Kryt na model

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Uživatelský avatar
djpavel
Příspěvky: 297
Registrován: pát 20.1.2012 23:16
Bydliště: Klatovy

Kryt na model

Příspěvek od djpavel »

Jaký materiál použít na kryt dioráma 800x300x300?

Sklo nebo plexisklo?Prosím o zkušenosti zejména s plexi.
Uživatelský avatar
bh69
Příspěvky: 68
Registrován: sob 4.2.2012 7:48
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kryt na dioráma

Příspěvek od bh69 »

Taky plánuju udělat kryt pro model hradu Rožmberk. Spíš než obyčejné plexi ale zvažuju 2mm čirý polykarbonat (makrolon) s UV filtrem. Je to dražší ale pokud ten UV filtr skutečně zabraňuje pronikání záření skrz "sklo" mělo by to omezit vyblednutí barev modelu. A taky je asi povrch o něco odolnější poškrabání než obyčejné plexi (?) Tyhle desky nabízí třeba v provozovnách kde dělají laserové gravírování, takže by ho tam hned vyřízli (nejlíp s cik-cak zámkem, aby se kryt snadno sestavil)
AD_blender
Příspěvky: 17
Registrován: sob 21.1.2012 9:54

Re: Kryt na dioráma

Příspěvek od AD_blender »

Když jsem řešil zastřešení terasy tak jsem taky uvažoval o polykarbonátu, protože není tak křehký jako sklo, ale byl jsem ale upozorněný na to, že asi po pěti letech začíná postupně ztrácet na průhlednosti. Samozřejmě, čím méně UV, tím později to nastane. Takže nakonec vyhrálo kalené sklo.
Uživatelský avatar
bh69
Příspěvky: 68
Registrován: sob 4.2.2012 7:48
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kryt na dioráma

Příspěvek od bh69 »

To asi plati pro obyčejné desky bez UV filtru. Hledal jsem teď nějaké info a našel jsem, že jeden výrobce dává 10 let záruku s tím, že by nemělo dojít k viditelným změnám průhlednosti ani změně mechanických vlastností. Když připočtu, že to nebude nikde vystavené venku na přímém slunci, ale v bytě, tak bych se toho asi nebál.
Uživatelský avatar
Waclaf
Příspěvky: 287
Registrován: pon 23.1.2012 21:26
Bydliště: Dobřany u Plzně

Re: Kryt na dioráma

Příspěvek od Waclaf »

Chtěl bych podotknout, že pokud jde o filtraci UV-záření, je klasické sklo to nejlepší, co můžete zvolit... :idea:
Neprostupností pro UV-záření spolehlivě překoná všechny ty zázračné UV-filtry implementované do kdejakého materiálu. Prostě jistota.
Uživatelský avatar
MDK
Příspěvky: 146
Registrován: sob 28.1.2012 12:08

Re: BISMARCK,HOOD,SCHARNHORST,TIRPITZ,YAMATO, FUSO 1:200

Příspěvek od MDK »

To vypada paradne. Ty pleksiskla muzu se zeptat kde se to obednava? Ja jen ze mam taky rozdelano hodne lodicek jako ty, ale zatim vicemene jen trupy, protoze resim jak je uskladnim/vystavim. Zatim jsem byl rozhodnut pro vitrinu. Tohle ale vypada zajimaveji.

Tento a následující 3 příspěvky sem byly přesunuty z tématu BISMARCK,HOOD,SCHARNHORST,TIRPITZ,YAMATO, FUSO 1:200
old_Mr_Grim
Uživatelský avatar
MARTANEK41
Příspěvky: 369
Registrován: úte 24.1.2012 15:19

Re: BISMARCK,HOOD,SCHARNHORST,TIRPITZ,YAMATO, FUSO 1:200

Příspěvek od MARTANEK41 »

Na plexisklo má kamarádka kamaráda :-), který pracuje ve firmě, kde s tím mají co do činění. Ale ani nevím, co je to za firmu. Brzy snad už bude zkušební vzorek. Vím jen, že by měl být dvoumilimetrový.
Uživatelský avatar
JoskaM
Příspěvky: 1639
Registrován: sob 21.1.2012 9:17
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: BISMARCK,HOOD,SCHARNHORST,TIRPITZ,YAMATO, FUSO 1:200

Příspěvek od JoskaM »

na tu velikost to bude jako igelit, já mám 5mm, a i to se kroutí!
Uživatelský avatar
štefíno
Příspěvky: 902
Registrován: sob 21.1.2012 10:33
Bydliště: Zlín / Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: BISMARCK,HOOD,SCHARNHORST,TIRPITZ,YAMATO, FUSO 1:200

Příspěvek od štefíno »

Já mám čtyřku sklo a nestěžuju si 8-) Pevné, jen tak se nepoškrábe.
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“