Mercer 1913, R. Vyškovský, P. Blecha, ABC, Hotovo

Moderátoři: Zdeněk-TEO, Zrzek

Odpovědět
Uživatelský avatar
babacho
Příspěvky: 7
Registrován: ned 11.3.2012 9:23

Mercer 1913, R. Vyškovský, P. Blecha, ABC, Hotovo

Příspěvek od babacho »

název modelu: Mercer 1913,
autoři: R. Vyškovský a P. Blecha,
vydal: ABC č. 20/r 13,
měřítko: neznámé, cca 1:36
autorský kód modelu: BV 0.04

Notoricky známý model, zde již presentovaný Standou F. (s jeho těžko překonatelným zpracováním). Tak snad svou upatlánkou moc neurazím zdejší obecenstvo.

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1054
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Mercer 1913, R. Vyškovský, P. Blecha, ABC, Hotovo

Příspěvek od rybak »

Nádhera. Když vidím z čeho jsi to vysochal, tak nemám slov.
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 613
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Mercer 1913, R. Vyškovský, P. Blecha, ABC, Hotovo

Příspěvek od Zrzek »

Mno, nějak mi tu chybí report ze stavby modelu. Takto prezentované bych to viděl spíše na vytvoření vlastní GALERIE (s vícero fotkami) v jiné části DFka.
Uživatelský avatar
babacho
Příspěvky: 7
Registrován: ned 11.3.2012 9:23

Re: Mercer 1913, R. Vyškovský, P. Blecha, ABC, Hotovo

Příspěvek od babacho »

Průběh stavby bohužel nemohu reportovat pomoci fotek, protože jsem je nedělal. Se schopnostmi patlání, které mám bohužel nikdy nevím jak model ve finále dopadne a proto nemám odvahu zde předvádět průběh stavby. Nicméně bych večer, až se dostanu k PC, mohl sepsat nějaké resumé z průběhu stavby. Snad to bude dostačující.
Uživatelský avatar
babacho
Příspěvky: 7
Registrován: ned 11.3.2012 9:23

Re: Mercer 1913, R. Vyškovský, P. Blecha, ABC, Hotovo

Příspěvek od babacho »

Jak jsem slíbil, tak předkládám shrnutí ze stavby pokrótky Merceru 2013, jejímž autorem je dvojice R. Vyškovský a Pavel Blecha. Vlastní model je čtvrtý v řadě celé série, a na rozdíl od Packard Landauletu, který byl jako první, je originál tohoto modelu již lépe graficky zpracován (čili mi dalo méně práce jej upravit k zhotovení). Originál vlastním a je součástí mé sbírky celé řady prvních modelů výše zmíněné autorské dvojice (bohužel mi chybí Spyker, od toho jsem ve své bohaté sbírce Abíček našel pouze návod a jinde jsem na vlastní vykrouhávánku ještě nenarazil)
Před vlastním lepení jsem originál oscanoval, scan jsem upravil (odstaranil reklamy, opravil soutisk, atd.) a poté jsem scan vytiskl laserem na papír gramáže 160.
Začal jsem koly, k jejichž zhotovení jsem se inspiroval zde viewtopic.php?f=58&t=2264 a zde http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... ght=mercer K zhotovení špic jsem použil měděné drátky z telefonního kablíku. Práce na kolech byla stejně dlouhá jako zpracování vlastního modelu.
Při stavbě jsem narazil snad jenom na jeden problém. Nebylo mi dost dobře jasné jak vytvarovat blatníky. Ta boční část by měla být asi oblá, ale mně se to pořád nedařilo vytvarovat k plné mé spokojenosti. Zejména s těmi předními jsem měl problémy, kdy se měl udělat vybombírovaný bok blatníku a k tomu horní část blatníku měla být zakulacená (aspoň jsem o tom měl takovou představu, možná jsem to špatně pochopil). Když jsem ale tisknul 4 kopii scanu kvůli blatníkům, tak jsem to vzdal a bok blatníku jsem udělal rovný a bylo to hotové raz dva.
Závěrem jenom poznámka k volantu. Netrefil jsem velikost okruží volantu, resp. udělal jsem jej přesně podle toho jak je veliký na vystřihovánce a při postupném zpracování (volant dělám tak, že udělám kroužek z telefonního drátku a pak je postupně v několika vrstvách máčím v Mr. Surface) volantu mi nabyl trošku do velikosti, takž asi proporcionálně moc nesedí k modelu. Zkusím jej udělat znovu, tak aby nevypadal jako volant od vejtřasky.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mercer 1913, R. Vyškovský, P. Blecha, ABC, Hotovo

Příspěvek od Standa F. »

Fajn, že ses pustil do této starotky - málo se už vídá, že by se s nimi někdo matlal 8-) .

Ano, ty blatníky chtělo více dotvarovat na koncích - prostě je zaoblit pěkně dolů, jako měl skutečný vůz i vzorový angličák. Nevybavuji si, že bych měl s nimi nějaký problém, to bych ve svém reportu zmínil. Naopak, myslím, že sedly jak hrnec na tu věc. Zdá se, že jsi u těch předních blatníků opominul jeden jemný ohyb v té trojúhelníkové ploše, která spojuje blatník s vozem - tady:

Obrázek

Pokud bys měl náhodou kola sundavací a zastamdací, myslím, že by ještě šlo ty konce blatníků stočit dolů ... pomocí francouzské metody papier mordage 8-) :

Obrázek
Uživatelský avatar
babacho
Příspěvky: 7
Registrován: ned 11.3.2012 9:23

Re: Mercer 1913, R. Vyškovský, P. Blecha, ABC, Hotovo

Příspěvek od babacho »

Ano je mi jasné o jaké zaoblení se jedná, jde o ty trojúhelníkové plochy, které jdou potom šikmo dolů k bočnici motoru vozu. S tím jsem zápasil. Holt mám málo zkušeností. Horní část blatníků půjde ještě zahnout dolů. S tím mít problém nebudu. Ještě předělám volant na menší velikost a zkusím se popasovat s tím zaoblením, i když už je model v práci ve vitrínce.
Odpovědět

Zpět na „Veterány“