Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Jinker »

Ahoj všichni,
jsem tu nový a ještě úplně nevím co a jak, tak se rovnou omlouvám za případné přešlapy a budu rád za rady. Co se týká samotného modelu, chtěl bych si postavit mé oblíbené letadlo Bombardier 415, který je také známý jako Canadair CL-415. Kdyby se povedl, rád bych ho umístil někam ke stažení, ale uvidíme. Kdoví, jestli se dostanu aspoň do půlky :D
Předloha se začala vyvíjet v devadesátkách, krátce po velkém úspěchu předchůdce CL-215, a do výroby šla v roce 2003. V roce 2022 byly k vidění dva stroje půjčené z Itálie i u nás, hasili České Švýcarsko.
Podklady pro stavbu mám odsud:
https://drawingdatabase.com/wp-content/ ... /415-2.gif
https://drawingdatabase.com/wp-content/ ... 07/415.gif
Je to jediná databáze výkresů zdarma, co jsem našel. Program, se kterým budu pracovat je Adobe Illustrator, který je placený, ale já ho mám (zatím) v rámci školy. Případně by měla být použitelná i Krita, ta je zdarma. Se třidéčkem nepočítám, nemám tušení jak to potom rozložit a navíc, na tento způsob jsem již zvyklý.
Délka modelu bude 425 mm, teda aspoň doufám, že jsem se nepřepočítal.
Zde foto prvního progressu - výztuhy trupu.
Obrázek
Doufám, že se vložení povedlo.
Nafe_CZ
Příspěvky: 817
Registrován: čtv 27.2.2014 15:18

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Nafe_CZ »

Budu sledovat, držím palce. Vlastní tvorba je vždycky zajímavá
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Jinker »

Ahoj, zde je kokpit. Zítra se to pokusím složit.
Obrázek
Tu ještě dodělaná kostra:
Obrázek
... a teď doufám, že jsem nepopletl odkazy :D ...
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Jinker »

Tak jo, včera jsem makal... fotky posílat nebudu, páč jsem to chtěl hodit z okna. Koš byl naštěstí blíž... Jsem tedy zase na začátku a tak jsem začal něčím jiným - podvozkem. Přesněji řečeno prototypem mechaniky zadního podvozku. (květnaté vyjádření, ale nevím, jestli to dává smysl :D ) Takže posílám fotku, a zkusím to složit. Jestli to vyjde, to netuším.

Dílky ještě nejsou vybarvené, jsou tam naznačené dírky. V rámečku jsou náčrtky špejlí, pod jedním písmenkem jsou jedna až dvě strany, Kvůli úhlu dírek. Boční části pneumatik jsou zatím ploché, možná příště budou bombírované. Zatím je budu podlepovat 0,5 mm lepenkou.
Obrázek
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Jinker »

Tak jo, včera jsem se pustil do podvozku. Špejle jsem piloval, propichoval, řezal (nožem, never more), a nic z toho nebylo. Ale kolečko s nápravičkou, dá-li se to tak nazvat, mám hotové, ale chtělo by to zdokonalit. Dnes mě tedy bude čekat druhý pokus.

Obrázek

Řečnická otázka: Proč mám tendenci všechno lakovat lepidlem?
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Jinker »

Dobře, zde jsou vybarvené díly.
Obrázek

A zde složeno, jako koncept postačující. Další doladění bude čekat později.
Obrázek
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Jinker »

Tak jo. Po nějaké odmlce se vracím k modelu. To víte, bál jsem se trupu. Stále tam jsou nějaké nejsnosti, třeba u těch malých textů nemám šajn co napsat. Ale i tak můžu ukázat to, co mám.
Obrázek
Kdyby někdo náhodou našel nějakou fotku, kde jde dobře přečíst všechen text na dveřích atd., pošlete prosím odkaz.
Petear
Příspěvky: 47
Registrován: úte 17.4.2012 19:07

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Petear »

Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Jinker »

Wow. Díky. Není to sice stejný letoun, o který se snažím, ale jsem si jistý, že ty fotky pomůžou. Ještě jednou děkuju.
Obrázek
Zde část trupu, co je publikovatelná. Ocas se nepovedl, takže nanovo.
Uživatelský avatar
Robert Blaschke
Příspěvky: 156
Registrován: pon 14.3.2016 15:52

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Robert Blaschke »

Navrhuješ to v nejakom 3D programe, alebo iba tak skusmo?
Jinker
Příspěvky: 22
Registrován: pát 1.12.2023 11:14

Re: Bombardier 415/vlastní stavba/1:48

Příspěvek od Jinker »

Ne, iba tak skusmo. Mám na to vektorový editor ze školy, takže používám tento. Mimochodem vím, že jsem se dlouho neozval, a pokrok je minimální. Dostal jsem se akorát k tomu, že jsem model zmenšil na 1:100. Mezitím jsem dělal ještě jeden menší projekt, který tu hodím cobydup. Mám taky objednaný model od PMHT, takže se pustím do něj. Nechci přímo říct, že tenhle projekt je zrušený nebo pozastavený na neurčito, jak rád říkám, ale budu pokračovat až budu mít náladu. Sám doufám, že to bude brzo, naštěstí je tu jedna věc, co by mohla být záchrana - cesta autobusem, kdy můžu pracovat právě na podobných projektech. A ještě jedna věc: dá se změnit název vlákna (měřítko)? Nebo můžu s jiným měřítkem pokračovat v tomto vlákně?
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“