jak na ohýbání

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
petkon
Příspěvky: 13
Registrován: sob 14.9.2013 18:37

jak na ohýbání

Příspěvek od petkon »

Ahojte, nenapadl mě lepší název předmětu. Jedná se o to, že stavím model Škoda CAS 25-Š 706 RTHP. Je to model hasičského auta a narazil jsem na dva problémy. Ještě bych měl podotknout, že to je můj první model, takže ještě nejsem v modelářství dost zběhlý. Některé díly jsou naznačeny že by se měly ohnout, jednou z rubu, potom z lícu, a pak vystihnout, jedná se třba o díl stěrače z tohoto modelu. Nevím co s tím, mě bych ty světla vystřihnout, ale co s tím ohýbáním???? Jak to prosím funguje???

Druhý problém je s hadicovým košem - nevím ani náhodou jak ho složit, aby to vyšlo dobře... máte někdo se stavbou tohoto modelu zkušenost? pokud ano, prosím poraďte..

Dík Petr

Jo, nepřišel jsem na to, jak nahrát obrázek, který jsem vyfotil.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: jak na ohýbání

Příspěvek od Lukáš »

Rád bych poradil, ale první odstavec jsem ani po několikerém přečtení nepochopil. Díl stěrače se ohne o 180 stupňů, slepí a pak vyřeže.

Hadicový koš je poměrně pěkně rozkreslený v návodné kresbě. U dílu 73L je horní obdélníku rubová strana - ohneš, slepíš a vyřežeš díry vyznačené na líci. Spodní obdélník se ohne o 90 stupňů. Díly 72 zpracuješ obdobně, pouze před slepením polovin vyhneš ty chlopně v dolní části.
petkon
Příspěvky: 13
Registrován: sob 14.9.2013 18:37

Re: jak na ohýbání

Příspěvek od petkon »

Děkuji za odpověď, myslím že i přes to, že jsi úplně nepochopil (čemuž se není co divit) ten první odstavec, tak si myslím, že už vím co s tím. Evidentně ten model znáš, proto bych chtěl ještě jednu věc, ohledně tho ohýbání, jenom pro potvrzení. u dílu 59, jsou to 4 díky a před jejich vystřižením a nalepením na nějakou větší část je potřeba ten díl jako celem pozobýbat (jednou z rubu a pak z lícu), je to tak???

Ohledně toho koše, slepil jsem ho, ale i tak mi z něj přečnívají nějaké díly. Je možné, že i u toho koše se mělo něco ohnout a slepit, než jsem ty vyřezal? Mám ny mysli takovou tu košovinu.... Čísla dílů jsou 73L,P a 72.

Dík za odpověď....

Petr
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: jak na ohýbání

Příspěvek od Lukáš »

Model znám, protože ho mám doma. Kdysi jsem ho dostal nádavkem k něčemu jinému a v placaté formě asi zůstane navždy, protože nějak neodpovídá mým představám.

Díly 59 jsou blikny na kabinu. Skutečně se to má naohýbat, jak popisuješ, a pak slepit. Ve výsledku tak díl bude silný na tři vrstvy papíru. Místo ohýbání to taky můžeš rovnou na potřebnou sílu podlepit. U koše jsem ti psal, že nejprve ohneš a přilepíš rubovou část (podle rysky s plným trojúhelníčkem) a až pak vyřežeš. Bez obrázku si z tvého popisu nedokážu dost dobře představit, co ti kde přečnívá.

BTW: Možná by nebylo od věci si v příslušné sekci založit vlákno s reportem ze stavby, což? ;)
petkon
Příspěvky: 13
Registrován: sob 14.9.2013 18:37

Re: jak na ohýbání

Příspěvek od petkon »

Dobrej nápad. Zkusím to s tím novým vláknem, i když z toho, co jsi mi napsal se zdá, žesem asi zapomněl tu košovinu "zdvojnásobit" slepením ohnutých dílů a už jsem to nalepil na ten hlavní díl.... takže to bude vypadt asi ja u prasete... ale tak mě napadá, zda by jsi se toho třeba chtěl zbavit, myslím toho modelu, protože ten koš už nerozlepím... Samozřejmě bych to nechtěl zadara.....
Dík za rady a pohodový přístup.
Petr
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: jak na ohýbání

Příspěvek od Lukáš »

Ukaž nějaký fotky, třeba se s tím pořád dá něco dělat..
petkon
Příspěvky: 13
Registrován: sob 14.9.2013 18:37

Re: jak na ohýbání

Příspěvek od petkon »

teď už asi budu vypadat jako trouba, ale nemám tušení, jak tady vložit obrázek. Chce to vždy odkaz na nějaké webové uložiště. je tu něco, jako uložiště pro všechny členy fóra, které je možné pro tyhle účely využívat???
Uživatelský avatar
komar
Příspěvky: 290
Registrován: ned 12.2.2012 13:13
Bydliště: Heart of Hostýn Hills

Re: jak na ohýbání

Příspěvek od komar »

Ahoj,
... něco málo o vkládání fotek najdeš tady :
viewtopic.php?f=11&t=66" onclick="window.open(this.href);return false;
A myslím, že i toto ti bude stačit ... ;)
A je zde (na fóru) i pár rubrik, které stojí za přečtení...neváhej - sekce "Stavba, konstrukce, tipy, triky" návody tě v loji nenechá...8-)
No... a zde si také prohlédni písmenka po sobě jdoucí : :D
viewforum.php?f=11" onclick="window.open(this.href);return false;
Ať se daří !
petkon
Příspěvky: 13
Registrován: sob 14.9.2013 18:37

Re: jak na ohýbání

Příspěvek od petkon »

Děkuji vam oběma pánové za cenné rady a pomoc.Dle zjistil jsem jak vkladat fotky tady do fora (mohlo me to napadnout samotneho) a tak bych zkusil založit v konstrukcich nove vlakno.Muj model tam ještě není.Ohledně odkazu k pirátění-už jsem od nějakých dobráků dostal jakési doporučení a myslím že jsem to pochopil...Ještě jednou děkuji za rady.Herkulesu zdar
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“