Messerschmitt Bf 109E-4 / Kartonowy Arsenal / 1:33

Modely soutěžní kategorie LKT

Moderátoři: old_Mr_Grim, numi

Odpovědět
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Messerschmitt Bf 109E-4 / Kartonowy Arsenal / 1:33

Příspěvek od Horas »

Ahoj, protože Spitfire potřebuje bratříčka a já si potřebuju odpočinout od velkých lodí, tak jsem začal patlat další letadlo, tentokrát Bf 109E-4 z Bitvy o Británii. Předlohu zase není třeba představovat, Snad jen, že na tomto stroji létal v létě 1940 Walter Oesau, německé eso, který dosáhl 125 sestřelů a zahynul v roce 1944 v boji s americkými Lightningy.

Vystřihovánka je takový standard od Halinskiho, takže úplná bomba :) Krásné textury (typický žlutý nos) a očekávám, že všechno bude zase sedět.
Obrázek

K vystřihovánce jsem si pořídil i motor, takže bych model rád slepil s otevřenou kapotou, ale ještě si nejsem jistý. Chtěl bych, aby byl přibližně takhle "svlečenej":
8be771b7a8bbc1934098c026870f279d.jpg
Stavbu jsem začal přímo tím motorem, je na něm pár drobných chyb, ale není to nic, co by nešlo opravit. Motor jsem nedodělal, chybí mi ještě zbraně a drátování. Chci v něm pokračovat, až budu dělat na kapotě, abych věděl, jak se tam co vejde. Dále pokračuju kabinkou, tady není moc co komentovat, pomalu to skládám dohromady a po dolepení v ní budu vylepšovat nějaké detaily, přidávat páčky, kabely a tak podobně.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2395
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf 109E-4

Příspěvek od Brzdič »

Je to už řada let, co jsem to lepil. Tady jsou když tak fotky i s motorem.
Obrázek

Co si vybavuji, tak jsem musel hodně zkracovat vidle co motor drží, jinak by motor moc trčel ven. Tož ať se daří, budu sledovat. ;)
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4

Příspěvek od Horas »

Tyjo, tak to budu mít vzor, ke kterýmu se budu chtít přiblížit :) Vypadá moc pěkně
Uživatelský avatar
VašekS
Příspěvky: 989
Registrován: úte 9.10.2012 19:22
Bydliště: Písek

Re: Messerschmitt Bf 109E-4

Příspěvek od VašekS »

Tohle bude opět modelářský koncert.
Budu nakukovat :) .
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Messerschmitt Bf 109E-4

Příspěvek od silverman »

Paráda! Taky budu sledovat. Brzdič nasadil vysokou laťku, tak držím palce. ;)
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2395
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf 109E-4

Příspěvek od Brzdič »

Horas píše: úte 6.2.2024 17:06 Tyjo, tak to budu mít vzor, ke kterýmu se budu chtít přiblížit :) Vypadá moc pěkně
Díky :) Byl to můj první Halinsky a i první letadlo z polské produkce. Je to už stará stavba, teď na to koukám a je to už 15 let, je to vůbec možný? :D
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4

Příspěvek od Horas »

Dodělal jsem detaily kokpitu, přičemž jsem udělal mírné úpravy jako jsou přezky na pásech a pokračuju s boky kokpitu. Tu zelenou bych mohl retušovat trochu líp, v reálu ten rozdíl barev není vidět, ale pod bleskem se zvýraznil. Co půjde, tak ještě přeretušuju, ale ono to v tom kokpitu z půlky vůbec nebude vidět a na tu druhou půlku se stejně nikdo koukat nebude :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 / Kartonowy Arsenal / 1:33

Příspěvek od Horas »

Dolepil jsem detaily na bocích kabiny a kabinu zkompletoval a pokračuju na trupu. Začal jsem ho lepit pěkně od ocasu, nejdříve pevnou část směrovky a pokračuju pomalu dopředu. Vyřezal jsem servisní otvor pro radiostanici a nouzovou lékárničku, vnitřek trupu natřel vallejo barvou číslo 71046. Do trupu ještě budu instalovat nějaké detaily.
Jednotlivé segmenty trupu lepím pomocí pásků slabého papíru místo chlopní a žebra do nich nasouvám až později.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
jenčik
Příspěvky: 329
Registrován: ned 22.1.2012 16:01
Bydliště: Region 1866

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 / Kartonowy Arsenal / 1:33

Příspěvek od jenčik »

Krásná práce, s radostí sleduju
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 / Kartonowy Arsenal / 1:33

Příspěvek od Horas »

Do trupu jsem vložil radiostanici a lékárničku, nejsou nijak pěkné, ale zase nejsou vůbec vidět :) Záď trupu jsem spasoval s kokpitem, bude tam potřeba nějaké broušení, protože je to dost natěsno, ale hlavně jsem zjistil, že nevím, jak to ideálně lepit, aby mi vyšel přechod trup a křídlo a aby se mi tam správně vešel i motor a nebyly v přídi odhalené nějaké konstrukční díly. Celek jsem tedy k sobě zatím nepřilepil a pokračoval jsem na křídle. Asi nejdříve slepím celé konstrukční celky zvlášť a teprve později je slepím dohromady k sobě.
Křídlo má docela složitou vnitřní konstrukci žeber, je to celé takové měkké, zvlášť z toho laserového kartónu, takže mě potěšilo, že obšívka na něj sedla bez problémů a nemusel jsem nic upravovat, brousit nebo používat výplň jako v případě Spitfiru. K žebrům jsem obšívku lepil jen bodově a pak na odtokové hraně u klapek, u podvozkových šachet (kde jsem si pomohl konstrukčními hranolky z kartónu) a na koncovém oblouku.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
silverman
Příspěvky: 284
Registrován: pát 20.1.2012 23:21
Bydliště: Kladno

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 / Kartonowy Arsenal / 1:33

Příspěvek od silverman »

Hezky ti to roste.
Horas
Příspěvky: 237
Registrován: stř 19.12.2018 12:16
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 / Kartonowy Arsenal / 1:33

Příspěvek od Horas »

Dneska po návratu z Nehvizd jsem měl lepící náladu a tak jsem jednotlivé části spasoval k sobě. Rozhodl jsem se, že kapotu odstraním až k motorové přepážce, jak to je často na dobových fotografiích z údržby motoru. Znamená to, že jsem vertikálně rozřízl díl č. 32, spodek nalepil k trupu, vršek později slepím se zbylými plechy krytu motoru. Budu muset taky vytvořit nějaké části jako jsou zásobníky a závěry trupových kulometů, ale to až později, nejdříve dokončím hlavní detaily křídel a zadní části trupu a teprve pak se začnu hrabat v motorovém prostoru.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Praetor25
Příspěvky: 43
Registrován: stř 31.8.2022 12:12

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 / Kartonowy Arsenal / 1:33

Příspěvek od Praetor25 »

Tohle je neskutečná paráda! Těším se na další pokroky.
Uživatelský avatar
Brzdič
Příspěvky: 2395
Registrován: pon 12.12.2011 14:11
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf 109E-4 / Kartonowy Arsenal / 1:33

Příspěvek od Brzdič »

No dobře ty, zatím se mi to moc líbí. ;)
Odpovědět

Zpět na „Letecká a kosmická technika / Aircraft, real space“