Usedlost z jihozápadního Slovenska/ ABC/ 1:150

Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal Traj
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.1.2012 21:51

Usedlost z jihozápadního Slovenska/ ABC/ 1:150

Příspěvek od Michal Traj »

:arrow: foto vystřihovánky:

Obrázek

:arrow: Historie předlohy:

Usedlost z jihozápadního Slovenska
Můžeme se s ní setkat v rovinách na obou stranách Malých Karpat - na české straně v Záhoří (okolí Břeclavi a Hodonína),
na slovenské straně v Pováží (od hranic až po Piešťany). Tento typ staveb není příliš starý - letopočet býval vyřezán obvykle
stropních průvlaků nebo do rámů oken - (na slovenské straně přelom osmnáctého a devatenáctého století, na moravské straně
- v Luhačovickém Zálesí - byl hliněný dům s letopočtem 1709). Tyto stavby byly provedeny většinou ze sušených cihel, někdy
i válků. Stavby byly omítnuté s barevně zvýrazněným soklem (barva temně šedá, šmolkově modrá, hnědočervená), střechy byly
doškové (u bohatých stavebníků z pálené krytiny). Výrazným prvkem bylo tzv. žudro, což byl otevřený a zaklenutý vstup do domu.

Zdroj: http://www.abicko.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

:arrow: Model

Nedávno jsem byl donucen se přestěhovat se svým papírnictvím o patro níž, protože jsem se už do pokoje pomalu ani nevešel.
Dole mi byl přidělen stůl, daleko prostornější. Dnes jsem se pustil do stavby tohoto modelu, který vyšel v abc někdy v roce 2005.
Model má dvě strany A4, obsahuje špýchar a obytnou část. Budu stavět oboje a pokusím se opět o nějakou krajinku. Jako podložku
jsem opět zvolil rám na obrazy od ťamanů za 55,-Kč. Podstavec budu upravovat tvarově i povrchově až po dokončení modelu
smaotného. Stavbu jsem začal špýcharem. Postup přidám až zítra, při lepším světle. tímto omluvte kvalitu mých fotek.

:arrow: Stůl:
:arrow: Rámeček (podstavec)

Obrázek Obrázek

:arrow: Krajina

Tohle jsou posypy a materiál, který bych chtěl tak nějak celkově na stavbu terénu použít, fotky jsem dávám hlavně kvůli
častým dotazům na druhy posypu. O umělou vodu se pokusím z epoxidového dvousložkového lepidla 1:1. Stromečky jsem
nakoupil o víkendu V brně v jednom modelářském obchodě ( prodávají tam i posypy od firmy NOCH)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

To je zatím všechno ;)
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“