T-22 torpédový člun třídy Elbing / GPM / 1:200

Modely soutěžní kategorie L

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

T-22 torpédový člun třídy Elbing / GPM / 1:200

Příspěvek od Michal K. »

Zdravím všechny lodičkáře a nejen je :)

Po dlouhém rozhodování co dál jsem se pustil do tohoto modelu. Velkou loď se mi teď stavět nechce a navíc nic od Německého námořnictva ještě doma nemám. Model je z roku 2006 a je slušně propracovaný. Tolik malých dílečků jsem ještě nikdy nelepil. Je to v podstatě samá drobotina. Tak uvidíme jak se s tím poperu, jestli na to mám a nebo to skončí v koši. :)

sešit je v pro mě neznámém formátu o něco větší než A4

Obrázek

a obsahuje:
-návodové kresby 5 a půl strany

Obrázek

-kostra a ostatní žebra 2 strany

-samotný model 6 a půl strany

Obrázek Obrázek Obrázek

V obou světových válkách používalo německé námořnictvo takzvané torpédové čluny,což byly zmenšeniny torpédoborců,které nebyly určeny pro činnost s hlavními silami loďstva a proto mohly být podstatně menší při zachování stejné nosnosti torpéd či min.Všechny nesly označení s písmenem T na rozdíl od Z u torpédoborců.Navzdory svým rozměrům se dokázaly velmi dobře prosadit.Ve 20.letech byl mezi prvními plavidly nového německého loďstva postaven tucet jednotek tříd Albatros a Iltis. Následovalo dvacet jedna číslovaných lodí tříd Typ 35 a Typ 37.U nich to ale projektanti přehnali,zmenšily rozměry a výzbroj natolik,že lodě vykazovaly všechny slabiny menších S – bootů,ale bez jejich předností.
Po těchto neoblíbených lodích následovala zcela odlišná plavidla třídy Typ 39,jejichž 15člennou skupinu ( T22 až T36 ) postavila zkušená loděnice Schichau v Elbingu ( Elblag ).Proto se obecně označovaly jako třída Elbing.Vrátily se ke dvoukomínovému uspořádání a přestože neměly zvýšenou přední palubu,vypadaly natolik impozantně,že by se mohly zaměnit s oceánskými torpédoborci.Díky o 17 m delšímu trupu mohly nést čtyři jednohlavňové 105 mm kanony ve střední čáře i obvyklé dva trojhlavňové torpédomety.Lodě byly spuštěny na vodu v letech 1942 – 1944.

Základní technické údaje:
Výtlak: standardní 1 295 t,plný 1 755 t,rozměry: délka 102,0 m,šířka 10,0 m,ponor 2,6 m,pohon: dvě sady parních turbín o výkonu 23 862 kW,dva hřídele,rychlost: 33,5 uzlu,dosah: 9 300 km při rychlosti 19 uzlů,výzbroj: čtyři jednohlavňová 105 mm děla,dvě zdvojená 37 mm protiletadlová děla a šest jednohlavňových 20 mm protiletadlových děl,dva trojhlavňové 533 mm torpédomety a až 50 min,posádka: 198 důstojníků a mužů

zdroj-internet

Stavbu modelu jsem začal protiletadlovou výzbrojí. První na řadu přišlo pět jednohlavňových děl ráže 20 mm, jimiž se teď zabývám.
Michal K.
Příspěvky: 144
Registrován: čtv 6.12.2012 22:16

Re: T-22 torpédový člun třídy Elbing / GPM / 1:200

Příspěvek od Michal K. »

První foto ze stavby. Lepí se mi to docela blbě, protože ty maličký dílky se při tvarování a lepení rozvrstvují a doslova rozpadají pod rukama.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: T-22 torpédový člun třídy Elbing / GPM / 1:200

Příspěvek od Pavel Pejša »

Zatím to vypadá bezvadně. A ani nevíš jak ti rozumím, GPM používá hroznej papír.
Odpovědět

Zpět na „Lodě / Ships“