Hydraulika a pístnice

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Alikuba
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31.12.2014 14:03

Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Alikuba »

Ahoj všichni, jsem vicemeně začátečník a jen z úžasem hledím na vaše výtvory, klobouk dolů. Chtěl bych Vás požádat o radu.

Jak děláte hydrauliku u modelu... je mi jasne že se použije nějaká bužirka nebo nějaka gumová trubička ale jak upravujete její konce aby to vypadalo jako v reálu?

Další věc je píst, našel jsem tu na foru že oblepujete štříbrnou páskou ale jak třeba na tu špejli upevnujete to oko aby po spojení byl plynuly přechod. Pístnici něčím zpevňujete aby se mi to nepromáčklo a nebou používáte nějakou kulatinu s otvorem uprostřed?

Předem děkuji za radu
Tonny1
Příspěvky: 225
Registrován: pát 20.1.2012 22:21
Bydliště: Kroměříž

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Tonny1 »

;) Tak u ok to já dělám tak že je lepím gelovým vteřiňákem , ale až po obalení folií , co se týká promáčknutí obalu tak to neřeším protože si s tím nehraji a vysunutí a zasunutí je jen u focení a pak u nějaké ukázky je to přece papír , pokud bys chtěl vynechat tu folii tak se dá použít i hliníkový drát. Večer ti nafotím jak to dělám u RW modelů , takový step by step postup. :idea:
Tonny1
Příspěvky: 225
Registrován: pát 20.1.2012 22:21
Bydliště: Kroměříž

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Tonny1 »

Tak jsem si vybral pístnici z modelu T813 AD125 , jedná se o pístnici která je na zvedání hlavního ramene jeřábu.
Začal jsem vyřezáním a podlepením dílů 1mm kartonem
Obrázek,Obrázek
Pak jsem podle šablony zhotovil píst který jsem oblepil pokovenou plastovou folií , stočil tělo pístnice a vyřezal oko pístu , to jsem nalepil gelovým lepidlem na píst a pak dolepil barevné boky. Pístu jsem na konci který je v pístnici odřízl folii tak aby se na párátko dal namotat vymezovací pásek ( ten upravuji podle potřeby nikdy nelepím přímo delku která je v stavebnici ) a zakápnu řídkým sekundovým lepidlem. Pak druhý pásek smotám na tělo pístu a zalepím , ale tak aby se pohyboval těsně po pístu.
Obrázek,Obrázek,Obrázek
Dále píst opatrně vložím do pístnice ( těla ) a pásek který se pohybuje po pístnici vlepím do těla , ale s opravdu malým množstvím lepidla aby se pásek nerozmočil. Dodělám oko na konci pístnice opět lepím gelovým sekundovým lepidlem a nalepím barevné boky oka. Řídkým sekundovým lepidlem opatrně přejedu oka po jejich obvodě a po zaschnutí obrousím . Jakmile je pístnice dostatečně proschlá tak ji zavřu aby nebyla vidět chromová část pístnice a nabarvím , na toto se mi dost osvědčili akrylové barvy a na tento odstín AGAMA N20 (rlm 04)
Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek,Obrázek
Alikuba
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31.12.2014 14:03

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Alikuba »

Děkuju ti moc Tonny1, máš to velice pěkně slepené ty jo. Hned to zkusím a snad se povede.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Ričmond »

Moc pěkně udělaný návod ;-)

Já to teda dělám stejně, ale většinou vynechávám ty vnitřní dorazy - přijdou mi kvůli jedné fotce zbytečně pracné a pod sklem už je to jedno :)
Azaret
Příspěvky: 113
Registrován: pát 20.1.2012 21:37
Bydliště: Troubky

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Azaret »

Myslim ze u takto delane pistnice je nutnost tam ten dorazovy krouzek mit, aby zajistil ze se bude pist pohybvat a drzet tvar rovne v pistnici. Pist by se v tom krouzku co tvori usti pistnice mohl vyklat.
Ja jsem to naposledy delal tak ze jsem si udelal pist, (postup je stejny jako tady). a ten jsem po cele jeho delce omotal prouzkem papiru na pozadovanou silu pistnice. Takze mi pist drzi po cele delce, a ne jen ve dvou bodech jako je to u tohoto prikladu.
Je to rychlejsi a jednoduzsi a pevnejsi.
Uživatelský avatar
Ričmond
Příspěvky: 697
Registrován: ned 2.12.2012 13:38
Bydliště: Předměřice n. Jizerou

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Ričmond »

Azaret: myslel jsem to přesně tak jak píšeš( možná špatná formulace..), ty vnitřní kroužky vynechat uplně a na píst namotat nerezku v celé délce ať chodí ztuha v písnici :)
Tonny1
Příspěvky: 225
Registrován: pát 20.1.2012 22:21
Bydliště: Kroměříž

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Tonny1 »

Dík za pochvalu :oops: . Když mi něco funguje tak se snažím s tím seznámit i ostatní. Ten vnitřní pásek nemusí být na vymezení boční , ale na to abys náhodou ten píst nerozpojil (mam s tím zkušenost), proto píši že ho upravuji . Ono se to pak v zápalu boje s foťákem a potažmo nervama může dopadnout dost s opačným výsledkem . U mne to tak občas bývá díky vrozené vadě , když se totiž na něco soustředím v časové tísni tak se mi rostřesou ruce tak , že můžu do pekárny jít cukrovat koláče. :lol: :lol:
Alikuba
Příspěvky: 12
Registrován: stř 31.12.2014 14:03

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Alikuba »

Prosím nemohl bys mi změřit průměr té pístnice ? píst je špejle a folie to bude okolo 3 mm myslím. Mě napadlo že bych pístnici udělal s laminátové trubičky a píst místo obalování špejle hliníkové kulatiny. Co si o tom myslíš Tonny ?
Tonny1
Příspěvky: 225
Registrován: pát 20.1.2012 22:21
Bydliště: Kroměříž

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Tonny1 »

Tak tělo má 3,1mm a píst 2,1mm ( digi šuplera se vypla a odmítla spolupracovat prej low batery :lol: )
Obrázek,Obrázek
Tonny1
Příspěvky: 225
Registrován: pát 20.1.2012 22:21
Bydliště: Kroměříž

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Tonny1 »

Jj jde to taky tak ale pozor na hliník obyč sekundový lepidlo na něm nedrží je totiž mastný(toho využívám u toho kroužku co je kolem pístu a uzavírá pístnici po vlepení do obalu ten kroužek napustím
řídkým sek. lep. pak pístem projedu párkrát nahoru a dolů a pěkně se to zpevní a můžu mít vysunutý výložník zvedlý na 15 stupňů a v poho drží -- on ten sekuňdák moc nedrží ani na té zrcadlící folii co používám) jinak já používám sek lepidla od loctite 20g ale je tam dost vysoká cena.
Azaret
Příspěvky: 113
Registrován: pát 20.1.2012 21:37
Bydliště: Troubky

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Azaret »

Hlinikova foli je da koupit i jako samolepici, coz bych rekl ze je pohodlnejsi a bezpecnejsi :-)
Tonny1
Příspěvky: 225
Registrován: pát 20.1.2012 22:21
Bydliště: Kroměříž

Re: Hydraulika a pístnice

Příspěvek od Tonny1 »

Jo tu přímo hliníkovou mam taky ale je příliš tlustá i s lepidlem , kdysi jsem chtěl pomocí ní zkusit udělat potah na plast.letadle tuším tu95 ale to je tak 10let možná je už i jiná
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“