železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25 / HOTOVO

Modely soutěžní kategorie VDT

Moderátor: jozkin

Odpovědět
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25 / HOTOVO

Příspěvek od zkooter »

Zdravím všechny lepiče,

tak se mi přihodilo, že po několikaleté odmlce jsem čirou náhodou navštívil Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují, kde jsem si připadal jak Alenka v říši divů a po téměř 13 letech mohl zase obdivovat papírové šílenství. Zaujal mě model železničního děla Leopold K5 (E) z Druhé světové války a řekl si, proč bych se k tomu lepení nevrátil. Vždyť jsem u toho strávil pomalu celé svoje dětství a ZVS (základní vojenskou službu ;) ) Následující postup by tedy měl zdokumentovat moji snahu o znovunávrat do říše papíráků.

Obrázek
Na začátek několik TTD k dělu samotnému:

Typ: železniční dělo. Proto zkratka (E) v názvu děla - Eisenbahnlafette
Délka děla: 30m
Délka hlavně: 21.5 m
Váha: 218 tun
Ráže. 283 mm
Maximální dostřel: 64 km (40 mil)
Frekvence střelby: 15 střel/hod
Váha střely: 255 kg

Teď už něco málo za stavby:

Náhled na obal vystřihovánky a první práce na odrpužení děla, zatím vše bez retuše
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Naposledy upravil(a) zkooter dne stř 17.12.2014 12:54, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od Vojta Č. »

Tož vítej. Jak praví klasik, malý, kdo má jen malý cíl :) Ať se vede, nakročeno je důstojně.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od bedatruhlar »

Nechci bejt zase za rejpala ,ale ta frekvence 15x za minutu???no nevím.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od mahdy »

Béďo, přesně to mě taky zaujalo. Chtěl bych vidět ty bigošíky, jak to nabíjí rychlostí 15 střel za minutu. Jak by řekl řidič Karel "To se fakt nedá ......"
Jinak tě taky vítám mezi lepiče a budu sledovat, protože železnice a k tomu II. WW je přesně moje gusto.
Ať se daří.
chuan
Příspěvky: 395
Registrován: úte 24.1.2012 22:26
Bydliště: Praha

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od chuan »

Také zdravím a budu sledovat tvé počínání. Je pravda, že sis nevybral nejlehčí model, ale snad to dopadne dobře, budu držet palce. Tož hodně zdaru a trpělivosti
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Sákryš, tohle mi fakt ulítlo, omlouvám se všem přítomným, ale je to přímo do očí bijící. Nechápu, jak jsem to mohl takto pustit do světa :oops: Samozřejmě tam má být 15 střel za hodinu. To by fakt nedali ani soudruzi z Třetí Říše. Náprava provedena. Jinak nějaký ten model jsem už v minulosti slepil, takže zkušeností je relativně dost, jen si na ně po té době rozvzpomenout, to asi bude ten pravý porod a možná někdy i s porodními bolestmi :? Samozřejmě budu vděčný všem přítomným borcům lepičům za případné návrhy rady a připomínky. Jsem hlava otevřená a nebojím se kritiky ... teda té plodné a konstruktivní. Trošku jsem se inspiroval jak se se stejným modelem poprali místní borci Greg27 a Alfik, bratři ze slovenského fóra Ivant a Brano.v a polský lepič Jurgen. Tak uvidíme, jak se s tím popere moje maličkost. Každopádně díky za podporu, něco mi říká, že ji bude třeba. ;)

Teď už dost klábosení, další nášup fotek, tentokrát náboje kol...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Tak pokračuji s dalšími díly podvozku a brzdami....

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Po kratší odmlce jsem opět tu s novými fotkami.

Pokračoval jsem s další segmenty na odpružení podvozku...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Protože brzdy na originál modelu jdou skoro mimo kolo, byla nutná lehká úprava - podlepení brzdy 2mm kartonem. Na fotce je levá brzda bez úpravy a pravá po úpravě.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Nedalo mi to a na sucho zkusil výsledek i s pérama a kolem
Obrázek Obrázek

Tady už jsou všechny čtyři bočnice podvozků i s brzdami
Obrázek Obrázek

Originál model používá papírové pásky jako očka, držící segmenty odpružení, což je mezi námi děvčaty hnus fijalovej velebnosti. Takže jsem si na sebe ušil bič a rozhodl se použít drátek místo papírků. To máte naměřit, uštípnout, ohnout, zastřihnout, přelepit, přebarvit a tohle stále dokola celkem 96krát ;) Výsledek ale stojí zato...
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

No a teď už mě čeká konečně kompletování všeho dohromady. Už to aspoň vypadá jako že něco vytvářím :D
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Čaute,

měl bych jeden dotaz...tak nějak kompletuji a dávám dohromady bočnice podvozků, nakouknul jsem na to, co mě čeká dále a zjistil jsem, že budu muset zabarvit zadní stranu podvozků. Otázka tedy zní...čím? Mám namíchanou retušovací barvu z temperek, ale mám strach, že když podvozky natřu tímto, tak i přesto, že jsou nebo resp. budou podlepeny 2mm kartonem a nechám je po zátěží proschnout, tak se mi zkroutí. Mám taky koupenou Revell barvičku, se kterou jsem natíral péra odpružení atd. a dokonce mám i obyčejnou stříkací pistoli. Jen nevím, co by podvozky udělali s touto barvou dále jestli ředit, v jakém poměru, dává se do toho nějaký zpomalovač, jaký??? Omlouvám se za přiblblé otázky, ale barvení je pro mě prozatím naprostá neznámá, tak se radši několikrát blbě zeptám, než abych pak jednou litoval ;)
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Fakt žádná rada...? Prosím prosím, smutně koukám, den D a chvíle CH už se pomalu blíží a co nevidět začnu barvit...
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od Lukáš »

Při aplikaci temper bych se kroucení nebál, to by neměl být problém. S ostatními způsoby nanášení barev nemám zkušenosti, třeba ti poradí někdo jiný. Taky by bylo možné v rámci podlepování na poslední vrstvu použít barevný papír zhruba odpovídajícího odstínu a zaretušovat jen hrany.
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Díky za odpověď, radši bych použil temperky, když už mám namícháno. Do neosvědčených experimentů se mi popravdě moc nechce, taky s tím nemám zkušenosti. Podlepení barevným papírem mě taky napadlo, ale bohužel pozdě. Díly už mám podlepené 2mm kartonem a kdybych podlepil dalším barevným papírem, nesedělo by mi to s tloušťkou ostatních dílů. Každopádně díky ;-)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1635
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od JoskaM »

Prostě šetři s vodou, pak by problém být neměl. a jestli máš, tak to klidně zkus stříknut pistolí, pro rovnoměrnost vrstvy.
Roman V.
Příspěvky: 406
Registrován: pon 12.12.2011 21:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od Roman V. »

Revellácký barvy jsou bez problémů, nezkroutí se ti to a navíc se to i zpevní.
Problém bude jedině v tom, že se ti na barvené ploše postaví "chlupy". Ale ty jemně přebrousíš a dopatinuješ už temperama
Uživatelský avatar
zkooter
Příspěvky: 483
Registrován: pon 24.6.2013 20:30
Bydliště: Břeclav

Re: železniční dělo Leopold K5 (E) / GPM / 1:25

Příspěvek od zkooter »

Asi to nebudu nijak přehánět. Stejně ta druhá strana podvozku nebude moc vidět. Šlo mi hlavně o to, aby se mi to nezkroutilo a jak tomu předejít. ;-) Zkusím použít tempery. Každopádně díky moc všem za poskytnuté rady. Snad se dílo zdaří...
Odpovědět

Zpět na „Železnice / Rail cars and engines“