Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Odpovědět
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Koppik »

Maměnka na Pustevnách

Obrázek

Autor: Richard Výškovský
Rozsah: 7x A4 Vystřihovánky (Návod je jen na webu, cca 7 stran skopčených do wordu)
Měřítko: 1/120
Obtížnost: Noo řekněme že tahle mrška nebude z nejlehčích :lol:

Předloha:Osada Pustevny leží v Beskydech v sedle pod Radhoštěm ve výšce 1018 metrů. Pustevny byly pojmenovány po poustevnících, kteří zde v polovině 18. století žili. Na konci 19. století, kdy lidé začali více cestovat, byla na Pustevnách z iniciativy Pohorské jednoty Radhošť postavena první turistická útulna Pústevňa a kamenná chata Šumná. Protože turistický ruch narůstal, bylo třeba zvýšit i ubytovací a pohostinské kapacity. Členové Pohorské jednoty se obrátili na vsetínskou stavební kancelář Michala Urbánka, jehož tehdejší zaměstnanec slovenský architekt Dušan Jurkovič projektoval v roce 1898 ve slohu lidové secese postupně další dvě útulny - Libušín a Maměnku. Další stavební rozvoj Pusteven nastal za první republiky.

Po vyřešení sporu o vlastnictví objektů je dostalo do správy Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a od roku 1995 se pustilo do jejich obnovy. V roce 1999 byla otevřena útulna Libušín a v roce 2003 byla zpřístupněna také Maměnka. Areál Pusteven byl v době rekonstrukce prohlášen Národní kulturní památkou.
Zdroj: iABC

STAVBA:
- Jelikož mým posledním větším arch. počinem byla Šikmá věž v Pizze někdy před 8lety, rozhodl jsem se to napravit. Do Beskyd to mám co by kamenem dohodil, proto jsem zašátral v archivu po tomto skvostu.
- No a když už, tak už! Rozhodl jsem se, že si to trochu znePříjemním a dám tomu trošičku plastičtější charakter 8-)

- takže zatím jsem vyhlodal díry do jednoho štítu a usadil jej do střechy. Je to časově náročné, ale půjde to ;)
- Podlepování je u takto velkých plachet nutností, neb ten ABC toaleťák se fakt nedá :roll: Nepodlepuji po celé ploše, ale jen ve strategických místech. Aby bylo kam nacpat chlopně podhledy aj.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

- ve skutečnosti ten reliéf není tak zřetelný jako na fotkách, čip foťáku je přeci jen vůči světlům a stínům nekompromisní.
- To jest zatím vše. Jak už jsem zmínil, bude to na delší povídání, než se prořežu všemi těmi obloučky ;)
Honza S.

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Honza S. »

Ahoj,
zatím se ti to vede. Držím palce, já jsem taky maměnku stavěl a zasekl jsem se na zastřešení takového toho malého balkonku který příjde na střechu kterou máš jako třetí fotku z leva. Naštval jsem se a všechno letělo do koše. Ještě mám doma 2 výtisky, tak to jednou snad slepím.

Budu tě sledovat, těším se na postup a na výsledek
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Koppik »

Ahoj, díky za postřeh ;) Budu tomu věnovat zvýšenou pozornost.
- tak základ střechy je komplet, štíty jsou vyřezané. Nakonec to ani tak nebolelo :-D
- pokračuju balkónkem, ta terasa je tam zatím na sucho. A už se projevila nepřesnost. Ten otvor pro výklenek ve střeše je o něco menší, takže jsem to musel naříznout aby to sedlo.
- stříška zatím ok, no a teď mě čeká další skalpelování

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Koppik »

Tak další progres. Musím uznat, že ta stříška nad balkónkem byla fakt chuťovka :)

- asi to bylo tím, že jsem ty 3 štíty moc zesílil a tak se vysunuly hodně dopředu, možná se projevila i nepřesnost v modelu. Nicméně tu podstříšku dopasovat byl celkem kumšt. Musel jsem ten vnitřní okraj dost vyžezávat, abych to tam napasoval
- rovněž bez podlepení by se to asi kroutilo. Stačilo tam vlepit jen proužky kartonu. Dostalo to tuhost, ale zároveň se s tím dá skvěle pracovat.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

- se samotným balkonem problém více méně nebyl. Jen jsem se musel prohlodat 40 obloučky :lol:
- to zábradlí je originálně v jednom kuse, ale já jsem jej rozčtvrtil na prvočísla, aby se s tím lépe pracovalo. Spoje ve svislých rozích jsou pak lepeny na tupo
- mám pocit že ten díl s tou podlahou byl trochu šejdrem a po ohnutí podle čar byl křivý - nic co by se opětovným přehnutím a hranou nehtu nedalo spravit ;-)
- na posledních dvou fotkách je ta stříška jen "nastražená" na sucho. Ještě tam příjdou sloupy a podpěry.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

To jest zatím vše ;)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Aki »

myslím, že nám tady roste zatím nejpovedenější Maměnka, kterou jsem zatím viděl :)
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od bedatruhlar »

akorád jsem zvědav jak bude dělat ten sníh? :lol:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Aki »

já bych zkusil práškovej cukr :) dalo by se to pak v případě nouzovýho hladu i olízat :D
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Koppik »

Tak díky Aki ;-)
No chlapci, nic proti alternativním materiálům, osobně jsem pro každou špatnost. Ale mám strach, že by se to pak proměnilo v perníkovou chaloupku. A to by pak museli administrátoři přesunout do sekce sci-fi a fantasy :lol: Zatím, to nechám v letní variantě.

- tak dokončil jsem tesařinu pod stříškou. Všecko jsem to zesílil 1mm kartonem. Myslím, že po dnešku se dám na lidová řemesla. :) Samé řezání a malování všemožných záhybů...
- celá stříška sedla ke střeše docela pěkně, a sloupky se od vyznačených míst na podlaze posunuly o cca 0,7mm takže úspěch
- podhled sice nedosáhl až ke střeše a je tam asi 2mm mezera, nicméně vidět to prakticky není. takže taky žádná katastrofa
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Koppik »

Tak dnešek byl ve znamení vikýřů. No lodičkář, ze mě nebude. Nesnáším! Sériovou výrobu :twisted: Šest oken stačilo.

- nejprve jsem udělal jeden komplet vikýř, abych zjistil, jaký technologický postup zvolit. Čili chlopně ze štítu pryč, podhledy odříznout a přilepit samostatně ke střeše.
- štít pak přišel na tupo k bočnicím, protože hrany měly díky podlepení pro výřezy sílu 2x tvrdých výkresů.
Obrázek Obrázek


- systém se osvědčil a přešel jsem tedy k hromadné výrobě.
- první vrstva podlepení. ( Podobnost s hangárem stíhaček Impéria je čistě náhodná :-D )
- následovalo vyskalpelování, následné druhé podlepení a pak už se to dávalo dokupy.
Obrázek Obrázek Obrázek



- a když už jsem myslel, že mám to nejtěžší za sebou, přišlo na řadu osazování na střechu. No a tady už byla každá geometrická nesrovnalost nekompromisní! Nakonec jsem se s tím nějak popral
- přibyly ještě komíny, a u těch jsem taky použil dlaždičův žargon :-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Střecha skoro hotová, zbývá věž a zvonička. Zbylo mi ještě necelých 5 listů takže jsem na nějakých 30% stavby plusmínus. ;-)
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1731
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Aki »

jde ti to parádně :) nestálo by za to vytisknout to oplechování stříšek ještě jednou na tenkej papír a nalepit ho navrch?
Uživatelský avatar
ondrej
Příspěvky: 13
Registrován: sob 21.1.2012 6:59

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od ondrej »

Ahoj, jde ti to parádně. Já jsem kdysi pracoval na Pustevnách a Maměnku jsem si pro stavbu (ke které zatím nedošlo) nafotografoval. Všiml jsem si, že p.Vyškovský se v některých místech nedržel zcela předlohy. Nepřesný byl tuším hlavně počet těch bíločervených pruhů na zábradlích atd. Fotky jsou sice trochu zamlžené a zimní, ale aspoň se trochu schladíš po všem tom vyřezávání :-) a třeba ti to pomůže ve stavbě.
http://ondra1.rajce.idnes.cz/Mamenka/
Ondra
Uživatelský avatar
Dandáš
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20.1.2012 22:05
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Dandáš »

Páni, todle mě vážně zaujalo. Kvalitní čistá práce, budu sledovat dál. :)
Uživatelský avatar
Koppik
Příspěvky: 42
Registrován: sob 21.1.2012 0:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Maměnka z Pusteven / ABC, výškovský / 1:120

Příspěvek od Koppik »

Díky za ohlasy ;-) Doufám, že se doberu zdárného konce. Avšak lepící sezóna u mne propukne zase až v zimě. Takže teď ještě chvíli nechám Maměnku odpočívat "Letním spánkem" :-)
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“