Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od Gerry »

Abych si odpočinul od Formulí a dopraváků, rozhodl jsem se pro změnu navrhnout ...tedy ... pokusil se navrhnout cosi jako rekonstrukci raně středověké tvrze. Aby to nebylo jednoduché, vybral jsem objekt, ze kterého se dodnes nedochovalo téměř nic :lol:.
Jenže ... byvše v náročné vědě castelorální toliko noviciusem, narazil jsem na několik zádrhelů. Pokud by se našel zkušený stavitel a neskrblil radou ..... ;-)
Takže, co vím:
Jednalo se o objekt, existující od 13. do poloviny 15. století. Podle archeologických výzkumů to byl věžovitý objekt o čtvercové základně cca 10 x 10 m. Pravděpodobně dřevěný na kamenné podezdívce.
A teď moje problémy:
1) Lze předpokládat, že tvrz vydržela až do 15. století dřevěná? Není možná její pozdější přestavba na zděnou s hrázděným podsebitím?
2) Pokud zůstala dřevěná, do jaké výšky sahala podezdívka? Bohužel jsem nikde nenašel kresbu obdobné tvrze.
3) Aby to nebylo jednoduché - půdorys nebyl čistá čtverec, ale čtverec se seseknutými hranami --- no prostě něco takovéhleho:
Obrázek
Nemáte někdo obrázek stavby s takovouhle podezdívkou?

Díky moc předem!
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od Lesy »

Ahoj Gerry,
Držím palce ke zdárnému dílu. Myslím si, že pokud se z tvrze nedochovalo nic, v podstatě ji můžeš udělat úplně jak chceš. Co se týká těch rohů, tak třeba na hradě Gutštejn je věž se zaoblenými rohy, což by ve finále mohlo vypadat podobně. Hlavně na venkově obvykle přetrvávali archaické a tradiční stavby dlouhou dobu, takže proč by nemohla být stejná až do 15. století ?
Na prvním obrázku je překreslená vesnická tvrz podle historického vyobrazení. Pěkně je tam vidět věž se zděným přízemím a patrem, druhé patro je roubené a nad ním je ještě obraný ochoz. Druhý obrázek představuje hypotetickou rekonstrukci hrádku Pulkov, ze kterého nezbylo taky téměř nic, jen kousek zděného základu. Doufám, že ti ty obrázky alespoň trochu pomůžou.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od Aki »

hehe, to je docela oříšek,když chce člověk dělat něco, o čem nemá ani ánung, jak by to mělo vypadat :D
Uživatelský avatar
Gerry
Příspěvky: 168
Registrován: stř 25.1.2012 10:53
Bydliště: Česká Kubice + (srdcovka) Jesenice

Re: Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od Gerry »

Aki: To máš pravdu, ale vysloveně z nuly nevařím ... na tvrzišti kdysi proběhl komplexní výzkum, který odhalil sice minimum, ale přece jen alespoň nějaký základ. Jsem na tom asi tak jako pan arch. Vyškovský když se pustil do Sionu :lol:
Lesy: Díky za rady, v podstatě mi potvrzuješ to k čemu jsem se dobral i já. Ta moje tvrz byla podstatně jednodušší, nalezl jsem na hrady.cz hmotovou rekonstrukci něčeho podobného:
Obrázek
Jen ta moje bude ještě menší a jednodušší.
Asi něco jako hlavní stavba zde:
Obrázek
No uvidíme ... už teď se kolím z textur zdí a trámů... zlaté reklamy na Formulích :lol:
Ale co by člověk pro domečky neudělal....
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od Aki »

každopádně držím palce, já bych se pustit do nějaký rekonstrukce neměl odvahu...
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od Lesy »

V podstatě půjde o věžovou tvrz, kam až bude sahat zděná část je jenom na tobě :D
Ještě jsem našel pár pěkných příkladů.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Takže s chutí do toho a půl je hotovo !
Makr
Příspěvky: 309
Registrován: ned 4.3.2012 16:09

Re: Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od Makr »

Ahoj Gerry.
Vše, co píše Lesy je pravda a nebudu to komentovat. Ostatně, je to profík. :-)
Jen si dovolím takovou úvahu. Když budeš dělat kamennou podezdívku, tak v místě "položení" dřeva na zeď by měla být šikmá plocha kvůli spolehlivému odvedení vody.
A co se týče výdrže "srubu" kolem 150i-200 let, tak to není problém. Když od Prahy jedeme na Českou Lípu, tak v osadě, kde se docela nedávno sesul poslední zbytek zdiva s cimbuřím místního hradu, stojí původní srubový hostinec, který má na trámech dataci (a teď si nejsem jistý, jestli si to dobře pamatuju) 1756. A to je na dříví zatraceně dost. Na hradě Oseku zase v překladu okna je vysekaný datum asi 1230. Pokud se stavitelům a hlavně tesařům podařilo najít správný způsob napuštění dřeva "čímsi", zabránění vsaku vody a zamezení hmyzákům, tak vydrželo dlouho. Hlavně zabránit vodě, aby se vsakovala do dřeva a neměla možnost odpařování. To pak nastoupí hmyzáci a houby a jde to rychle do háje.
Držim palec novému hradaři, vlastně tvrzaři :-))
Martin
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od hank »

K životnosti dřevěných staveb: Nejstarší datování dřevěné chalupy, které jsem kdy viděl, bylo 1609, a to na patrové dřevěnici v Karlovicích u Vrbna pod Pradědem. Ještě koncem 80. let se v ní normálně bydlelo. Bohužel však nevím, jestli vůbec a/nebo v jakém stavu přežila velkou vodu v r. 1997, údolí Opavy pod Vrbnem bylo jednou z nejhůře postižených oblastí na Moravě.
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od hank »

Ještě k těm roubenkám: Historici architektury občas vročení na lidových chalupách zpochybňují a tvrdí, že se přenášelo na novou chalupu, když se postavila na místě zbořené staré. Prof. Mencl tvrdil, že prokazatelně nejstarší dřevěnicí u nás byla vorařská hospoda v Živohošti z r. 1617, která vzala za své při stavbě Slapské přehrady v r. 1950.
jafobe
Příspěvky: 74
Registrován: ned 12.1.2014 21:04

Re: Rekonstrukce tvrze - žádost o radu

Příspěvek od jafobe »

jediné co znám obdobného půdorysu jsou některé rozhledny (Žalý, Tanečnice ...) takže by se do určité míry dalo inspirovat jimi, ale neznamená, že z tohoto půdorysu se to nemohlo zbíhat do čtvercového, který by byl pod dřevěnou nástavbou, čímž by byl spodek tvrze masivnější, i když na tehdejší dobu by to byla asi komplikovanější konstrukce ...
možná by na podezdívce ani nemusela být šikmá plocha pro odvádění vody, jak píše Makr, dost často dřevěnná nádstava (byť asi né zrovna moc často roubená, když už se tu roubené stavby zmiňují, ale můžu se mýlit), o něco přesahovala kamennou podezdívku, alespoň tomu tak bývá u dřevěnných konstrukcí u věží hradů, jimž by do určité míry tvrz mohla být obdobou (ochrana a rozhled) u tvrze by ale mělo být zastoupeno i to zbylé od hradů (možnost obývání a uskladnění zásob) přílišná reprezentace a rozlehlost hradů by byla spíše komplikací u takto velké (malé) tvrze
spodní část opevněná kamenná, dělal bych ji do takové výše, aby se nedalo snadno odspodu zapálit (v té době asi loučema) dřevěnná nádstavba, kdyby se někdo dostal až tak blízko, u tvrze spíše vnitřní prostory pro uskladnění potravin a příležitostné obývání
vrchní dřevěnná část spíše jen s ochozem, i když s ohledem na základy by asi mohla být obytná část i v jádru dřevěnné části a ochozem kolem, aby bylo vidět kolem tvrze a dalo se z nich bránit okolí třeba střelbou z luků
toť aspoň něco z toho jak bych podobný problém řešil já
a něco málo pro inspiraci, zmínky o jedné tvrzi o trochu větší ale čtvercové, a jeden malovaný obrázek:
http://www.geocaching.com/geocache/GC43 ... 2dbfbb6f33
http://www.josefmalich.estranky.cz/img/ ... zrubku.jpg
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“