Škoda 14Tr 17/6M Teplice 154 / P. K. / 1:87

Moderátoři: Zrzek, spida, zvukar

Odpovědět
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Škoda 14Tr 17/6M Teplice 154 / P. K. / 1:87

Příspěvek od AmatER »

Modýlek trolejbusu Škoda 14Tr je takovým evergreenem mezi mou tvorbou: někdy v roce 2001 jsem se odpoutal od kopírování miniboxu W82 a vyrýsoval první nástřel vlastní konstrukce, v roce 2005 přišlo významné vylepšení (a prvních 31 barevných variant) a v roce 2007 verze opět totálně přepracovaná, tentokrát již za použití přesné vektorové kresby dle nejposlednějších zkušeností. Zajímavé taky může být, že tvorba vždycky nějak připadla na období kolem Vánoc...

A protože jsem trolejbus dlouho žádný nestavěl, musím to tedy napravit. Předlohou tohoto konkrétního modelu se stal trolejbus firmy Veolia Transport Teplice (vormals Dopravní podnik Teplice) evidenčního čísla 154. Jedná se přesně o vůz typu 14Tr 17/6M z roku 1995, podrobnosti se dají najít např. tady.

Obrázek
(foto (c) Tomáš Smetana, 2010, sice 156, ale tyto vozy jsou až na drobné detaily stejné)

Model obsahuje lehce přes 100 jednotlivých dílů, řada z nich je navíc dost mrňavá... Těch je výhodné se zbavit na začátku, tudíž oproti běžným zvyklostem jsem začal u sběračů, po trolejbusácku též zvaných klacky, bidla nebo fajfky. Vlastní tyč je z telefonního drátku vč. bužírky natřené barvou Tamyia XF-16 (dá se ale taky použít např. kancelářská sponka, pokud se dobře srovná).

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Další postup je celkem standardní a nijak výjimečný, ještě jsem zvládnul zkompletovat nápravy a vlepit je do kastle + připravit zadní čelo a chodníčky na střeše. Pak už to začalo být se světlem (nejen na focení, ale především na lepení) hodně špatné, tak jsem se šel věnovat zpět jiné neužitečné činnosti, jako např. dojezdit 216/1 do konce (nebo spíš přetrpět až do půlnoci) :mrgreen:
Obrázek Obrázek Obrázek

Pokračování příště.
Vojtik
Příspěvky: 88
Registrován: úte 1.5.2012 18:13

Re: Škoda 14Tr 17/6M Teplice 154/P. K./1:87

Příspěvek od Vojtik »

Na papíru jaké gramáže je to vytištěno? Já u těchto modelů bojuji právě s tuhostí papíru, protože je mám vytištěné na 80g/m2 a i přes podlepení druhým tímto papírem mi to dělá zajímavé vrtule...
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 14Tr 17/6M Teplice 154/P. K./1:87

Příspěvek od AmatER »

Tisknu to na relativně obyčejnou 160 g/m^2 a nepodlepuju. Možná se ti to kroutí právě díky tomu podlepu (má to pak jiné materiálové vlastnosti) nebo na to stále jen moc spěcháš... U těchto "starších" modelů chci někdy v dohledný době doplnit středící rysky, přesnosti to docela výrazně pomůže.
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 14Tr 17/6M Teplice 154 / P. K. / 1:87

Příspěvek od AmatER »

Tak pokračujem ve stavbě:

Dokonale proschnuté lávky na střeše byly nalepeny na základ skříně a zároveň byly doplněny detaily na střeše - větračky, zadní dekl a základna pro klacky. Záď byla uzavřena zadní stěnou vozu (bez obrázku, foťáku se zachtělo stávkovat).
Obrázek

Pak přišlo na řadu přední čelo...
Obrázek Obrázek

...a bylo nalepeno na příslušné chlopně:
Obrázek

Pak byla zpracována skříň brzdových odporů a spolu s háky pro zaklesnutí sběračů ve stažené poloze připojena na střechu. Nakonec byly nasazeny a usazeny sběrače a už to vypadá jako téměř kompletní trolejbus.
Obrázek Obrázek

Pokračováno bude o5 zítra.
JanO
Příspěvky: 521
Registrován: sob 21.1.2012 19:44

Re: Škoda 14Tr 17/6M Teplice 154/P. K./1:87

Příspěvek od JanO »

AmatER píše:U těchto "starších" modelů chci někdy v dohledný době doplnit středící rysky, přesnosti to docela výrazně pomůže.
Ještě bych se prosím přimlouval za označení středů vnějších disků předních kol. Šlo by pak vše vyřezat najednou.
A zaujal mě odlišný postup proti návodu :roll: . To je proto, že je to fotogeničtější?
Uživatelský avatar
AmatER
Příspěvky: 623
Registrován: sob 21.1.2012 16:02
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Re: Škoda 14Tr 17/6M Teplice 154 / P. K. / 1:87

Příspěvek od AmatER »

Fotogeničtější asi ani ne, ale nějak to vyplyne z toho, jak člověk okrajuje jednotlivý díly z papíru ;)

Tak dokončení:

Uzavřen spodek a nalepeno všech 5 ks zástěrek:
Obrázek

Zhotoveny zrcátka (druhá fotka je dnešní, bo včerejší jsem omylem smazal...)
Obrázek Obrázek

Focením výroby kol jsem se opět nezabýval, takže už jen hotový modýlek:
Obrázek Obrázek

A toť fše.
Uživatelský avatar
rybak
Příspěvky: 1058
Registrován: pát 20.1.2012 21:57

Re: Škoda 14Tr 17/6M Teplice 154 / P. K. / 1:87

Příspěvek od rybak »

Moc pěkný.
Ostatně tvé modely se mi vždycky líbily.
Zkus příště ty fotky ořezat, ať tam nemáš zbytečná hluchá místa.
Odpovědět

Zpět na „Autobusy“