Délka pro návin na průměr ?

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
míša kulička
Příspěvky: 266
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Délka pro návin na průměr ?

Příspěvek od míša kulička »

Měl bych dotaz na odborníky:
Dá se vypočítat délka papíru, když vím že budu namotávat papír 120 g/m² na 2 mm drát a potřebuju ø 2,6 mm ??
Nebo je nutno postupně ø odměřovat ? Trubička by měla být trochu pevnější, proto musí mít víc vrstev.

Děkuji za chytré rady.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Délka pro návin na průměr ?

Příspěvek od JakubSDK »

Ahoj,

120g papír má tloušťku cca 0,16mm a na 2mm průměr by jsi teoreticky měl navinout cca 23,5mm papíru, jelikož obvod drátku je 6,283mm :geek: , ale to je jen teorie, protože tam bude vznikat přechod, který tloušťku v jednom bodě navýší. To by jsi musel vždy navinout jen na délku obvodu a další pásek opět na ten první, atd., atd. :geek: Ale možná se pletu 8-) a proto bude lepší to zkusit a poměřit ;)
Jakub.
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Délka pro návin na průměr ?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

No já to odhaduji na délku okolo 35mm, aby to v konečném důsledku udělalo průměr 2,6mm.
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Délka pro návin na průměr ?

Příspěvek od JakubSDK »

Tak jsem to zkusil s ofsetovým papírem o 160g o tl.0,2 a na 2mm párátko jsem navinul cca 18,8mm dlouhý proužek a výsledná tl.byla cca 2,6mm, jen odhad, nemám po ruce šupleru ;)
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Délka pro návin na průměr ?

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Ano maš recht....úplně jsem zapomněl při rychlém propočítávání, že se zvětšuje průměr a ne poloměr. Jo jo při třech otočkách to může tak udělat. Já jsem měl v hlavě až 5 otoček a to je už moc....jsem se sekl sakra..... hi hi hi.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Délka pro návin na průměr ?

Příspěvek od Standa F. »

Jo, kuci, Archimedova spirála. Deskriptivní geometrie alias deska v prvních ročnících průmyslovek. Než ji ale nastudujete, je opravdu nejlepší ta šuplera 8-) .
Jirka
Příspěvky: 153
Registrován: sob 21.1.2012 20:29
Bydliště: Pacov

Re: Délka pro návin na průměr ?

Příspěvek od Jirka »

K tomu stačí jen trochu zauvažovat, uvědomit si, že každá otočka přidá na průměr dvojnásobek tloušťky papíru, a znát ze základky základní vzorec že o (obvod)=3,14*D (průměr) :).

Papír 120g má tloušťku cca 0,15mm - tj. pro trubičku s vnitřním průměrem 2mm a vnějším 2,6 mm potřebuji přesně 2 vrstvy papíru (lepidlo neuvažuji, výsledek se tak lišit nebude ;) ). Každá vrstva zvětší průměr o 0,3 mm
Radius ohybu papíru je přibližně v 1/3 jeho tloušťky - tedy první vrstva bude mít délku 3,14*2,1mm = 6,6mm. Druhá vrstva se navíjí na průměr o 0,3mm větší - má tedy délku 3,14*2,4mm = cca 7,5mm. Dohromady 14,1mm :).
JakubSDK píše:Tak jsem to zkusil s ofsetovým papírem o 160g o tl.0,2 a na 2mm párátko jsem navinul cca 18,8mm dlouhý proužek a výsledná tl.byla cca 2,6mm, jen odhad, nemám po ruce šupleru ;)
Tebe bychom potřebovali do kontroly - bez šuplery od oka určovat délku a průměr na desetinu milimetru je opravdu supermanovské (nebo cimrmanovské???) :D
Uživatelský avatar
JakubSDK
Příspěvky: 1663
Registrován: stř 5.6.2013 15:44
Bydliště: Nymburk

Re: Délka pro návin na průměr ?

Příspěvek od JakubSDK »

Jirka píše:K tomu stačí jen trochu zauvažovat, uvědomit si, že každá otočka přidá na průměr dvojnásobek tloušťky papíru, a znát ze základky základní vzorec že o (obvod)=3,14*D (průměr) :).

Papír 120g má tloušťku cca 0,15mm - tj. pro trubičku s vnitřním průměrem 2mm a vnějším 2,6 mm potřebuji přesně 2 vrstvy papíru (lepidlo neuvažuji, výsledek se tak lišit nebude ;) ). Každá vrstva zvětší průměr o 0,3 mm
Radius ohybu papíru je přibližně v 1/3 jeho tloušťky - tedy první vrstva bude mít délku 3,14*2,1mm = 6,6mm. Druhá vrstva se navíjí na průměr o 0,3mm větší - má tedy délku 3,14*2,4mm = cca 7,5mm. Dohromady 14,1mm :).
Panáček bude asi matematik :lol: :lol:
to navíšení průměru mi nějak uniklo :roll: alespoň pro příště už budu vědět ;)
Jirka
Příspěvky: 153
Registrován: sob 21.1.2012 20:29
Bydliště: Pacov

Re: Délka pro návin na průměr ?

Příspěvek od Jirka »

JakubSDK píše:Panáček bude asi matematik :lol: :lol:
Matika mi sice šla ale věnovat se jen jí by byla asi nuda - už 25 let dělám raději konstruktéra náklaďáků a přívěsů :D :D :D
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“