Papírová archeologie - historie vystřihovánek v časopise ABC

Papírové modely a vystřihovánky mají hodně dlouhé historické kořeny

Moderátoři: JOK, Standa F.

Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Papírová archeologie - historie vystřihovánek v časopise ABC

Příspěvek od Standa F. »

Archeonkolog Standa F. na starém DF 21.8.2010 blbne lidem hlavu a píše:O pokračování Archeologie se již douvažovalo. Bude. Pokud klapne 1513 věcí a pár drobností.
Momentálně jsem za mohutného přispívání a zpívání Pepy JoKa a RoBertina P. domlátil do počítače rukopis 1. dílu Papírové archeologie, který velmi podrobně zmapuje prapočátky ABC až po konec 14. nočníku (1957-1970).
Budou tam zahrnuty všechny archeologické objevy posledních let, kvanta obrázků + čmikací příloha: nové i dobové vyšušňávanky.

Staré tisky z webu ABC zahoďte - out of date! Teď to musíme ještě vnutit nějakému sebevražednému nakladatelství ... :wink:
Hlásím, že klaplo jen 1512 věcí a že žádné sebevražedné nakladatelství se za ty roky nenašlo. Odmítli to i v Kamikaze Suicidal Publishing v Ósace a to už nám bylo jasné, že si to nepřečte nikdo ani v Liberci, ani na Kamčatce.

Náš původní a naivní záměr byl ambiciózní, vydat cca 80-stránkový tlustosešit o starých ábíčkách a samozřejmě s vystřihovánkami - dosud nevyšlými. První sešit měl zahrnout období 1957-70, tedy ročníky 1-14.
Bohužel nakonec selhalo nadějné jednání s velkým knižním vydavatelem a trojstranné jednání i s ABC - strany do tohoto prodžektu nakonec nešly. Byly tu obavy, že si to pořídí max. 500 bláznů a tím to zhasne - což na vytvoření zisku a předpokladů pro pokračování zdaleka nestačí - inu, měli (asi?) pravdu.

Přátelé archaeopteryxové, pamětníci, lehce sentimentální ostalgici a jiní retro-melancholici, pokud jste s jistým zvrhlým potěšením četli mé dávné kváky o historii modelů v ABC (ve Zpravodaji CPM 2001-2004, pak na webu ABC i v samotném časopise - roč. 49-50), mohu vás informovat, že se to podařilo přece jen dotlačit do finálního produktu a stavu ...

Obrázek

Vděčíme za to Pavlovi Skokanovi, který na jedné GAPovce loni neopatrně prohodil, že mi to vydá, esy chcu. Chcel som. Slovo dalo pivo a s kolegy JoKem a RoBertinem, který se postaral o grafiku a design celé publikace, jsme začali text dělit na celky, které začnou postupně vycházet jako příloha nových modelů Mega Graphic. Půjde vždy o 4-list, tedy 8 stran.

V duchu dávné tradice románů na pokračování bude střadatelům vznikat původně zamýšlená velkokniha Papírová archeologie. Pokud pánové Skokan a Antonický vydají 4-5 modelů do roka, což je jejich neskromným přáním, ročně přibude do knihy 32-40 stran. Cca za 2 roky tedy vyjde celý první svazek o ročnících 1-14.

První vlaštovkou bude právě chystaný model busu Karosa LC735, jehož vydání se plánuje na nejbližší akci Brno (24.-25.2.). Beta-stavbu provádí Vojta Č. - najdete ji ve VDT.
1. díl Archeologie bude všit uvnitř coby příloha. Archeologie bude plnobarevná, na solidním papíru. Model busu bude tím pádem o chlupek dražší, než byla původně avizovaná cena - snad přidanou hodnotu nakonec oceníte.

Pokud prodej busů Mega Graphic poklesne na polovinu běžné úrovně, patrně mne Pavel zadáví srolovanou albatroskou, načež Michal vzkřísí a po nindžovském způsobu umlátí myší roztočenou na kabelu. Takže život můj (a samozřejmě Pepy JoKa a Robertina) je ve vašich rukách.

Možná vás napadne dotaz, proč to nezkusit vydávat u více vydavatelů najednou, ať kniha rychleji přibývá. K tomu určitě přistoupíme, až MG krachne 8-). Vážně: Vydávání u téhož vydavatele a v téže tiskárně zajistí jakousi kontinuitu, stálost kvality a přibližně stejný počet tištěných kusů. Necháme to rozběhnout a uvidíme, jak to celé bude fungovat.

Takže, téměř 11 let po napsání prvních vět Papírové archeologie, se konečně tento alien klube z vejce ven v trochu pořádné formě. Oproti původním textům je nadměrečně obohacen a doplněn o nová fakta a mraky obrázků.

Děkuji všem za spolupráci - a začněte žvýkat nehlazenou rýži s kyselým zelím, ať se dožijete posledního dílu! 8-)
Uživatelský avatar
Vítek
Příspěvky: 74
Registrován: pát 20.1.2012 22:31
Bydliště: Zlín

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Vítek »

Abych pravdu řekl, tak na původní variantu jsem se těšil. Lecčeho bych se zřekl, abych zakoupil dílko parchologovo. A dal mu čestné místo v knihovně hned vedle Dějin zemí koruny české. ;)

Ale (parafrázováno s klasikem) tento způsob realizace zdá se mi poněkud nešťastným. :(
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Lukáš »

Pořád lepší než nic.. Já si snad od Mega Graphic zase po delší době něco koupím.. :D :D
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od bedatruhlar »

Je to taky způsob jak MG zvýšit prodej. Mě je to celkem jedno protože to stejně kupuju fšecko 8-) :lol:
Uživatelský avatar
Zdeněk-TEO
Moderátor
Příspěvky: 1292
Registrován: pon 12.12.2011 10:16
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Zdeněk-TEO »

Nebo je to taky způsob jak to vůbec vydat, Béďo.
Uživatelský avatar
bedatruhlar
Příspěvky: 497
Registrován: pát 20.1.2012 22:36
Bydliště: kyjovsko

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od bedatruhlar »

No máš samozdřejmě pravdu Zdendo ,ale jako bible papíráku by se v knihovně vyjímala na čestném místě mezi honzíkovou cestou a Kájou Maříkem :D . Už se těším jak si počtu.Nezbude nic jiného než aby MG začali vydávat modely rychlejc .
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Standa F. »

Děkuji, pánové, za názory. Béďo, místo mezi Honzíkem a Kájou je luxusní! :D

Ano, věřte, že přežvykovalo mnoho mozků a vééélmi dlouho (viz uběhnuté roky), jak a zda vůbec to celé nějak vydat.

Samozřejmě to nakonec skončilo na tom nejméně podstatném, co si do hrobu nikdo nevezmeme - na penězích ("Válka nebude, bo chýbajú tri veci: peniaze, peněži, peníze!").

Když jsem před rokem své oddané ženušce s úsměvem řekl, že se chystám investovat našich rodinných 90 000 Kč do nové velké knihy, kterou nakladatel ani ABC nemůže sponzorovat, podívala se na mne, jako bych jí podpálil vlasy a hasil je medem. Úvodní investici bylo nutno rozdělit na menší, méněbolestné částky => vydat to po kouscích.

Viz Vítek, také by se mi líbilo si pořídit tlustou fanouškovskou knihu, ale holt se nejmenuji Víveg 8-). Takže je to nejlepší možné ze všech žádných řešení.
Pavel Skokan
Příspěvky: 147
Registrován: pon 23.1.2012 18:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Pavel Skokan »

Jak již všichni víte větší nakladatelé nás s Archeologií poslali k šípku.
Nezbylo tedy, že buď: Modeláři sobě nebo vůbec nic.
Celkem to tedy bude koštovat 180 Kč,- včetně DPH. Z toho bude 140 Kč,- model a 40Kč,- včetně DPH Archeologie.
Pokud vezmeme, že to vyjde v cca 10 modelech, tak Vás ta knížka vyjde zhruba na 400 Kč,- + cena svázání.
Pokud by vyšla sólo, jak bylo původním záměrem, tak by stála min. 550 Kč,-
Samostřejmě chápeme, že ne každého zajímá konkrétní model od MG a obráceně ( zajímá mě model ale na nějakou Archeologii se můžu ..... )
Není problém příslušnou část odprodat, povyměňovat atd. Způsob se vždycky najde.
40 Kč,- včetně DPH není zase tak moc a budete to mít za tu cenu na kvalitním křídovém papíře.Aby se z toho po nasbírání dala ta knížka udělat.
Nešlo tedy především o zvýšení prodeje MG ale dostat to vůbec nějak mezi modeláře.Když už to takhle dopadlo.
Já ale myslí, že až to nebude , bude to velký sběratelský cvrkot. :o
Zatím zkusíme první díl a pak budeme případně dle zájmu dál pokračovat. :roll:
Naposledy upravil(a) Pavel Skokan dne ned 12.2.2012 13:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mahdy
Příspěvky: 677
Registrován: sob 21.1.2012 11:01
Bydliště: Kyjov

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od mahdy »

To já bych dal klidně i 600,- Kč, kdyby to vyšlo vcelku. Modely od MG mně nic neříkají .....
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Standa F. »

:arrow: Poznámka k deskám budoucí skutečné, svázané knihy - ano, budou, náš dvorní grafik RoBertino je má v plánu vytvořiti. Zřejmě až časem, až se začne dílo opravdu vršit. Budou ve formátu tisknutelného PDF a s tím budete moci zajít do knihařství a knížku dostanete s originální obálkou, jako od Ježíška.

Přišly mi dotazy - i přes SZ - díky velice všem za zájem - s dalšími rozličnými nápady. Dnes mi dokonce volal jeden známý vydavatel modelů, že by zkalkuloval celou knihu (sešit) a třeba vydal - není to tak snadné a levné, když jsem mu připomněl, že náklady vzrostou o polovinu, když započítá honoráře autorů zcela nových modelů, které měly původně ve velké publikaci vyjít a jsou hotové (osud těchto modelů budeme ještě řešit).

Dalším nápadem bylo to vydat elektronicky - to nás samozřejmě napadlo, plus další variace, jako pouze na internetu, nabo jako DVD přibalené k ABC, nebo tisk sešitu a k němu přibalené DVD s modely, fotkami a seznamy ...
Elektronická podoba je fajn pro rychlé čerstvé zprávy, manuály, apod. My se chceme přiblížit spíše klasické knižní encyklopedii. S elektronickou podobou dílko ztrácí svou tvář - někdo si to třeba vytiskne černobíle, někdo na poloviční formát pro úsporu nákladů, někdo vůbec, někdo na bídné inkoustovce, někdo na lejzru atd.

:arrow: Těší mne, že byste mnozí dali třeba i dosti vysoký peníz za celou publikaci - tedy těší mne váš zájem a fandovství. Ovšem kamenem úrazu byla nutná prvotní investice do vydání takové knihy s velkým rizikem, že se náklady nevrátí. O nějakém zisku ani nemluvě. Prostě, těch fandů není tady v ČR/SR zas tolik - u takto náročných knih je zlomový počet 1500 prodaných ks - tolik se dosud neprodalo ani poměrně atraktivní publikace Papírový svět RV s pompézním Cifkovým statkem.

:arrow: Vypukne jistý chaos a kšeftařina při shánění třeba 2 roky starých částí? Je to možné, ale neočekávám nějaký masový zmatek. Jednotlivci-sháněči se asi najdou. Uvidíme časem - třeba za pár let začneme vydávat nejstarší části elektronicky. Nebo se udělá limitovaný dotisk - bůh suď. O "úspěšnosti" zatím ještě nemá smysl polemizovat - ještě to nemáme ani "na krámech" 8-).

:arrow: Co modelář mimo akční záběr MG, třeba domečkář - jak sežene Archeologii? Ideální by bylo, kdyby si i domečkář ten výtisk od MG koupil - vždyť dělají taková roztomilá barevná autýtka! 8-) Pokud ne, dovedu si představit výměnu či obchod s borcem, co si kupuje MG ve více kusech. Anebo holt použít zdejší sekci Bazar či jiný oblíbený sháněcí portál.

Pánové a případné dámy, věřte, že budete v tlapkách držet produkt v té nejlepší a nejekonomičtější možné formě. Seděly nad tím študované hlavy z velkého nakladatelství, z ABC, my tři autoři a koneckonců i další pomazané hlavy na GAPovkách. Archeologie vždy byla dlouhodobější záležitostí (viz její začátek v r. 2001) - a tak tomu bude i nadále 8-).
Uživatelský avatar
Vítek
Příspěvky: 74
Registrován: pát 20.1.2012 22:31
Bydliště: Zlín

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Vítek »

Ano, nakonec máme štěstí. Ještě to mohla být příloha Haló novin. ;)

Jestli se nepletu, tak majitel ABC je také majitelem dvou největších mediálních žump v oblasti tištěných médií. Ten se tím vydáním mohl aspoň trošičku vykoupit z toho, co tu napáchal.

Standa má určitě pravdu v tom, že tištěná podoba je to nej ... a že nad tím přemýšlelo spoustu hlav. Ale stále si myslím, že výsledek nemusel být takový. Možná to jen chtělo u takto neortodoxního projektu použít neortodoxní postup (a méně "čínské" polévky :twisted: ).
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1206
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Standa F. »

A ještě zmíním jednu prima výhodu - nejsme omezeni počtem stran. Jestli přidáme 2 strany nějakých vědeckých analýz 8-) nebo foto Romana V., jak visí oběšen v empéerce, případně nádherné barokní profily postav Tomyse a TEA, je už zcela na nás :D.

Takže pozor - kdo nás tady vytočí, bude mu v Archeologii věnován extra reklamní odstaveček pro zarámování - např. v rubrice Profily našich čtenářů aneb Haló, tady Bohnice ... 8-)
Uživatelský avatar
RoBertino
Příspěvky: 25
Registrován: pon 13.2.2012 10:54
Bydliště: Praha

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od RoBertino »

Vážení přátelé,
dovolte, abych i já maličko přispěl jedním argumentem, který tu už zčásti zazněl a který je vůbec pro veškeré publikace tohoto typu důležitý.
Nemyslete si, že od doby, kdy jsem vstoupil do jedné stříbropěnné řeky se Standou a JOKem a pokoušel se vytvořit Archeologický skvost, jsme navštívili jen jedno vydavatelství a pokusili se ho umlátit fakty a vidinou spolupráce s ABC. Aniž by o tom kolegové věděli, díky své práci v médiích jsem to zkusil na šesti místech. Polovina byla politicky korektní, řekla, že je to zajímavé, ale rozhodně ne pro ně. Druhá polovina se mě hrdě a přímo zeptala, jestli jsem nezastydl v 80. letech minulého století. Tohle je trend, který nikoho nezajímá. Když jsem například pro MF připravil trojstranu o výstavě pana architekta Vyškovského v Muzeu Karlova mostu, řekli mi bossové, že to není nosné téma a prdli tam článek o exkrementech. To si fakt nevymýšlím - a článeček s JOKem ve vitríně ještě mám, třeba ho sem někdy zavěsím.
Takže ono je si potřeba uvědomit, že hlavy, co sedí na ředitelských seslích ve vydavatelstvích většinou vůbec netuší, o co zájem je. Nechají si udělat průzkum a řídí se podle toho. U Papírového světu Richarda Vyškovského to mělo být zčásti vázáno na další akce, ale pro ně nepříliš vhodný prodej je odradil. A tím jsme u toho:

Jak tu bylo řečeno, aspoň základní počet výtisků u publikace knižní formy je 1500, ale lépe 2000 kusů. Se sešitem o 80 stranách to je ještě horší, navíc, tam jste limitovaní počtem stran a buď musíte zkracovat text (což je v případě Standova veršotepectví zločin na 12 §) nebo zmenšovat obrázky - a to se nechce nikomu. Chod vydavatelství, která se navíc záhadně scelují, je kapitola sama pro sebe a opravdu se tam některá témata berou jako krajně neprodejná. Možná si někdo z vás všiml úžasné publikace Heleny Diesing Historie českého komiksu v první polovině 20. let. Nechci se tu zmiňovat o její kvalitě, jen řeknu, že jde o brožovaný moloch o 360 stranách a stojí 1249,- Kč. A to si vemte, že na to měla a) grant, b) podporu vydavatelství a c) nešlo o dražší vázanou variantu. Vydali 500 ks s tím, že by se to mělo prodat. Zatím ale odbyt je všechno možné, jen ne raketový.

Archeologie má proti tomuhle jednu nevýhodu, že nebude hned, ale nabízí velké množství variabilních možností. Především třeba ona Historie čekala na vydání tři roky a tudíž se dostala na pulty v podobě tři roky staré. Že se něco od té doby změnilo, to už nebylo bráno v potaz. My máme obrovskou šanci nejenže projít ještě všechny texty a průběžně je šperkovat, je tu daleko menší tlak na autory i korektory, ale případě doplňovat a kouzlit s obsahem tak, abyste byli zahrnuti maximem informací. Bude to pak všechno hezky pod jednou hromádkou, v dobré tiskové kvalitě a navíc, majitel má obrovskou šanci si tím naložit, jak se mu zlíbí. Buď si to pozasouvat do šanonů podle jednotlivých ročníků, nebo si nechat udělat opravdu reprezentativní knihu (desky jsou skutečně jen jedním krokem navíc), případně si to sešít do menších bloků. Je svým pánem a nikdo mu nic nediktuje. Navíc bude mít krásné a kvalitní obrázky v hi-res rozlišení, ne nějaké pidičtverečky na netu.

Nestavím se za tuhle variantu proto, že se na ní podílím, ale proto, že konečně dojde naplnění a uznání dílo, které zaslouží obrovské uznání. Pořád si myslím, že Češi (a bratia Slováci tiež, stále ich rátam do jednoho vreca) jsou v oblasti papírové modelařiny na samé špici, a proto si takovou bibli či kroniku, prostě tu svou encyklopedickou Archeologii zabývající se časopisem, který to snad ne docela spustil, ale řádně nakopl, ve všech směrech zaslouží.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od Majo71 »

Myslím, že RoBertino to krásne napísal! Ja osobne sa na túto encyklopédiu teším už od časov, keď vychádzala v ABC a keď sa avizovalo jej knižné vydanie (naposledy v Encyklopédii ČS komiksu 1945-1989). To, že to vyjde takto postupne mi nevadí, chápem, že autori s tým mali tieto problémy, pretože čo si budeme navrávať - o byznys ide až v prvom rade, že? Papierové modelárstvo je, to si musíme priznať, okrajový žáner a vydavateľom ide hlavne o prachy (t.j. o + kalkul, koľko sa tej-ktorej publikácie vydá a predá). Prečo po "revolúcii" prestal Albatros vydávať pap. modely? Pre nezáujem určite nie. Proste trh sa zmenil a my sa tomu musíme, či chceme, alebo nie, prispôsobiť. Už sa teším, keď to budem mať všetko pokope (+ prípadné dosky) a šupky hupky s tým pobežím do knihviazačstva a potom si v tichu budem v knihe listovať a ....spomínať. Držím Vám chlapi palce, aby to vyšlo a ďakujem za čas a energiu, ktorú ste všetci, ktorí ste sa na tejto Archeológii podieľali investovali. A RoBertinovi (spolu s p.Ládkem) ďakujem za 2. diel Encyklopédie ČS komiksu, ktorú som si práve dnes objednal (a že cena 490,- je celkom super) :-))
Uživatelský avatar
RoBertino
Příspěvky: 25
Registrován: pon 13.2.2012 10:54
Bydliště: Praha

Re: Papírová archeologie - věřte nebo ne ... valí se na vás

Příspěvek od RoBertino »

Majo71 píše: A RoBertinovi (spolu s p.Ládkem) ďakujem za 2. diel Encyklopédie ČS komiksu, ktorú som si práve dnes objednal (a že cena 490,- je celkom super) :-))
Díky za uznání, Encyklopedie s pořadovým číslem 2 je skutečně ode dneška na pultech, a pokud je o stovku dražší než jednička, pak jen proto, že jsou tam periodika tři, rovněž tři fungl nové komiksy a má o 80 stran víc. ;)
Odpovědět

Zpět na „Pohledem do historie / Historic paper models“