Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - úprava

Příspěvek od štefíno »

Konečně jsem pochopil tu konstrukci =D
Uživatelský avatar
kaktusak
Příspěvky: 2558
Registrován: sob 21.1.2012 10:39
Bydliště: Kyjov

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - úprava

Příspěvek od kaktusak »

To je ono . Ty kola posunou model o level dál - tomu věřím .
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - úprava

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Díky ;) .
Tak ještě ty slibovaná zadní kola. Na fotografii je pouze sestaveno vnitřní kolo z dvoumontáže. Postup u vnějšího je stejný, pouze s tím rozdílem, že středovou osu zakrývá kryt, tak jak to je u "neprovzdušněného" kola.
Obrázek
A - přední čelo
B - vnitřní plášť se stočeným páskem
C - středové paprsky podlepené na sílu 2mm
D - vnější plášť se stočeným páskem
E - zadní čelo s paprsky
F - vymezovací díl pro vytvoření spáry v dvojmontáži podlepený klad. čtvrtkou

Do vnitřního pláště B jsem nadoraz vlepil paprsky C. Po proschnutí přilepeno přední čelo A a nasledně vše nalepeno na vnější plášť D.
K tomuto celku přilepeno zadní čelo E a na závěr přilepen vymezovací díl F.
Vyřezávání paprsků podlepených na 2mm mi dalo trochu zabrat, ale s výsledkem jsem vcelku spokojen.
Kolo není opět retušované z důvodů zkoušky.
A takhle to vypadá :
Obrázek
Takže kola by byla vyřešena. Teď ještě doladit pár drobností a model bude "HOTOV", tedy spíše připraven na betu.
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Tak a teď už vážně "HOTOVO".
Model je doladěn a připraven na případnou betu.
Pokud bude mít někdo chuť a čas do toho jít ať se mi ozve formou SZ.
Předem díky.
Uživatelský avatar
Roman
Příspěvky: 73
Registrován: úte 24.4.2012 9:18
Bydliště: PV

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Roman »

je finalni foto s provzdusnenymi koly?:)
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Bohužel není, kola jsem lepil pouze zkušebně.
Snad foto s "provzdušněnými" koly dá někdo z betatestrů ;) .
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Tak ještě jednou oživím tohle vlákno.
I když jsem už psal HOTOVO, rozhodl jsem se, že si Sentinel slepím ještě jednou. A to ze dvou důvodů:
:arrow: chci mít ve své vitríně upravenou verzi
:arrow: chtěl jsem si ověřit některé nesrovnalosti, které se objevily při betě (ne že bych Jirkovi nevěřil, ale při alfě byly některé věci které Jirka popsal v pohodě).
Pojal jsem to tedy i jako takovou betastavbu i když to není asi standartní postup.
Nakonec se některé věci potvrdily a některé ne. Takže model ještě projde opravami a poté bude už k dispozici.
Ještě pár fotek pro porovnání v čem se model liší od původní verze a jak nakonec vypadá s "provzdušněnými koly"
:arrow: jako první jsem otevřel prostor pro palivo (stará - nová)
Obrázek Obrázek
:arrow: na kotel přibylo pár trubiček a páček
Obrázek Obrázek Obrázek
:arrow: řetěz dostal texturu (stará - nová)
Obrázek Obrázek
:arrow: lehký náznak manometru
Obrázek
:arrow: světla dostala šedý odstín oproti původnímu modrému a odstraněn obrys písma a znaku
Obrázek
:arrow: otvor pro komín pozměněn tvar (stará - nová)
Obrázek Obrázek
:arrow: doplněn štítek a logo (stará - nová)
Obrázek Obrázek
:arrow: a na závěr "provzdušněná kola"
Obrázek Obrázek Obrázek

Toliko změn a snad už jen foto hotového modelu.
Nakonec jsem rád, že jsem se pro ty kola rozhodl, model vypadá úplně jinak ;) .
Obrázek Obrázek Obrázek
JoseFxx
Příspěvky: 869
Registrován: sob 21.1.2012 15:51
Bydliště: Liberec

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od JoseFxx »

Super práce máš opravdu velké nadání. Jen tak dál a houšť.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Pejša »

Tohle je hodně velkáparáda. Geratuluju k dokončení takového krásného modelu. Děláš moc hezký modely a Sentinel je vskutku impozantní.
Acespace
Příspěvky: 116
Registrován: sob 21.1.2012 8:30
Bydliště: Valečov
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Acespace »

Děláš moc hezký modely

Ale proč asi :?:
Protože v té době se jiná než krásná auta nevyráběly ;)
Uživatelský avatar
Feudal
Příspěvky: 3
Registrován: sob 7.4.2012 12:28
Bydliště: Praha 15
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Feudal »

Je to nádhera ... jen mne mrzí a je mi líto, že se náš kontakt nějak vytratil kamsi do ztracena. Měl bych ještě pár připomínek a doporučení zvláště, když byla spuštěna druhá, revidovaná, stavba. Pokusím se je popsat a na několika upravených fotografiích demonstrovat.

Upravený otvor ve střeše je fajn, pouze mu schází naznačení kování a při té příležitosti i náznak lišt na bočních hranách
střechy. Tu bych také rozhodně udělal „skoro” černou, protože ten „pozink(světlý plech) působí dost rušivě a nepřirozeně. Z téhož důvodu bych ztmavil i nádrž na vodu, parní stroj a přední nápravu, které byly zpravidla, jako celý podvozek, natřeny černou barvou (někdy též zelenou). Velmi rušivé je rovněž černé kování korby, zvláště pak v kontrastu s „bílými tečkami” zde naznačujícími vratové šrouby. Konec konců všechna bílá zobrazení spojovacích materiálů (šrouby, nýty) na podvozku a kolech jsou opravdu nehezká a samozřejmě, jak jinak, opět rušivá. Když ne jen konturou, udělal bych je v nepatrně odlišném tónu tmavé šedi (u černých partií). U kol je to potom nejmarkantnější, zvláště pak na paprscích předních kol, kde nic takového v reálu není (byl to ocelolitinový odlitek s výztužnými žebry na vnitřní straně).
Na několika snímcích s výkresy jsem pak autorovi ještě doporučil doplnit na pravou stranu podvozku mazací lis, poháněný táhlem od osy parního stroje, ale podle pohledu na šasi se štítkem a jmenovkou doplněn nebyl. Škoda, je to docela významný detail, ale asi příliš drobný (výkres naleznete na mých stránkách http://www.sentinel.cz).

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Štítek na kabině v perokresbě se mi také zrovna moc nelíbí, protože svým výtvarným projevem poškozuje celkovou vizáž jinak krásného modelu a řešil bych ho podobným způsobem. Fatální chybou je potom ten „bronzový odlitek” kulatého štítku s logem Škoda na dřevěných bocích kabiny. Pokud tam vůbec byl (zpravidla při expedici nového, nebo repasovaného vozu z továrny), byl pouze malován bílou barvou. Inspirace dochovaným ex-vozem Ericha Preisse (nyní v majetku TM Brno) není zrovna to pravé ořechové. Když už řeším vizáž kabiny, změnil bych rozhodně tu „počítačovou” charakteristiku použitého písma na přídi podle dobového vzoru, protože se jednalo opět o ruční práci, která se velmi často lišila kus od kusu, což lze snadno vypozorovat na dobových fotografiích. A konečně (jak je z upraveného snímku patrné), upravil bych velikost elektrických světlometů, která jsou moc malé.

A teď tedy některé popisované úpravy a změny naznačené s použitím autorových snímků:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Otevření zásobníku na uhlí jsem s povděkem kvitoval, jen ty palubky kabiny nebyly v interiéru lakovány venkovní barvou, ale byly pouze napuštěny ochrannou lazurou, zpravidla fermeží (čili v barvě přírodního materiálu). Při doplňování drobných (kreslených) detailů bych určitě v interiéru doplnil viditelné vodicí ližiny a posuvná dvířka uzávěru zadního okna (viz schematický nákres). A když už detaily, tak bych na pravou vzpěru střechy přidal (tehdy běžný) mechanický ukazatel směru jízdy.

Obrázek

Jinak ale, klobouk dolů ... dokážu jako bývalý vrcholový (sice plastikový) modelář ocenit perfektní práci, zvláště potom s papírem, který mi nějak nikdy k srdci moc nepřirostl a proto si případně do mé sbírky modelů parních vozů jednou zařadím pouze několik listů se stavebním návodem, protože ho ve svých šedesáti už těžko kdy postavím (ruka už jenom na myš a oči na prd). Ale rozhodně bude alespoň perlou mezi papírovými vystřihovánkami jako nejdokonalejší ;).
Naposledy upravil(a) Feudal dne úte 12.2.2013 18:18, celkem upraveno 1 x.
spida
Moderátor
Příspěvky: 735
Registrován: pon 12.12.2011 12:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od spida »

Hmmm tak tomu říkám konstruktivní kritika. Demonstrace úprav je super. Je opravdu škoda že jste se nedomluvili dřív. Modelu by to určitě prospělo.
Ale jinak musim vyseknout poklonu i Pavlovi za i tak krásný model. ;)
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Nu což, tak si Sentinel slepím potřetí :roll: .
Popel padá na mou hlavu, ale naštěstí to není věc která by se nedala napravit.
Ihned po přečtení této (jak napsal spida) konstruktivní kritiky, jsem kontaktoval pana Feuereisla, který mi obratem kladně odpověděl a tudíž věřím, že model dotáhneme (tentokrát) do vítězného konce ke spokojenosti všem a hlavně co nejvěrněji předloze.
Již teď je jasné, že Sentinel projde grafickou úpravou dle připomínek a uvidíme co ještě bude navíc.
Dovoluji si proto změnit v názvu vlákna ono HOTOVO na VÝVOJ a slibuji, že se tam zpátky objeví až bude model opravdu kompletně dokončen.
Díky za trpělivost a držte palce ;) .
Uživatelský avatar
Pavel Hanzlík
Příspěvky: 74
Registrován: úte 28.2.2012 21:06
Bydliště: Otrokovice

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - VÝVOJ

Příspěvek od Pavel Hanzlík »

Jak jsem slíbil, tak taky plním. Model Sentinelu se podařilo dokončit a tudíž je už vážně HOTOVO.
Velké poděkování patří Daliborovi za jeho pomoc při dokončení modelu. Nebýt jeho cenných podkladů a věcných připomínek, model by nevypadal tak jak vypadá ;).
:arrow: Největší úpravou byl nejspíš podvozek modelu, kde přibilo pár nových detailů a celý byl přebarven.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
:arrow: V interiéru přibily taky nějaké maličkosti a ty stávající prošli grafickými korekturami. I když toho po osazení střechy není nakonec moc vidět, ta námaha stála určitě zato.
Obrázek Obrázek Obrázek
:arrow: A co se týká exteriéru, však posuďte sami
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
A to už je ze stavby modelu opravdu všechno.
Děkuji všem za pozornost a snad se vám bude Sentinel líbit.
Pavel Pejša
Příspěvky: 602
Registrován: sob 7.1.2012 13:12

Re: Škoda Sentinel / vlastní tvorba / 1:43 - HOTOVO

Příspěvek od Pavel Pejša »

Smekám, tohle je skutečně velmi mňamózní model. Gratuluji k jeho dokončení.
Odpovědět

Zpět na „Nákladní vozy a tahače“