Stočení papíru do roury

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Stočení papíru do roury

Příspěvek od samotr9 »

Zdravím profíky,

měl bych dotaz. Stočit papír o velké ploše do roury. Před započetím modelu MB 1843 od PKG jsem projížděl archiv a zaujal mě model Tatra T813 AD 125 (RW-10). Studoval jsem ho asi hodinu a nakonec jsem od něj upustil z důvodu krakovce u kterého absolutně netuším jak zakulatit díl 37d. Podobný díl má Transporta P-50 (RW-15) v podobě tažné tyče,kterou jsem nakonec musel nahradit drátem s bílou bužírkou,natřenou červenými pruhy.

Prosím o rady jak na takový díl...

Děkuji za odpovědi..
Zrzek
Moderátor
Příspěvky: 614
Registrován: pon 12.12.2011 20:19

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od Zrzek »

Jak prosté milý Watsone:

trubky u Ripperovánek vyrábím za pomoci špejle obroušené smirkem na takový průměr, aby bylo možné špejli tím "trubkovým" dílem omotat(oblepit).
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od samotr9 »

Řešení to je..ale, zkoušel jsem to u transporty a papír byl natolik tvrdý,že jsem se s tím natolik pral,až došlo na naslinění a tím jsem poničil tisk...Buď na to jdu příliš rychle a tudíž přemáhám papír a nemám dost trpělivosti (což je chyba začátečníka) a nebo jsem lempl. Horší je,že nejsem shcopen udržet kontinuitu, takže se mi to kroutí do vrtule :roll: :roll: :roll:
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2394
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od Brzdič »

Tady je velký problém, že RW tyto dílky tiskne špatně na stránku. To znamená že když ten dílek navlhčíš tak se ti začne smotávat na délku a ne na šířku, což modelářovi dost znepříjemní stavbu. :( Jediný řešení je zkusit papír oloupat na menší tloušťku, ale i tak to může dělat problém. Já jsem to nakonec řešil plastovým profilem nastříkaným na požadované barvy, protože jsem to taky uspokojivě nesmotal :)
bernie
Příspěvky: 690
Registrován: úte 14.2.2012 11:15

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od bernie »

Zkus přeformulovat výraz velká plocha na délku trubky a její výsledný průměr

Můj recept je stážení přes kovové kulatiny od největšího průměru po nejmenší, kdy vnitřní část je vyplněna kulatinou - musí být dost pevná a v rolování si pomáhám pravítkem - rovněž kovovým pravítkem. Nedrásá strukturu papíru ani v navlhčeném stavu ;)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 1684
Registrován: sob 21.1.2012 9:23
Bydliště: Brno

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od Lukáš »

Přesně tak a pokud před tím papír ještě rozvrstvíš, máš po problému.
Uživatelský avatar
IceZero
Příspěvky: 574
Registrován: sob 21.1.2012 21:43
Bydliště: České Budějovice

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od IceZero »

tak přes kulatinu to jde dobře vždycky co jsem zkoušel ale zajímavý postup tu kdysi popsal StandaF. - vzpomeň si na MHD tam kde kdo sedí a smotává jízdenku do ruličky... to to zkusit podobně, třeba s kancelářským papírem a namotat si potřebný průměr? Ale stejně si myslím že ten kousek dřívka, který by se stříkl, případně oblepil dílem z vystřihovánky je jednodušší postup. A tyčky různých průměrů jsou v marketech jako OBI, Bauhaus... k dostání vždycky
Uživatelský avatar
samotr9
Příspěvky: 222
Registrován: sob 21.1.2012 23:36
Bydliště: Plzeň

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od samotr9 »

Díky za podněty, pokusím se je vyzkoušet jakmile se k tomu dostanu...

Díky moc..všem..
Uživatelský avatar
Mimapnd
Příspěvky: 263
Registrován: ned 24.6.2012 9:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od Mimapnd »

ja pouzivam velmi tenky tvrdy/ale pruzny ocelovy drot, asi tak 1.2mm, ale ozaj tvrdy, aby sa pri tlaceni neprehol. na kolene si to potom valkam a valkam az kym sa cast neskruti, kresba nepopuka, cast sa nepolame lebo koleno je makke a ten tenky drotik fajne pruzi ale este sa mi nestalo aby sa mi poskodila cast. dost to pomohlo ked som robil motorove potrubie na Tatru 162 prototyp od Spida models.
Minor
Příspěvky: 71
Registrován: stř 25.1.2012 3:48
Bydliště: Kyjov

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od Minor »

já použil ke smotávání jako "trn" pletací jehlici (jsou leštěné a v různých průměrech) .... jen se nesmí profláknout kam se jehlice ztrácejí ;)
Pavel M.
Příspěvky: 533
Registrován: pát 20.1.2012 22:52
Bydliště: Liberec

Re: Stočení papíru do roury

Příspěvek od Pavel M. »

ja pouzivam starou teleskopickou antenku z radia je vysouvaci a je to nekolik prumeru na jednou ;)
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“