Skanzen ABC R. Vyškovského (a P. Blechy) / 1:150 - HOTOVO

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Skanzen ABC R. Vyškovského (a P. Blechy) / 1:150 - HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

je s podivem, že tu jsou vedle sebe 2 témata stejného názvu, ale už to tak je.

Už několik let se mi totiž ve vitrínách práší na nejstarší domky skazenu z dílny Richarda Vyškovského a Pavla Blechy. Ty hnědé domky ještě se zjednodušenou grafikou šindelových střech rýsovaných podle pravítka jsem od začátku lepil s cílem sjednotit je do nějakého miniskanzenu. Nyní k tomu konečně došlo, původně jsem tam chtěl dát ještě Dřevěnici ze Slovenska, ale ta už je právě ztvárnění střech mírně jinde.

Valašské fojtství s roubenou komorou
První ztvárnění tohoto beskydského objektu. vytiskl jsem si ho kdysi ze stránek Českého rozhlasu, pravda na laserové tiskárně, což není ideální, ale moc jsme se s tím tiskem tenkrát nepáral.

Obrázek Obrázek


Kostel Sedliště + kaplička v Ostrovci
Originální model mám jen jednou a je na tak tenkém starém papíře, že se mi nechtělo do něj stříhat, tak jsem si ho vytiskl z jeho prosté kopie tentokrát na mé inkoustovce, která byla ale bohužel prachbídně seřízená, takže se na tisku nedělaly nehezké pruhy. No zase se to neleskne jako fojtství.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek


Větrný mlýn z Gotwaldovska
pro model tohoto mlýnu slezského typu (otáčí se celý mlýn) platí platí to samé, co pro kostel výše. S příparvou jsme si měl dát víc práce, ale do ní se mi tehdy nechtělo.

Obrázek Obrázek


Stavení z Českomoravské Vrchoviny
zde, jak jsem zjistil není už spolupodepsán Pavel Blecha, každopádně graficky je to ještě velmi podobné výše uvedenému Valašskému fojtství. S modelem, který byl radost lepit jsme si ale pohrál asi nejvíc. V abc vyšlo minimálně 2x, možná i třikrát, takže jsem ho tentokrát dělal z originálu novějšího vydání resp s tím, které k pasovalo barevně právě k výše slepenému fojtství.

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Doplňky do kolejiště 2 - roubený seník a 2 haltýře
Vybral jsem 3 minidomků, které mi více ladily k ostatním stavbám. (seník s doškovou střechou a oboroh jsem naopak přičlenil k vinohradnickým stavbám).

Obrázek

následovat bude sestavení do jednoho celku a jak to dopadlo.
Naposledy upravil(a) Martin Č. dne úte 5.3.2024 15:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skanzen ABC R. Vyškovského (a P. Blechy) / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

No a skanzen nejstarších roubených staveb je na světě. Terény moc neumím, tentokrát jsem zkusil použít koberce od fy. Noch, které mi přinesl Ježíšek a doplnil je nějakým molitanem a jedním stromem, největší tuning jsou ploty. Je to snad decentní tak akorát k velmi jednoduchým a špatně vytisklým modelům, žádné modelářské ***kroť se ve výrazech!*** s vatovými kouři z komínů, kytičkami a figurkami Sultána a Tyrla před chloupkou. To bych ostatně ani nezvládl.
Hotovo, jsme spokojen, že je to v jakémsi celku :-)

Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
RadekV
Příspěvky: 261
Registrován: pát 20.1.2012 22:23
Bydliště: Kladno

Re: Skanzen ABC R. Vyškovského (a P. Blechy) / 1:150

Příspěvek od RadekV »

Paráda,
já jel tenkrát zvonici i se zvonem.. :D :D :D

Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skanzen ABC R. Vyškovského (a P. Blechy) / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

A ještě několik bližších průhledů...no spíš víc, když už jsem to nafotil...

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skanzen ABC R. Vyškovského (a P. Blechy) / 1:150

Příspěvek od Martin Č. »

RadekV píše: úte 5.3.2024 15:11 Paráda,
já jel tenkrát zvonici i se zvonem.. :D :D :D
Díky, Radku! No asi jsem zvon v době, kdy jsem to lepil, taky zvažoval, ale jak říkám, moc jsem se s lepením a přípravou nepáral, cílem bylo od prvopočátku sloučení do jednoho celku, což mi trvalo možná 3 roky :-)
míša kulička
Příspěvky: 266
Registrován: pát 20.1.2012 22:45

Re: Skanzen ABC R. Vyškovského (a P. Blechy) / 1:150 - HOTOVO

Příspěvek od míša kulička »

Máš to pěkné, jen mi nesedí ta klouzací cestička ke vchodu na poslední fotce.
Uživatelský avatar
Martin Č.
Příspěvky: 247
Registrován: čtv 26.1.2012 15:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skanzen ABC R. Vyškovského (a P. Blechy) / 1:150 - HOTOVO

Příspěvek od Martin Č. »

míša kulička píše: stř 6.3.2024 14:43 Máš to pěkné, jen mi nesedí ta klouzací cestička ke vchodu na poslední fotce.
Díky :) jestli klouzačkou myslíš ten prudký svah cestiček (jak u stavení z Vysočiny, tak u fojtství), tak to je původní sklon od pana Vyškovského, jak vyšel z vystřihovánky. Vím, že to není plně funkčně a reálné, ale to je tak u vyškovánek skoro vždycky - na pomezí pohádky, skoro kýče, ale zase neuvěřitelně líbivé. Do reálných maket to nikdy předělávat nechci (ani bych to neuměl). Asi to šlo předat na schody, ale nenapadlo mě to.
Odpovědět

Zpět na „Lidové stavby“