Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od bernie »

Jeden z moderátorů tohoto DF mě požádal, abych přenesl část své recenze z "cashpicka" o výrobě papírových trubek pro své modely. Prý to může být výživná krmě pro stavitele např dakarských rámů, lokomotivce atp.

Nu dobrá tedy, jdeme na věc:

Základem je zahradnický drátek prodávaný v metráži 0,3m v síle 0,8mm /každý bau-markt/ a světoznámé a oblíbené olšanské papírky Vážka.
Obrázek

Z lístku uříznu cca 6mm pásek, aby měl papírek nestejnou délku při skladu - důležité pro namotávání a následný slep.
Obrázek

Založený drát zatlačím co nejtěsněji do ohybu pravítkem a začínám rolovat - pravítko nechávám pro rovnoměrný návin.
Obrázek

Z jednoho lístku to bohužel nevyjde, takže připravím dvě "dutinky"
Obrázek

Mezi jednotlivé segmenty máznu trošku Herkulesa pro elegantní spoj
Obrázek

Při tvarování si pomůžu dvěma hranolky jako svěrákem a pravítkem přitlačím drát do požadovaného úhlu
Obrázek

Kolínka líznu Herkulem se stopovým množstvím vody, aby se zalily drapéry
Obrázek

Nasucho ověřená přesnost tvarování a tužka ukazuje na "chyták" v pokračování modrého barvení trubky za bílým polem terče startovního čísla. Z výše uvedeného videa se však zdá, že modrá barva byla ještě dál, až za drhuhý ohyb u motorového bloku. Zkuste na to mrknout, jak se to zdá vám - díky
Obrázek

Nabarvené a zasponkované. Technologie barvení jako retušování - vodovka. Největší výhoda celého postupu
Obrázek

Pro bílé pole jsem použil zcela obyčejnou osmdesátku papír - bohužel se mi při instalaci otočil tak nešťastně, že spoj mám z pohledové strany :oops: Polepky čísla 22 jsem si udělal ze zbylého cancourku lístku Vážky obarveného na černo - vodovkou
Obrázek

Hotovo - přeprášení lakem až v závěru celé stavby
Obrázek Obrázek

Pokud to někomu pomůže, budu rád, že jsem mohl přispět odstřižkem do koše.
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od Standa F. »

Ve Tvém podání je jakákoli technologie radostí koukat 8-) - díky za ni - a za jakékoli případné další, jelikož jsi jich měl vždy v rukávu dosti.

Na první pohled tady vidím 3 drobné pasti:

- Nutnost namotat dva papírky vedle sebe - nějaký širší tenký papír (postačující pro celou délku trubky) neexistuje?

- Bílé pole na trubce (korespondující se startovním číslem) je ve skutečnosti nabarvené, ale tady barvu nahrazuješ vrstvou kanceláku ... pokud by spodní papír na trubce byl dostatečně bílý, nemusela by se běloba vrstvit či přetírat?

- Ty dva černé pásečky ke dvojkám - opět, vrstva papíru místo barvy (i když pravda, papírek je to tenounký). Neměly by ty pásečky jít šikmo, aby ladily do tvaru dvojek? Tady bych risknul nátěr ...
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od bernie »

- Nutnost namotat dva papírky vedle sebe - nějaký širší tenký papír (postačující pro celou délku trubky) neexistuje?

:arrow: zeptej se v trafice po "stovkovém" obalu na kuřivo. Obávám se ale, že to už nebude tak bělostné.

- Bílé pole na trubce (korespondující se startovním číslem) je ve skutečnosti nabarvené, ale tady barvu nahrazuješ vrstvou kanceláku ... pokud by spodní papír na trubce byl dostatečně bílý, nemusela by se běloba vrstvit či přetírat?

:arrow: Na základě kvalifikovaného odhadu se domnívám, že terče jsou lepené. Někde tu lítá i Colin Chapman v L49, kde je krásně vidět fald nalepeného terče, takže i pole na trubce by mohlo být lepené

- Ty dva černé pásečky ke dvojkám - opět, vrstva papíru místo barvy (i když pravda, papírek je to tenounký). Neměly by ty pásečky jít šikmo, aby ladily do tvaru dvojek? Tady bych risknul nátěr ...

:arrow: Fungující metoda pokus a omyl - podkladová fotka s šikmýma páskama přišla "přesně pozdě" /logistický terminus technikus Just Too Late

Většina z nás častěji přesně přilepuje nějaké serepatičky, než kmitá štětcem obárzky čárových kodů, proto tedy přelep
Uživatelský avatar
Standa F.
Administrátor
Příspěvky: 1207
Registrován: pon 5.12.2011 16:02
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od Standa F. »

Kouření škodí zdraví! 8-) Co takhle bílý průklepák A4 gramáže 40 g? V trafice ale nebude, spíše to bude chtít papírový obchod.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1636
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od JoskaM »

Mě spíše zaujalo, to , že jsi nenamotával od začátku(jako šneka), ale přehnul jsi papír a pravitkem dorovnal, takže máš jistotu, že ti "to" neujede (to bude bohužel fungovat jen u tenkých papírků) I tak to to dobrá rada...určitě se bude hodit, jen na to nezapomenout.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od bernie »

Ještě se vrátím ke Standově navrhnuté alternativě bílého průklepáku.

Vždy jdu cestou menšího odporu a jako prostý chlapec z dědiny to mám blíž k první trafice než do "narpy" :roll: nebo k Vágnerovi.
A ono to uzavírání námotku přetřením lepivého proužku olíznutým ukazováčkem levé ruky ti asi průklepák nenabídne ;)
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 620
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od pan Tau »

Tahle metoda se mně osvědčila a dost ji využívám, třeba na volanty a ráfky kol. Kdysi jsem ji našel na starém fóru.
Uživatelský avatar
Majo71
Příspěvky: 368
Registrován: pon 30.1.2012 17:56
Bydliště: Sány, okr.Nymburk

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od Majo71 »

Bernie, výborný nápad, ale napadlo ma - pri ohýbaní hotového drátku nemá ten papier tendenciu sa trhať??
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od bernie »

Cigar papir je pogumovany,? Takze pred ohybem navlhcit a nemusis se bat.
vojta78
Příspěvky: 857
Registrován: pát 20.1.2012 22:04
Bydliště: Šternberk

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od vojta78 »

Zdravím pánové,
tento návod je super. Shodou okolností mám průklepového papíru gramáže 40 celý balík, takže můžu zkoušet.
Uživatelský avatar
panzelený
Příspěvky: 11
Registrován: stř 25.1.2012 18:28

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od panzelený »

Super nápad a jako na potvoru se mi zrovna docela dost hodí.
Jako dlouholetý kuřák můžu potvrdit že cigaretových papírků je celá řada i ve stovkovém provedení jen si vybrat...
Dokonce se prodává i tzv. nekonečný papírek je to rulička s lepem po straně o délce jistě několika metrů (nevím kolik neměřil jsem) takže možnosti jsou velké :mrgreen:
Ještě jednou DÍkY.
Uživatelský avatar
pan Tau
Příspěvky: 620
Registrován: pát 20.1.2012 21:54
Bydliště: Chvaleč, občas na samotě u lesa

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od pan Tau »

Ještě doplním, že drátek používám olověný rybářký různých tlouštěk. Dobře se tvaruje.
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Trubky a rámy jednoduše a elegantně

Příspěvek od bernie »

Jj olovo na krivky a na primky zahradnicky pevnejsi
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“