Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Tomáš B. »

Možná někteří z vás zaregistrovali, že ve středu byla po rozsáhlé rekonstrukci slavnostně otevřena brněnská vila Tugenhat. Loni touto doubou jsem ve škole měl za úkol se celý semestr touto stavbou zabývat a rozebírat ji. Jednou z částí úkolu byla i tvorba modelu. Tomu všemu předcházela loňská brněnská výstava a já byl obhlédnout samotnou vilu. Věděl jsem , že je v rekonstrukci. To, že bude celá obehnaná plotem a nepůjde skoro nic vidět, jsem nečekal. Zespoda se pod vilu rovněž nedá od nikud dostat. Odešel jsem tedy s nepořízenou - tedy přesněji mám jednu fotku z východní strany (první fotka). Dohledal jsem si tedy pár fotek na internetu a pustil se do stavby modelu.
Obrázek Obrázek

Nejednalo se o klasický papírový model, samotná stavba je z 1mm strojní lepenky a zahrada byla navrstvena z korku. Níže můžete shlédnout fotky jak předlohy, tak mnou vytvořeného modelu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Možná už v průběhu semestru, možná až v létě, těžko teď po roce říct, mě napadlo, že by to nebyl ošklivý papírový model. Pustil jsem se tedy do práce a o volných chvilkách něco málo čmáral, až jsem se dostal do stádia, že jsem si něvěděl rady, jak to budu barvit. Došlo na řeč s Ondrou Hejlem a ten říkal, že to není vlbec marný model, že o něm kdysi uvažoval. Vznikl tedy nápad, že já dokončím konstukci modelu a Ondra jej vybarví a vydá. Někdy z kraje letošního roku jsem model skutečně dokreslil a cvičně slepil bez oken, schodů a podobných zdržovaček.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Z letošních Lůžánek jsem odběhl se kouknout, jak to s vilou vypadá. Hlavně mě zajímala barevnost. Opět jsem se dostal jen ze strany od cesty, ale od úterý bude již vila přístupná. Zakoupil jsem si tedy vstupenku na začátek dubna a všecko pořádně zdokumentuju, ať má Ondra podle čeho vybarvovat. Přece bychom neudělali model špatně barevný.
Obrázek

A tady je rozložení dílů na 4 stránky. Časem se těště na betatest barevného modelu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Šandík »

Na tenhle model se vysloveně těším, díky moc!
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Luisa »

Jo, jo, jo, jo, tohle beru!
Vily to je moje! :D
Uživatelský avatar
Vítek
Příspěvky: 74
Registrován: pát 20.1.2012 22:31
Bydliště: Zlín

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Vítek »

Velmi chválihodný počin. Ta vila je zajímavá zvenčí a ještě zajímavější zevnitř. A její příběh by se měl vyučovat jako součást dějepisu a historie Československa ve 20. století. I Česka století 21.

To Luisa. Ano, ženy mají rády vily ... ;)
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od 2BeerOrNot »

Nazdar kolego, koukám v Ově se také v typologii rozebírají vily? ;)
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Tomáš B. »

Je to tak, bude to asi na všech školách podobné, jen názvy předmětů se různí ;-)
Uživatelský avatar
2BeerOrNot
Příspěvky: 119
Registrován: pát 24.2.2012 23:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od 2BeerOrNot »

No jo no... já zase rozebíral vilu Savoye od Corbíka. A k tomu model v pětasedmdesátině. Mrcha jedna obrovská :lol:
Honz88
Příspěvky: 102
Registrován: stř 1.2.2012 12:37

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Honz88 »

Koukám, že měl někdo stejný nápad jako já. Taky jsem nedávno uvažoval o modelu vily Tugendhat. V dlouhodobém plánu mám vytypovanou ještě jednu slavnou brněnskou vilu. Každopádně jsem hodně zvědavý na výsledek, podobný model tu snad ještě nebyl.
Knox

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Knox »

Ale kdepak. Krabic je tu hodně...
mára
Příspěvky: 207
Registrován: sob 7.1.2012 12:50

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od mára »

Chystá se další zajímavý model jedné z nejvýznamnějších staveb v Česku. Škoda, že v papírovém provedení to bude jen papírová krabice. Problém je, že to co tu stavbu činí zajímavou, je z větší části skryto uvnitř - ať technické vybavení, nebo dispoziční členění.
Uživatelský avatar
Tomáš B.
Příspěvky: 203
Registrován: pon 12.12.2011 18:03
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Tomáš B. »

To já samozřejmě vím, ale dokážeš si představit, jak by byl model lepitelný, kdyby měl být s interiérem?
Uživatelský avatar
Luisa
Příspěvky: 149
Registrován: úte 24.1.2012 21:43
Bydliště: Ostrava!!!

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Luisa »

Já jo, já si ho tam dodělám!!
Když to umí busáci a tatrovkáři tak to zvládnu taky! :D :D
Uživatelský avatar
Vítek
Příspěvky: 74
Registrován: pát 20.1.2012 22:31
Bydliště: Zlín

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Vítek »

Tady jsou dvě krátká povídání k osudům kolem vily.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultur ... nem-lesku/
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultur ... -otevreni/
A na webu ČT jsou dohledatelné reportáže ze znovuotevření a tady jsou pak Události a kometáře, kde se znovuotevření také věnovali.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096 ... 229/video/

Dvoustránkový rozhovor s D. Hammer-Tugendhat, dcerou stavitelů vily je v Lidových novinách ze soboty 3.3.2012.
Uživatelský avatar
Šandík
Příspěvky: 46
Registrován: pát 20.1.2012 21:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Šandík »

mára píše:Chystá se další zajímavý model jedné z nejvýznamnějších staveb v Česku. Škoda, že v papírovém provedení to bude jen papírová krabice. Problém je, že to co tu stavbu činí zajímavou, je z větší části skryto uvnitř - ať technické vybavení, nebo dispoziční členění.
No, hlavně se to nedá napodobit. Ani kdyby se pak člověk zmenšil 1:150 a prošel se perfektně slepeným modelem, jemuž by nechyběl interiér i s nábytečkem, tak by to jednoduše nebylo ono. Model je vždycky jenom lepší nebo horší iluze reality, není s ní ani omylem zaměnitelný... ;o)
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Vila Tugendhat / Tomáš B. + Ondra Hejl / 1:165

Příspěvek od Mikuláš »

Nejsem si jistý, ale snad by šel vytvořit interiér alespoň u salonu (nebo jak se ta část domu s velkými okny jmenuje). Onyxová stěna, stěna ze vzácného dřeva, sloupy - to by snad šlo, ne? Záleží na tom, jaké by to mělo v modelu rozměry. A jak by vypadala prosklená část v porovnání s ostatními částmi vily, které budou mít okna jen „namalovaná“. Nabídnout třeba jako doplněk ke stažení?
Odpovědět

Zpět na „Městské stavby“