Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp

Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp byl hvězdicový motor, široce rozšířený v amerických letadlech během 30. a 40. let. Šlo o dvouhvězdicový, vzduchem chlazený 14-válec.

Obrázek

14 válců, 30 litrů, nějakých 1200 koňských sil. Samá pěkná jména - Liberator, Catalina, Privateer, P-36 Hawk, Skytrain, Dakota, Devastator, Wildcat... Legenda.

(ano, i na tomhle obrázku je motor ;))

Obrázek

odkazy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pratt_%26 ... _Twin_Wasp" onclick="window.open(this.href);return false;
http://neam.org/index.php?option=com_co ... it&id=1074" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.pw.utc.com/R1830_Twin_Wasp_Engine" onclick="window.open(this.href);return false;

Jinak si samozřejmě potřebuju rozjet nějakej dlouhodobej projekt a tohle je přesně to ono :)
A jestli k tomu bude letadlo a jaký, to se nechte zatím překvapit (já taky uvidím...)

Tak já jdu na to. 28krát to samý. Proti pásům nic moc, chápu ;) A uvidíme jak s tuningem, asi to bude nějaký vytírače zraku chtít, aby se zakrylo, co to vlastně kolegové z GPM vykonstruovali :)

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Dolly »

Tak to vypadá na nějaký masakr, který v následujícím vlákně skončí pod nějakou kapotou. :mrgreen: Přeju trpělivost a sleduju. :shock:
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Je to takovej zvláštní pocit, dělat něco pořád dokola. Prvních pět kousků je hrůza, pak se člověk dostane do takovýho stavu, že pak odloží poslední a řekne si "A to je všechno?"
Takže všechny základy válců:

Obrázek Obrázek

A připravit na další etapu, cíl je tohle:

Obrázek

To žebrování na horní části je nakreslený nějak podivně, tak to nažebruju takhle půlmetrem tenkýho drátku a přetřu. S tou hlavou válce se asi víc tahat nebudu, tohle se dá s minimální úpravou udělat z těch dílků ve vystřihovánce (u těch krajních hrbů vyhodit tu trojúhelníčkovou mezičást) a vypadá to cca přijatelně. Navíc doufám, že tahle část už bude trochu schovaná...

A je super, že se to vejde do malý krabičky :)
Uživatelský avatar
MDK
Příspěvky: 146
Registrován: sob 28.1.2012 12:08

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od MDK »

Catalina? :)
Uživatelský avatar
Tomys
Příspěvky: 1059
Registrován: pon 12.12.2011 10:56
Bydliště: Sparta, Greece

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Tomys »

Dobře že ses do ni pustil. Sakra to bude kus nábytku...
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Někde hodně daleko. Jsem se do toho pustil takhle, abych měl alibi, až si to cestou rozmyslím. Křídla přes tři formáty A3 na šířku mě fakt děsej. A takhle se můžu opichovat s motorem jak dlouho chci a pak se tvářit "hele, hotovo :D".
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Bože, co jsem si to vymyslel za ptákovinu?!
Ale když ty válce jsou fakt pomalovaný tak podivně...

Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Tak o 10,5 metru drátku později...
Uf.

Obrázek

A ve výřezu další osmadvaceti násobený krok.

Obrázek

Zachránit mě může to, že půlka těch válců bude výrazně míň vidět. Tak hlavně aby vznikla aspoň půlka těch koukatelnejch :/
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Dolly »

Když ty válce porovnám s reálnou předlohou, myslím si, že ta žebra válců by se nejlépe vyjádřila graficky, kresbou na papíře = PC + tiskárna. Tím, jak jsou jemná a navíc má každý válec ještě jakési uši s kolmými žebry. Tím spíš, že není závit jako závit. Výrobce s tím evidentně nepočítal, nebo to zjednodušil. Osobně si myslím, že pro výsledné modelové vyznění celku bude stěžejní jak vlastní figura válců ve dvou vrstvách, tak ta skrumáž hadiček a trubek v popředí. Řekl bych, že méně je více a také modelové zjednodušení úměrné měřítku. Předpokládám, že průměr motoru je 3 - 4 cm, takže 1/3 - 1/4 úvodního obrázku. Ta žebra jsou tenčí, než tloušťka papíru :lol: .
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

Pravdu máš, závit není jeden jako druhej, aspoň je to vidět, že to někdo dělal rukou (narozdíl od jiných modelů tady ;)). Na druhou stranu si myslím, že barva plus tmavý spárování leccos zakryje, půjde vybrat z celého kulatého válce "pohledová" strana, plus na vytírání zraku tam budou ještě fungovat ta táhla ventilů a hadice k hlavě. Ale jo, mám pocit, že jsem si naběh, když chci v zásadě použít to, co je ve vystřihovánce a ne si konstruovat fotorealistickou hlavu válce...
Ale nasadil jsi mi brouka do hlavy. Mimochodem měřítkově nejsem tak mimo. Na tom rozšíření jsem na fotce napočítal cca 16 žeber, než to začne bejt nahoře složitý, a na těch návinech mam tak 14-16 závitů (a pak je ta podivnost nahoře). Trochu mě to trápí, jak to nějak graficky propojit, ale nějak se s tím poperu ;)
Žebra z papírových kroužků (širší užší širší užší šíršíužšíširšíužší) jsem si vyzkoušel na Bosce. Taky to nevypadalo úplně zle, na druhou stranu ta měla těch válců jenom 5 :)
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1640
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od JoskaM »

Stejně to schováš pod kryt, tak je to ganzegál, ne?? vypadá to dobře.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od bernie »

No právě, na dobovém snímku také se více věnuji počtu teček na hodním dílu plavek odpočívající seržantky, protože motor je komplet zadeklovaný. I když by to nebylo jinak, ani kdyby byl odkrytý :D

Vojta to staví metodou: "prostě to tam je".
Tohle není "ža-ve-s" ;)
Stremhlav
Příspěvky: 49
Registrován: pon 23.1.2012 13:26

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Stremhlav »

bernie píše:...na dobovém snímku také se více věnuji počtu teček na hodním dílu plavek odpočívající seržantky, protože motor je komplet zadeklovaný.
Na té fotce lepé seržantky je fakt nějaký motor...? :O
Uživatelský avatar
Dolly
Příspěvky: 113
Registrován: pon 21.1.2013 17:49
Bydliště: Praha 5 - Zličín

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Dolly »

Co takhle do těch cívek pustit střídavý proud ? To by v nich mohly i běhat písty. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Vojta Č.
Administrátor
Příspěvky: 1356
Registrován: pon 5.12.2011 16:28
Bydliště: Matka měst

Re: Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp / 1:33

Příspěvek od Vojta Č. »

To je celkem dobrá idea :D
Jinak něco vidět bude. Podle toho jsem si naplánoval tu úroveň opruzu při stavění ;)
http://richard-seaman.com/Aircraft/AirS ... TheGround/" onclick="window.open(this.href);return false;
Kdybych chtěl stavět třeba takhle, vezmu to jinak nebo se na to vykašlu:
http://farm3.staticflickr.com/2618/4157 ... 483a14.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Mimochodem, když se tak vrtám po netu ve fotkách Cataliny, tohle pobavilo - létá to i bez křídel :D
http://www.alaskaairmuseum.org/flightline/pby.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“