Vázání lanoví

Rady, poznatky a zkušenosti při stavbě a konstrukci papírových modelů

Moderátor: spida

Odpovědět
Wally
Příspěvky: 9
Registrován: pát 1.3.2013 12:01

Vázání lanoví

Příspěvek od Wally »

Ahoj vespolek,
chtěl bych požádat zkušenější modeláře lodičkáře o radu.
Po modelech z ábíčka a později letadlech od GPM a Halinského jsem chtěl zkusit něco nového a pustil se do plachetnice. Volba padla na Papegojan od Shipyardu, hezká a ne moc velká lodička, prostě ideál. Nějakou dobu už s tím bojuji, mezitím jsem si "umodelařil" i dvě malé princezny, takže času je málo a jde mi to pomalu. Soutěžní kvalita to není, ale pořád mě to baví ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A teď k problému. Jak prosím děláte tuhle omotávku za kladkou??? Já mám prostě nějak málo rukou :?
Obrázek
Když držím kladku v jedné ruce a silnější "lana" v druhé, tak si ještě prsteníčkem a malíčkem umím držet tenké "lano", párkrát zatočím a mám celkem omotáno, ale pak mi dojdou ruce a nějaký uzlík nebo zakápnutí vteřiňákem si můžu už jen představovat :D
Nebo používáte nějaký držák? Napadlo mě přidělat na prkýnko dva kolíčky 2cm vedle sebe a mezi nimi omotávat, ale vzhledem k "velikosti" kladek chytání kolíčkem není ono.
Máte prosím někdo tip?
Předem díky ;)
Marson
Příspěvky: 128
Registrován: čtv 26.1.2012 10:18
Bydliště: Velké Karlovice

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od Marson »

Za sebe bych si omotal kladku, potom dotyk tlustšího lana zakápl lepidel a po proschutí to omotal tím tenkým, ale lodičkář nejsem :D
Uživatelský avatar
SKY
Příspěvky: 285
Registrován: pon 23.7.2012 15:47

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od SKY »

na plachetnice je tu numi :)
Saskardin
Příspěvky: 116
Registrován: pát 24.4.2020 17:36

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od Saskardin »

Marson píše:Za sebe bych si omotal kladku, potom dotyk tlustšího lana zakápl lepidel a po proschutí to omotal tím tenkým, ale lodičkář nejsem :D
Toto mi príde ako najlepší nápad. Jednoducho prilepiť to hrubšie lano priamo na kladku a to tenké potom v kľude omotať. Ale o lodičkách viem kulové, tak by som k tejto rade pristupoval opatrne :-D
Uživatelský avatar
Shagrath
Příspěvky: 549
Registrován: ned 6.3.2016 20:38
Bydliště: Žilina u Kladna

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od Shagrath »

Hlavně tady ještě nezaznělo - moc pěkná práce a provedení. Prezentuj celou stavbu - myslím, že by si to našlo spoustu sledujících. ;)
Wally
Příspěvky: 9
Registrován: pát 1.3.2013 12:01

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od Wally »

Ahoj, díky, ale fotky jsou dost milosrdné. Leda, že bych prezentaci pojal jako takovou terapii a všichni, kdo hledají něco o plachetnicích a chtě nechtě po chvíli propadnou depresím nad tvorbou Doris a ostatních, tak by se v tom vlákně mohli zase uklidnit :D :D
A díky za tipy, budu zkoušet. Možná by mohlo být řešení ty dvě tlustá lana slepit podélně k sobě, trochu to napustit lepidlem, aby lano drželo tvar a pak to omotat. Zkusím ;)
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od OrasM »

Nikto to tu nespomenul, som len začiatočník ale keď máš problém s nedostatkom rúk, tak skús použiť samozatváracie pinzety. Teda také ktoré sú stále pritlačené a ty ich iba stlačením otváraš. Vedeli by ti podržať či už kladku tak aj hrubé lano. Tenké lano si potom naviažeš pomerne pohodlne. Pomerne.

No tak či tak by som tam dal aspoň malú kvapku herkulesa aby to držalo aj mimo toho tenkého lanka (istota).
Wally
Příspěvky: 9
Registrován: pát 1.3.2013 12:01

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od Wally »

Ahoj, tak nakonec byl můj dotaz celkem předčasný, protože mi skoro celé léto trvalo, než jsem dal dohromady ty oka a řetězy držící spodní polokladky.
Obrázek
Obrázek
Měl jsem při tom i nějaké to vzrůšo, jedna z kladek se mi v tom oku rozpadla a než jsem jí dal zase dohromady, tak to byl celkem emočně zajímavý večer :x
Ale nějak to dopadlo a mohlo se pokračovat. A vítězem se stalo..... papírové udělátko!! :lol:
Z návodu obkreslená poloha kladek na kusu čtvrtky a k tomu polokladka přidrátovaná. Kladka pak drží na místě a dá se s tím pracovat.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Každopádně díky všem za tipy a jede se dál. Teď to jen trochu učesat a pak mě čeká protahování táhel těmi polokladkami :roll:
Uživatelský avatar
Aki
Moderátor
Příspěvky: 1734
Registrován: pát 20.1.2012 23:27
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od Aki »

nádhera :)
Wally
Příspěvky: 9
Registrován: pát 1.3.2013 12:01

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od Wally »

Ahoj všem, ještě v listopadu jsem se těšil, že se pochlubím dokončením pevného lanoví, jenže jak se říká, málokterý plán přežije setkání s realitou. A tak to také dopadlo a místo toho se pochlubím zdrojem svých už dva měsíce se prohlubujících depresí:
Obrázek
V podstatě k dokončení pevných lan chybí "jen" příčky žebříků na úponech (ratlines/výblenky). Jenže ty by měly být z tmavé/černé nitě tl. 0,1mm a nějak se mi ji nedaří najít. Nemáte někdo prosím ozkoušený tip na takou nitku?? Páč mě dochází nápady. No a taky ta hromádka špulek s odstřiženými jen prvními 10 centimetry už začíná lézt do peněz :-D
A abyste neřekli, že jsem se nesnažil, přidám seznam svých slepých uliček. Třeba to někdy někomu pomůže, takže:
- Amati 0,18mm - prý na příčky žebříků, ale je to spíš tuhý vlasec, takže je problém na tom udělat uzlík a ten pak má tendenci se sám povolovat. Třeba na antény by mohla být super, ale na uzlík za uzlíkem to podle mě není ono.
- elastická nit ze švadlenky a podobně nymo vlákno od korálkářů - jsou tenké, nechlupaté, ale jsou málo smotané, takže u utaženého uzlíku se občas roztřepí na jednotlivá vlákna vedle sebe.
- rybářská Mikado Nihonto 0,10mm - tloušťka super, ale je čímsi navoskovaná, takže je tuhá a místy lesklá.
- druhá rybářská Delphin Vanta 8 0,14mm - to je zatím favorit, jen ta tloušťka...
Momentálně už mě napadá jen nějak přebarvovat na černo světlou Amati 0,10mm, tak kdyby jste měl někdo nějaký lepší tip, byl bych Vám vděčný.
Jinak aktuální stav na Papegojanu je takový:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Na soutěž to není, ale pořád mě to baví ;-)
wlofy
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20.1.2012 22:23

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od wlofy »

Jde ti to pěkně, jen tak dál.

Ja používal nějakou noname. Ve švadlence jsem se díval, aby byla tenká, ale složená z několika vláken. Tu jsem pak rozpletl. Samozřejmě to bylo roztřepené. To se dá lehce odstranit kuličkou včelího vosku a do toho jakoby řezat nití.
Prakticky všechny lana co jsem dělal/používal jsem takhle upravoval voskem.

Jinak občas není dobré použávat uzly jak by měly být, ale jednodušší a pojistit herkulesem.
Uživatelský avatar
OrasM
Příspěvky: 150
Registrován: pon 10.10.2022 7:51

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od OrasM »

wlofy píše:To se dá lehce odstranit kuličkou včelího vosku a do toho jakoby řezat nití.
Niť napustená voskom sa používa bežne v kníhviazačstve a v kožušníctve. V čechách sa tá niť volá Selská nit.
Wally
Příspěvky: 9
Registrován: pát 1.3.2013 12:01

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od Wally »

Ahoj, díky za tipy. Já už dřív zkoušel jiné nalezené způsoby úpravy nití - protažení nad plamenem, projetí nějakým mazacím voskem nebo voda smíchaná s herkulesem, ale nějak to k ničemu užitečnému nevedlo. Zkusím tedy sehnat hrudku včelího vosku.
S pojmem Selská nit už jsem se potkal, ale ty ćo jsem našel jsou dost tlusté.
Wally
Příspěvky: 9
Registrován: pát 1.3.2013 12:01

Re: Vázání lanoví

Příspěvek od Wally »

Ahoj vespolek,
dobrá zpráva, hodně tenká černá nit, se kterou se dobře pracuje, netřepí se, nerozpadá se a netrhá se existuje!!
Jmenuje se DURAthread 0,08mm a vedou jí v obchodech pro korálkování. Za mě super, doporučuju ;)
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Stavba, konstrukce, tipy a triky“