, není moc hustá (= nedělá "strukturu" nebo jak to nazvat) a kryje slušně, druhá vrstva mi obykle předtištěnou černou úplně schová. Stejnou službu by asi udělala nějaká bílá akrylová Agama, ale nezkoušel jsem, subjektivně mám pocit, že jsou Agamy trochu hustější. Temperou mi to moc nešlo, buď bych jí musel dát hodně hustou a pak by byla znát struktura - bylo by vidět barvená, a nebo prostě nekryla dost.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Jak retušovat bílou?

Příspěvek od Lukáš »

Zrada je, že tyhle barvy jsou v porovnáním s lakovaným papírem trošku do žluta. Ještě jsem nenašel žádnou, která by seděla.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Jak retušovat bílou?

Příspěvek od yvan »

Nejenom že jsou všechny do žluta, ale ještě je jich přes dvacet odstínů.

Bílá lesklá agama (akryl) se mi jeví celkem dobře, ale je trochu řidší takže s krytím to není na první tah žádná sláva. Možná by nebyla špatná laková fixa na popisování autodílů, ta celkem dobře kryje a bílá je dost (možná kus od kusu a od výrobce). Ale hrot má všelijaký, takže s nanášením by to chtělo promyslet.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Jak retušovat bílou?

Příspěvek od Tomáš S. »

Nejbělejší co jsem zatím měl ;) .

Obrázek

Myslím, že mají celkem čtyři:

Bílou: http://www.andrewsscalemodels.com.au/pr ... oduct=1539" onclick="window.open(this.href);return false;
Bílou základovou : http://www.andrewsscalemodels.com.au/pr ... oduct=1540" onclick="window.open(this.href);return false;
Bílou lesklou: http://www.andrewsscalemodels.com.au/pr ... oduct=1541" onclick="window.open(this.href);return false;
...a bílou kterou nevím, jak v tomto významu přeložit: http://www.andrewsscalemodels.com.au/pr ... oduct=1542" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) Tomáš S. dne čtv 26.2.2015 18:07, celkem upraveno 1 x.
Tapan
Příspěvky: 367
Registrován: ned 18.1.2015 16:19

Re: Jak retušovat bílou?

Příspěvek od Tapan »

Tomáš S.: ano, to je přesně ona. Shodou okolností je to první bílá, kterou jsem si kdy pořídil - jsem to ale klikař, jestli ostatní nejsou tak dobré :) Do žluta není (aspoň co mé oko rozezná) a kryje krásně.
Tonny1
Příspěvky: 225
Registrován: pát 20.1.2012 22:21
Bydliště: Kroměříž

Re: Jak retušovat bílou?

Příspěvek od Tonny1 »

Tome ta off white je zašlá bílá u gunze má nepatrný nádech do žluta
Obrázek
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 177
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Jak retušovat bílou?

Příspěvek od vsetíňák »

Pánové a co třeba tohle - http://permanentni-popisovace.heureka.c ... -751-bily/" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Jak retušovat bílou?

Příspěvek od Vojta Č. »

Záleží na tom, jak je bílej ten lak a jak máš bílej ten papír. Průšvih je, že to bude na každým papíru vypadat jinak, protože i papíry jsou různě bílý. U lakový fixy bych se bál i toho, že ta vrstva bude moc znát. To už by mě mohlo napadnout i obyčejný kancelářský bělítko...
Jinak je ještě cesta, pokud se to týká hran dílů, ty zbytky černé srazit jemným zbroušením.
Uživatelský avatar
vsetíňák
Příspěvky: 177
Registrován: ned 15.2.2015 19:38
Bydliště: Vsetín

Re: Jak retušovat bílou?

Příspěvek od vsetíňák »

Vojto samozřejmě máš pravdu zaleží jak je bílý papír.Tahle fixa je krásně bílá a má dobré krytí i obyčejnou hnědou krabici překryješ jedním tahem.Pokud retušuješ střiženou hranu tam se to ztratí ale ohnutou to nevím používal jsem ji před x lety a chci si ji znovu pořídit.Výhodu bych viděl v tom že je to rychlejší a pohodlnější než štěteček atd. Tenkrát jsem stím zaretušoval ochranný rám na tatře z dakaru a bylo to lepší než kdybych to nechal tak.Jinak kolikrát namačkáš špičku tolik barvy nasaje.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“