Program na vytvorenie modelu

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Program na vytvorenie modelu

Příspěvek od Mimapnd »

Mohol by mi niekto poradit, aky program sa pouziva pri vyrobe modelov? alebo ako sa to robi? Matus
Uživatelský avatar
ofeckin
Příspěvky: 79
Registrován: stř 25.1.2012 9:54
Bydliště: Brno

Re: PROGRAM NA VYTVORENIE MODELU

Příspěvek od ofeckin »

Začal bych kreslit v HandCADu (to běží na jednoduchém P&P hardware - pracka & pravítko) .. potom jakýkoliv vektorový grafický editor od Inkscape po AutoCAD a až pak si hrát ve 3D (Rhino) a případně si pomoc Pepakurou.
S počítačem začínej až když víš, co děláš. A to nejen při tvorbě modelů.
AD_blender
Příspěvky: 17
Registrován: sob 21.1.2012 9:54

Re: PROGRAM NA VYTVORENIE MODELU

Příspěvek od AD_blender »

pokud nemáš technické založení, tak spíš to Rhino, nebo jiný 3D program, třebas Sketchup, nebo free Blender. Na starém foru se to probíralo hodně. Jde to i s Corel Draw, nebo free obdobou Inkscape, ale ten je ve 2D, takže u složitějších tvarů to chce dobrou průpravu v geometrii. Nejlepší je nastahovat dema a zkusit, co ti sedí ... někdo raději technický soft, typu CAD, jiný raději volnost, bez svazování parametry takže Blender. Ostatní jsou někde mezi.

Vyznavače P&P ber s rezervou. Je to často starší generace, pro které je práce s 3D softem složitější, než to pravítko s kružítkem a to ani nezačínám o digitálním malování textur vs ruční štetcem :D. 3D soft je učení navíc, ale hned vidíš výsledek, pokud to soft umožňuje, můžeš model rovnou otexturovat, takže odpadá vztekání u špatně navazující textury atd... Hlavně si musíš při modelování uvědomit, co je ještě reálné vystřihnout a natvarovat. V tom 3D snadno zapomeneš na skutečnou velikost po složení. Na rozbalení modelu a opatření chlopněmi pak můžeš použít pluginy, nebo zmiňovanou pepakuru.
Zemi
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 15.3.2012 16:51

Re: PROGRAM NA VYTVORENIE MODELU

Příspěvek od Zemi »

Já bych taky ještě spožděně přispěl,
já jsem začal rukama, ale protože jsem gramla, a na papíře nejde moc dobře opravovat, tak jsem začal používat už zmíněný inkscape (to proto že jsem chtěl slušný editor, a nechtělo se mi platit ani krást). Ale inkscape je jen 2D...

Další krok bylo použití 3D editoru Blender, protože je bezva, a taky free - ten jsem doplnil o sorkládací script B-paperizer od Czestmira. A v takové kombinaci při troše znalostí a snahy dokážeš udělat jednoduché modýlky, které nakonec v Inkscapu doplníš o chlopně a grafiku (textury)...
Uživatelský avatar
rben
Příspěvky: 5
Registrován: sob 7.1.2012 11:26
Bydliště: Brno/Slavonice
Kontaktovat uživatele:

Re: PROGRAM NA VYTVORENIE MODELU

Příspěvek od rben »

A pokud chce někdo tvořit ve 2D, či provádět jen úpravu doporučuji toto:
http://www.slunecnice.cz/sw/draftsight/" onclick="window.open(this.href);return false;

Je zdarma i pro komerční určení a je podobný autocadu. Stačí jen stáhnout, registrovat a na zadaný email přijde jen aktivační klik. A na celý život (pokud něco nezmění) je plně zdarma.
FanThomas24
Příspěvky: 1
Registrován: sob 9.6.2012 12:23

Re: PROGRAM NA VYTVORENIE MODELU

Příspěvek od FanThomas24 »

No já ti odpovím podobně. Používám SketchUp na vytvoření 3D modelu. Plug-in Flatery model umí rozložit a velice jednoduše pak rozložený model umí i ochlopňovat (sice ručně, ale mě to tak vyhovuje víc). Nakonec je export do *.svg. Tento formát načteš v Inkscape. Práce s ním je jednoduchá. Pokud budeš mít potřebu vkládat do modelu obrázky (loga, znaky...) je dobré si tyto upravit v Gimpu.
Více zde:
SketchUp forum
Inkscape
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: PROGRAM NA VYTVORENIE MODELU

Příspěvek od Mimapnd »

Tak to teda velmi pekne dakujem, ja ako totalny antitalent sa pokusim okukat vsetky a uvidime ci sa mi podari volaco zosmolit. este raz velmi pekne dakujem za rady. Matus
Uživatelský avatar
digiart
Příspěvky: 31
Registrován: pon 7.5.2012 11:21
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: PROGRAM NA VYTVORENIE MODELU

Příspěvek od digiart »

Zdravím

Mám program Google SketchUp Pro 8 a nalezl jsem model Scanie.
Chtěl bych si nechat v tomto programu rozložit ale plugin Flattery mi tam jaksi nefunguje, nevěděl by někdo prosím
jak model rozložit a nemá někdo do programu češtinu?
Předem děkuji.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“