Výřezy nekruhových otvorů

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od Mikuláš »

Vedle rýhování je vyřezávání čtvercových/ obdélníkových otvorů asi nejčastější činností při přípravných pracích. Mně osobně dělají potíže malé otvory, kdy mám strach, abych nepřejel vyznačené hrany. Navíc je na samotné rohy špatně vidět.
Tak nějak předpokládám, že většina při vyřezávání postupuje takto:
Obrázek
Nedávno se mi ale osvědčil jiný přístup, při kterém v každém rohu vytvořím špendlíkem (jehlou) nepatrný otvor. Při řezaní hrany pak podle sníženého odporu papíru poznám, kdy mám s řezáním přestat. Úspěšnost závisí na přesnosti, se kterou navazují připravené otvory na řez.
Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od Vojta Č. »

Jasně, "opichování" výřezů byla jedna z prvních věcí, které jsem tady v šerém dávnověku pochytil. Pak je ještě varianta v tom prvním obrázku prohodit fázi I a II. To taky není marný, zvlášť když je otvor tak malej, že by vadilo, že je v rohu rádius ;)
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od Standa F. »

Ano, se vpichy v rozích přišel v pravěku guru všech guruů Vašek Jančata, nechť mu Herkules stéká po bradě do skonání světa. Od té doby používám. Fakt je, že ne vždy se trefím s tím hrotem do rohu 8-).

Fajn, Mikuláši, žes' tuhle drobnou fintu vytáhl na světlo boží.
Uživatelský avatar
Mikuláš
Příspěvky: 119
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od Mikuláš »

Tak trochu jsem tušil, že nejsem první objevitel tohoto postupu. Ale předtím jsem o něm nevěděl. Takže jako Jára Cimrman - zase pozdě!
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od bernie »

...a co tak Krok 1 - z rohu až po "moment strachu" a Krok 2 tedy opět z rohu do místa ukončení minulého řezu, ovšem proti srsti :D
Uživatelský avatar
Waszek
Příspěvky: 203
Registrován: sob 21.1.2012 17:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od Waszek »

Osobně používám metodu, jakou nastiňuje bernie.

1) horní a dolní řez od rohu až za půlku.
2) otočit o 90° a opět dva řezy od rohů
3) opakovat krok 2
4) opakovat krok 2

ale vypíchnutí rohu zní jako dobrý nápad, díky za inspiraci.

Něco podobného vpichu používám u čtvercových otvorů s oblými rohy, kde si vnitřní rohy "vyseknu" podle průměru nějakým kruhovým děrovačem. Tím si zajistím souměrné obliny v rozích.

W
Uživatelský avatar
Asiolo
Příspěvky: 267
Registrován: pát 20.1.2012 22:17
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od Asiolo »

Ahoj
Já jsem se naučil používat tzv. dláto . Z řady čepelek do skalpelů je to "takové to rovné" ostří kolmo na osu plátku...
Dají se sehnat ruzné velikosti a koneckonců si je mužeme i sami upravit. Takže já dnes jen přiložím čepel kolmo na papír , pokut mám přesně ten rozměr jako je otvor, tak jen zatlačím a pak ještě na další strany a vypadne vnitřek. Nemám li přesné dláto použiju o něco menší a přikládám vždy od rohu na jedné a pak na druhé straně...
Uživatelský avatar
Felipe
Příspěvky: 9
Registrován: stř 12.9.2012 16:11

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od Felipe »

Ách a ja sa trápim, ako vyrezávať čisto okienka :) . Občas je riešenie tak jednoduché až je zložité. Veľká vďaka za tento tip kolegovia, aplikujem hneď na ďalšom domčúriku :D
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od Makr »

Ahoj kluci.
Já jsem dlouho hořekoval nad výřezy pro zavěšení kol u formulí, které jsou do dvou milimeterů. Nakonec jsem nástrojovou bruskou ubrousil jeden tupý hrot do skalpelu do tvaru dláta, které je 1mm široké a asi 6mm dlouhé. Uchycení do těla skalpelu jsem nechal jak bylo a postupně až ke konci ubrousil šířku. Až posledních 6mm ubrousil do 1mm šířky.
Snad jsem to popsal srozumitelně.
Martin
SkylineJDM
Příspěvky: 219
Registrován: čtv 1.5.2014 17:25

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od SkylineJDM »

Taky mám ten problém z výřezy u malých dílů, chci se optat pokud v návodu je doporučeno to ještě podlepit, jak řešíte další průřez a následný ohyb aby se vám to nezkroutilo, neprotrhlo atp.. ?
Hlavně když máte větší prsty a nejste žádné vychrtlé děcka :lol: , tak mi to vůbec nejde nějaký tip ?
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Výřezy nekruhových otvorů

Příspěvek od Aki »

Skyline: asi budeš muset upřesnit, co konkrétně tím chtěl básník říci :)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“