Hrázděný halový dům z Bayleaf / Lesy / 1 : 150

Odpovědět
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Hrázděný halový dům z Bayleaf / Lesy / 1 : 150

Příspěvek od Lesy »

Není to dlouho, co jsem v knihkupectví objevil tuto nádhernou knížečku :

Obrázek

Při jejím pročítání mě zaujala tato unikátní stavba farmářské usedlosti z Bayleaf ( Sussex, Velká Británie ). Dlouho jsem neváhal a pustil jsem se do ní.

Obrázek

Nejprve něco o samotné předloze. Jedná se o dům postavený starobylou formou konstrukce s použitím zakřivených sloupů. Tento způsob stavby umožnil zastřešit širší prostory než starší typy krovů. Stavba byla zahájena kolem roku 1405 :!: a nejprve postavili ústřední halu a skladovací komory. Lomeným portálkem se vchází do průběžné síně otevírající se nalevo do obytné haly a doprava do dvou skladovacích komor. V zadní komoře je umístěno schodiště do patra, kde jsou další dvě komory. Hala byla užívána k bydlení i k vaření na otevřeném ohništi. Okenní otvory jsou vyplněny dřevěnými mřížemi. K této nejstarší části, dokončené do roku 1430, byla v roce 1540 připojena patrová obytná komora. K jejímu vybavení patří prevét a vnitřní okenice. Původní krytina byly rákosové došky, dnes jsou použity tašky.

Tento typ domů byl rozšířený převážně v hrabstvích Sussex a Kent v Británii. Dům z Bayleaf je součástí Weald and Downland Muzea v jihoanglickém Singletonu.

A zde je už náhled vytištěného modelu.

Obrázek

Stavbu jsem zahájil konstrukcí obvodových stěn.

Obrázek Obrázek Obrázek

Prozatím vše, pokračování možná ještě dnes :D
Uživatelský avatar
Medium
Příspěvky: 400
Registrován: pon 30.1.2012 21:28

Re: Hrázděný halový dům z Bayleaf / Lesy / 1 : 150

Příspěvek od Medium »

Bravo, jakožto milovník mnoha britského budu sledovat. Jen bych měl jeden dotaz, jestli by nestálo za zvážení zjemnit stínování na býlých plochách stěn. Jelikož hrázdění je naprosto v rovině se stěnou, nevrhá tedy žádný stín. A celkově můj subjektivní dojem je, že stínování na bílých stěnách by se nemělo přehánět (Mistr RV v tomto nenastavil úplně ideální vzor.).
Lesy
Příspěvky: 151
Registrován: sob 21.1.2012 15:23

Re: Hrázděný halový dům z Bayleaf / Lesy / 1 : 150

Příspěvek od Lesy »

To stínování jsem takhle vyřešil, aby nebyly stěny tak sterilně bílé. A tady už je hotový model.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
fixativSVK
Příspěvky: 32
Registrován: sob 11.2.2012 12:48
Bydliště: Košice

Re: Hrázděný halový dům z Bayleaf / Lesy / 1 : 150

Příspěvek od fixativSVK »

Tak toto je parádička, krásny domček ... ;) A strecha, hmm... možno by bodlo spraviť "wash" štetcom ...
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrázděný halový dům z Bayleaf / Lesy / 1 : 150

Příspěvek od Aki »

a já zase myslím, že střecha je ok... nikde přece není psaný, že to není model domku pár let po jeho stavbě :)
líbí se mi to moc :)
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“