Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Příspěvek od Martin Č. »

Ahoj,
Poněkud hekticky, přesto si dovolím prezentovat něco jako beta stavbu zámečku Ferdinandsko kdesi u Prostějova. Nikdy jsem žádnou betu nelepil, v tomto případě mě autor Janek Prošek poprosil pouze o druhé slepení modelu „je-li to slepitelné i někým jiným“ bez jakýchkoliv dalších požadavků.
Přesto si dovolím stavbu předvést.
Obrázek
Slepitelný zámeček rozhodně je a výsledek je i dost koukatelný. K postupu mám jen několik drobností. Můj tisk byl laserem na ofsetový papír a jak je u laseru zvykem, dost se mi to loupalo, což je vidět i díky velkému vrstvení konstrukcí. Myslím, že pokud autor model dostane ven, lepší (jiný) tisk toto vyřeší.

Podivné je z mého pohledu řešení komínů, které autor zamýšlel průběžné až na zem, spojené se základnou – asi kvůli kolmosti. Sám jsem je nicméně podstatně zkrátil a u dvou krajních křídel spojení základny vystřihl, kvůli lepší manipulaci při lepení střechy. Místo takto "dlouhých" komínů až na zem, bych raděj přidal nějaké zakrytí na korunu komínu, aby, když už jsou komíny s vnitřkem, nepůsobily jako z plechu, ale z pořádné, silné zdi.

Přesnost modelu je výtečná, vynechal jsem jen tu a tam některé chlopně a lepil na tupo (to je snad ale věcí vkusu každého modeláře). Myslím, že vzniklé nepřesnosti a vše, co se nepovedlo úplně ťip ťop, padá na vrub mým průměrných lepičských schopností.

Model na slepení není však nijak složitý, ale neuvěřitelně (chce se mi říci až kur...ky) pracný. Plastičnosti je dosaženo už zmíněným vrstvením jednotlivých dílků na sebe – okna dospod, na to zdi, na ně šambrány oken, pak ještě různé vícevrstvé římsy a vyfikundace :twisted: . Na jeden zátah to slepitelné není, myslím, že i otrlý modelář Ferdinandsko minimálně jednou na několik týdnů s chutí uklidí pod postel. Toť ode mne vše, na víc nemám prostor, snad se pěkného modelu domečkáři někdy v příštím roce dočkáte, za sebe autorovi tleskám ;-)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
hank
Příspěvky: 265
Registrován: stř 25.1.2012 21:08

Re: Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Příspěvek od hank »

Jen upřesnění místa: Je to ve vojenském újezdu Březina u Vyškova, takže bohužel nepřístupné. Vlastníkem je stále armáda, od r. 2005 je objekt prázdný a chátrá.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Příspěvek od Aki »

mno nevím... předloha se mi líbí, model už o dost míň... barvičky zdí takový sterilní, ale to bude asi laser tiskem. ta střecha je jiná z jakýho důvodu? určitě by to chtělo něco udělat s barvou oken a s těma šílenýma komínama, ty to dle mýho názoru totálně zazdily...
barevnej přechod na oknech vypadá (když se namíchaj ty správný barvy) dobře, ale ten přechod musí jít přes celý okno, ne přes každou tabulku zvlášť, páč to z okna uděla trochu divnou mozaiku...
förlustavord
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 26.1.2012 13:39
Bydliště: Brno

Re: Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Příspěvek od förlustavord »

Slovo autora:
Předně Martinovi obrovský dík, že se do toho vůbec pustil a přežil vrstvení. Sám jsem to lepil, konstruovat mi to bavilo, modelovat už méně - souhlas, je to otrava. Zpětně jsem sám sebe utěšoval, že to za efekt výsledku stálo. No to je (slovy klasika) "dle vkusu každého soudruha".
Co se týče komínů: když mi to takhle píšete, souhlasím, vypadá to blbě. Při konstrukci jsem tohle podcenil. To ale umím předělat, to není problém.
Okna: původně jsem to dal tak, jak píše Aki. Ale vypadalo to taky zvlástně. Nevím, v čem dělám chybu, ale obě varianty jsou nepřirozené.
Tónovat plochy prostě neumím. Obecně je pro Corel zatím víc soupeř než pomocník. Pár variant jak rozbít plochu jsem zkusil, dopadne to vždy neslavně. Přiznávám: tohle prostě neumím.
Střecha je jiná.. Totiž: původní krytina od projektanta je to, co tam mám já. Když objekt přebrala armáda, zrovna už byla střecha tak akorát zralá k výměně, ale AČR rozhodla, že bude levnější to zaplechovat a následné opravy plechu budou znovu levnější, než opravy došek. Ty rudé plechy jsou provizorium a na stavbu správně nepatří!

Co se týče zámku, je v nepřístupném VVP, vyjednal jsem si s AČR vstup, asi 4 hodiny jsem objekt měřil geodeticky (laserový bezhranolový dálkoměr) pak měsíc u microstationu a corelu. Je to proporcionálně dokonalé - rozumějte je to přesná zmenšenina 1:130, nic není odhadované, vše je měřené.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Příspěvek od Aki »

rozměrově a konstrukčně to vypadá moc dobře, proti tomu vůbec nic nenamítám. i to vrstvení je fajn, dodá tomu sympatickou plastičnost... jenom ty barvičky mi připadaj takový spíš omalovánkový, šindele bych zkusil víc do hněda, takhle šedý jsou trochu zvláštní - proti zbytku asi až moc vyšisovaný. do okýnek zase naopak šedou přidat, přechod světle šedá - tmavě šedá vypadá podle mě líp, než světle modrá... ale ber to spíš jen jako připomínku a námět k zamyšlení, nikoliv kritiku :)
förlustavord
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 26.1.2012 13:39
Bydliště: Brno

Re: Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Příspěvek od förlustavord »

Ježiš, fuj, nevím na co jsem myslel a napsal jsem došky, šindel samozřejmě... :-)
Já právě nepotřebuju námět na zamyšlení, já potřebuju tu kritiku. Návod k zamyšlení znamená pouze konstatování problému, kritika je ta bota, kterou je třeba cítit na hýždích. ;-) Vánoce budou dlouhou dobou, kdy si můžu hrát s Corelem a zkoušet, tak se do toho pustim. Třeba to přinese své ovoce, přetisknu, znovu slepim a fertig. Na ty komíny dle mého stačí udělat "hranaté kroužky" nalepené jen natupo, asi už není nutné mět svislou stěnu ešče uvnitř.. Dál tedy okna, textury, možná ty ozdoby nad vstupem předělám, ty se zas nelíbí mně. :-) A hlavně vytisknout na inkoustovce a ne lejzru. Tak jo - aspoň nebudu na Vánoce čučet do zdi.
Jinak se už chystaj další modely, mám jeden zpracován geometricky, ale nevybarvený, druhý teprve konstruuju. Zase se ozvu, až bude posun, ať už s Ferdinandskem nebo těmi dalšími.
PS: förlustavord = förlust av ord, nebo-li švédsky "škoda slov", což tak nějak vyjadřuje mé prozatimní modelářské kvality.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Příspěvek od Aki »

mně se šindele a došky taky pořád pletou, z toho si nic nedělej :D vršky komínů bych pořešil asi klasicky po Vyškovsku. pokud chce někdo tunit, nechť si to vytuní :) takovýhle krátery to ale fakt nejsou, mrkni na mapy.cz, tam jsou ty rozměry děr docela dobře vidět
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2566
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Příspěvek od kaktusak »

Já bych neřekl škoda slov , mě se tento počin líbí . Co psal Aki tak s tím plně souhlasím . Okýnka poladit a to té žluté fasády bych přidal trochu červené , aby to víc odpovídalo realitě . A samozřejmně ty komíny . Naopat to vrstvení ( plastičnost ) se mi líbí .
Uživatelský avatar
Daniel
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 29.5.2012 8:27
Bydliště: České Budějovice

Re: Zámeček Ferdinandsko / förlustavord / 1:130 (beta)

Příspěvek od Daniel »

Mně se tvůj počin taky líbí, stejně jako kladný přístup k těm tipům na vylepšení. Držím pěsti at se ti upgrade povede a těším se i na další modely z tvé dílny. Pěkných domečků totiž není nikdy dost 8-)
Odpovědět

Zpět na „Hrady, zámky, tvrze“