impregnace papíru

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
spookii
Příspěvky: 28
Registrován: sob 3.3.2012 11:59
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

impregnace papíru

Příspěvek od spookii »

Zdravím místní patlaly, chtěl bych se zeptat co používáte na impregnaci papíru mimo vteřinového lepidla. Jde mi o zpevnění papíru pro lepší broušení, jelikož takto chci upravovat 3/4 modelu přijde mi vteřinové lepidlo jako nejméně ekonomická varianta. Budu ho potřebovat vagon. Napadlo mě použít něco jiného. Mám doma bezbarvý lak na nitro bázi a nebo bezbarvý lodní lak na syntetické bázi. Šel by jeden z nich použít?

Případně co používáte nebo doporučíte Vy?
Uživatelský avatar
djpavel
Příspěvky: 297
Registrován: pát 20.1.2012 23:16
Bydliště: Klatovy

Re: impregnace papíru

Příspěvek od djpavel »

No já o ničem jinym na zpevňování papíru než je vteřiňák nevim.
Pokud ty ho nechceš pužívat tak je nejlepší alternativy vyzkoušet.
Myslim tim napustit různý tloušťky papíru těma lakama co máš a pak uvidíš jak se papír bude chovat při broušení,tmelení,lakování atd.

A to hodláš celej model koupat ve vteřiňáku ža se ti to nevyplatí?
spookii
Příspěvky: 28
Registrován: sob 3.3.2012 11:59
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: impregnace papíru

Příspěvek od spookii »

Celý ne ale tak 3/4, budu ho celý přelakovávat a chci ho doplnit o vyřezané detaily...
Uživatelský avatar
TomC2
Příspěvky: 378
Registrován: pát 20.1.2012 23:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: impregnace papíru

Příspěvek od TomC2 »

Použij hodně naředěný nitrolak. ;)
Uživatelský avatar
serpens
Příspěvky: 60
Registrován: pát 20.1.2012 21:43
Bydliště: Zilina
Kontaktovat uživatele:

Re: impregnace papíru

Příspěvek od serpens »

Pozri si tuna cast 2.2d http://papermodelers.sk/viewtopic.php?f ... 453#p90582" onclick="window.open(this.href);return false;
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: impregnace papíru

Příspěvek od hank »

V 70. letech, když na trhu nic nebylo, železniční modeláři vymysleli náhradu konstrukčních desek z houževnatého polystyrénu papírem impregnovaným v roztoku zbytků tohoto plastu (většinou šlo o "stromečky" a další odpad z plastikářských kitů) v toluenu. Hustota toho roztoku, tj. koncentrace polystyrénu, a doba "pobytu" papíru v něm zároveň určovala, jestli z toho opravdu vznikla plnohodnotná náhrada konstrukční desky nebo jestli šlo jen o zpevnění nebo impregnaci papíru. Nutno vyzkoušet. Problém je pochopitelně s pracovním prostředím (vdechování výparů) a bezpečností práce (hořlavost). Kdo to dělal doma a neměl jiný pracovní prostor než stůl v panelákové kuchyni, dřív nebo později pravidelně narážel na důrazné protesty matky nebo manželky. Ale při dodržování všech předpisů si to občas "lajsli" i v mládežnických klubech.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“