Uhlíkové, mosazné, hliníkové a jiné trubičky tyčinky

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Uhlíkové, mosazné, hliníkové a jiné trubičky tyčinky

Příspěvek od JoskaM »

Tak se zeptám, než bych zrušil kousek trubičky, i když mě to čeká.
Zakoupil jsem několik uhlíkových, karbonových, tyčí - od průměru 1mm a po 2 v modelářství, čímžto mohu tento materiál doporučit, metrová tyčka mě vyšla zhruba na 25-30kč - samo s průměrem roste cena a dělají se i trubičky, ty budu určitě kupovat v blízké době na laufy a já nevím co.

Má otázka je - jde to nějak natvarovat - nad plamenem, horká voda....nevím jak nebo tak, potřebuju udělat konstrukci, trochu zohýbanou. - ohnuté trubky, žádné pravé úhly, jen aby to nepůsobilo na zetorku moc rovně, nově.

Díky moc
Naposledy upravil(a) JoskaM dne pon 1.10.2012 19:54, celkem upraveno 1 x.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Uhlíkové trubičky tyčinky

Příspěvek od yvan »

Teda nezkoušel jsem to, ale z principu materiálu to podle mě nejde. Jsou to uhlíková vlákna s pryskyřicí a na to ti žádná dosažitelná teplota nepomůže. I kdyby se ti podařilo to roztavit, tak přijdeš o ten profil, protože se to rozlepí na vlákna.

Jestli potřebuješ tvarovat, tak je určitě lepší použít plastové profily.
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Uhlíkové trubičky tyčinky

Příspěvek od Aki »

a nebyl by na to lepší třeba měděnej drát?
Naposledy upravil(a) Aki dne úte 2.10.2012 15:19, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Uhlíkové trubičky tyčinky

Příspěvek od JoskaM »

no tak koukám, že to budu muset vážně kousek obětovat...nu co...aspoň to hodím do vody aby to zrezlo.

Měděný drátek by byl dobrý, ale konstrukci jsem chtěl vyzkoušet - jak se to lepí, jak se s tím pracuje atd. a znova se mi to dělat nechce, nic složitého i tak díky.
Uživatelský avatar
Tomáš S.
Příspěvky: 999
Registrován: sob 21.1.2012 21:39
Bydliště: Uherský Brod

Re: Uhlíkové trubičky tyčinky

Příspěvek od Tomáš S. »

Za mě plastové profily od firmy "Evergreen", nad teplem je natvaruješ do čehokoli...
Tuším že to potřebuješ na potrubí hydrauliky, a myslím, že ty plastové profily jsou ideální. Koupíš je hlavně ve vláčkařských prodejnách. ;)
Fotečka jak to vypadá:

Obrázek
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Uhlíkové trubičky tyčinky

Příspěvek od JoskaM »

Nene, jedná se uplně přesně o podpěrnou konstrukci pod dopravníkem, buďto je sklopená k vybírači, nebo opřená o nárazník na převoz. tak jsem to chtěl trochu prohnout do oblouku, ale co. něco prostě bude rovné. ty plastové jsem původně scháněl, ale v Letňanech měli jen dšřevo, kov nebo tenhle "kevlar nebo kaviár". Zcela určitě to mohu doporučit pro lodičkáře na stěžně, stožáry atd. je to dlouhé, pevné, přitom pružné.
Uživatelský avatar
muf10
Příspěvky: 178
Registrován: sob 10.3.2012 12:50
Bydliště: Březnice

Re: Uhlíkové trubičky tyčinky

Příspěvek od muf10 »

Uhlíkové trubičky z modelárny jsou dost citlivé na zmáčknutí konce trubky praskají je to asi dané uspořádáním vláken na délku.
Parádně se lepí vteřinákem prach z řezání/broušení je označovám jako karcinogení.
Na výfuky už spíš hliníkové trubíčky taky k dostání v modelárně jde jim vnutit celkem slušně tvar.
Nevýhoda v ostrých lomech se zplacatí.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Uhlíkové trubičky tyčinky

Příspěvek od JoskaM »

Tak až vám zse někdo řekne, že něco nejde, tak mu nevěřte.
Obrázek Obrázek
Jinak to co píše muf10 asi bude pravda, ale co je dnes zdravého, určitě nedoporuču prach šichat, bude se vám zdát o čertech a ne o permonících! :lol:

Jinak zapalovač a udělá to lom jako trubky, alespoň mě to tak příjde.
Nic méně, lepší je to na rovné rámy, o tom žádná! Na ohýbání a jiné tvarování jsou jiné materiály. Nuže, vlákno je k dispozici, možná upravím název...
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Uhlíkové, mosazné, hliníkové a jiné trubičky tyčinky

Příspěvek od yvan »

Zřejmě máš nějakou jemnější variantu, než sem měl na mysli já. Tady jsou ty vlákna o poznání drobnější.

Každopádně bych na to vzal ten plast, protože deformace takového rozsahu bych nepovažoval za uspokojivý výsledek.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Uhlíkové, mosazné, hliníkové a jiné trubičky tyčinky

Příspěvek od JoskaM »

No má se jendat o promáčklou trubku..(možná máš pravdu, že takto by se asi brotila měděná, nebo hliníková trubka, uvidíme po první barvě. Nic méně mě šlo právě jen o takové deformace.
yvan
Příspěvky: 975
Registrován: pát 20.1.2012 23:01

Re: Uhlíkové, mosazné, hliníkové a jiné trubičky tyčinky

Příspěvek od yvan »

Samozřejmě pokud to tak má vypadat, tak je to něco jiného. Já sem měl představu, že chceš docílit deformace výrazně menší, ne-li žádné ;)
Mucholl
Příspěvky: 110
Registrován: pon 23.1.2012 20:50

Re: Uhlíkové, mosazné, hliníkové a jiné trubičky tyčinky

Příspěvek od Mucholl »

co tohle? tady nakupuji já
http://www.litomysky.cz/mat/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“